Wesley Clark vendimin e Trumpit e quan një tragjedi, “ne tradhëtuam aleatët tanë kurdë”

15.10.2019 23:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Wesley Clark vendimin e Trumpit e quan një tragjedi, “ne tradhëtuam aleatët tanë kurdë”

Braktisja e aleatët kurdë nga presidentit Donald Trump, është një fitore për Rusinë dhe vë në dyshim vendimin, si dhe motivimet e tij, tha të hënën ish-Komandanti i Lartë i Aleatëve të NATO-s, Wesley Clark.

“Veprimet e Trumpit në Siri dhe Ukrainë kanë tronditur aleatët”, tha ai në një intervistë për gazetën Arkansas Democrat-Gazette.

Për ata që jetojnë nën hijen e Moskës, vendimi i Trumpit ngjallë fantazmën e “tërheqjeve” dhe vitin e mbrapshtë të “1938”, tha ai, një referencë për vitin që Mbretëria e Bashkuar, Franca dhe Italia i lejuan Gjermanisë naziste të pushtonte krahinën e Sudetes të Cekosllovakisë, trasmeton FMimages.net

Katastrofa në Siri ishte e parashikueshme dhe e parandalueshme, tha Clark.

“Ashtë një tragjedi e vërtetë për politikën e jashtme të SHBA-ve dhe për kurdët,” tha ai.

“Ajo që ne bëmë ishte të hapte derën për një pushtim turk. Ne tradhëtuam aleatët tanë Kurdë, të cilët humbën 10,000 njerëz duke luftuar për ne kundër ISIS. Ne kemi lënë të burgosurit e ISIS të lirë, dhe struktura e tyre e komandës është ende e paprekur. Kështu që tani ata do të të rigrupohen përsëri dhe të vijnë pas Shteteve të Bashkuara. Duke u tërhequr prapa, ne lejuam që Presidenti i Sirisë Bashar Asad të riforcohet në rajon. Dhe ai është kritikuar nga ne për një dekadë për shkelje të të drejtave të njeriut, për taktika shtypëse, dhe vrasjern e civilëve. Ne i kemi hapur dyert Iranit për një kalim më të madh, përmes Sirisë, për të kërcënuar Izraelin, dhe ne i kemi dhënë Rusisë rolin e fortë të udhëheqjes në rajon, “tha ai. “Asnjë nga këto nuk është në interes të Shteteve të Bashkuara. Dhe këtu është çështja: 50 trupat tona amerikane atje nuk ishin në rrezik”, tha Clark

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Familja nga Istogu jeton në varfëri të skajshme, kërkon ndihmën e qytetarëve

Familja nga Istogu jeton në varfëri të skajshme, kërkon ndihmën e qytetarëve

Fluturimi 50 minutësh Kosovë – Serbi – ka plotë detaje që duhet të sqarohen

Fluturimi 50 minutësh Kosovë – Serbi – ka plotë detaje që duhet të sqarohen

Për tri vjet KEK-u investoi 1 milion euro për komunitetin

Për tri vjet KEK-u investoi 1 milion euro për komunitetin

Serbët Grenellit për Thaçin: Kujdes nga gjarpri, binde të vijë në Beograd pas marrëveshjes

Serbët Grenellit për Thaçin: Kujdes nga gjarpri, binde të vijë në Beograd pas marrëveshjes

Lufthansa synon të hap korridorin ajror Prishtinë – Beograd

Lufthansa synon të hap korridorin ajror Prishtinë – Beograd

Grenell: Trumpit i takon merita për marrëveshjen për fluturimet Kosovë-Serbi

Grenell: Trumpit i takon merita për marrëveshjen për fluturimet Kosovë-Serbi

Haxhiu: Për të jetësuar vullnetin e qytetarëve ne kemi bërë shumë kompromise, radha e LDK’së

Haxhiu: Për të jetësuar vullnetin e qytetarëve ne kemi bërë shumë kompromise, radha e LDK’së

LDK të martën mbledh Kryesinë, pas nominimit të Kurtit si mandatar për formimin e Qeverisë

LDK të martën mbledh Kryesinë, pas nominimit të Kurtit si mandatar për formimin e Qeverisë

27.9 milionë euro u peshojnë “fajdet” e qytetarëve në Monego dhe Iute Credit

27.9 milionë euro u peshojnë “fajdet” e qytetarëve në Monego dhe Iute Credit

Thaçi: Propozoj si mandatar për të formuar Qeverinë, Albin Kurtin

Thaçi: Propozoj si mandatar për të formuar Qeverinë, Albin Kurtin

Krasniqi, akuzon rëndë Albin Kurtin

Krasniqi, akuzon rëndë Albin Kurtin

Presidenti Thaçi përshëndet hapjen e linjës ajrore Prishtinë-Beograd

Presidenti Thaçi përshëndet hapjen e linjës ajrore Prishtinë-Beograd

Mimoza Kusari për Infosot, e bënë të ditur se kush e bllokoi lidhjen e koalicionit ndërmjet LVV’së dhe LDK’së

Mimoza Kusari për Infosot, e bënë të ditur se kush e bllokoi lidhjen e koalicionit ndërmjet LVV’së dhe LDK’së

20 punëtorë të KEK-ut kanë vdekur nga sëmundjet e kancerit në vitin 2019

20 punëtorë të KEK-ut kanë vdekur nga sëmundjet e kancerit në vitin 2019

Tërheqje të njohjeve kanë rritur zemërimin në Prishtinë dhe ambiciet në Beograd, diplomacia e ryshfetit

Tërheqje të njohjeve kanë rritur zemërimin në Prishtinë dhe ambiciet në Beograd, diplomacia e ryshfetit

Pa marrëveshje me LDK’në, VV-ja propozon Albin Kurtin mandatar për kryeministër

Pa marrëveshje me LDK’në, VV-ja propozon Albin Kurtin mandatar për kryeministër