Weber: Kriza institucionale-kushtetuese në Kosovë, rezultat i gabimeve të mëparshme të BE-së dhe SHBA-së në dialog

25.03.2020 10:41
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Weber: Kriza institucionale-kushtetuese në Kosovë, rezultat i gabimeve të mëparshme të BE-së dhe SHBA-së në dialog

Për analistin politik dhe njohësin e rrjedhave në Ballkan, Bodo Weber, kriza aktuale institucionale e kushtetuese në Kosovë rrjedh nga gabimet e mëparshme “të BE-së dhe SHBA_së në dialog”.

“Nuk shoh rrugëdalje nga kriza aktuale – e cila lyps zgjidhje emergjente teksa rrezikon jetët e kosovarëve – prej brenda Kosovës – pikërisht shkaku që kjo krizë aktuale institucionale-kushtetuese e ka burimin tek gabimet e mëparshme te BE-së (dhe SHBA-së) në dialog, i ka thënë ai KOHËS.

Ai ka folur teksa Kuvendi po përgatitet të mbajë seancë rreth mocionit për rrëzimin e Qeverisë, pikërisht në kohën kur bota po përhapje të shpejtë të koronavirusit.

Duke i shpërfaqur mospajtimet aktuale midis BE-së dhe SHBA-së, karshi Kosovës, Ëeberi ka thënë se e vetmja zgjidhje e përkohshme që siguron veprim efikaas rreth krizës së koronavirusit, duke i shtyrë të gjitha çështjet tjera pas kësaj krize, është kjo: “Që Quinti t’iu qaset partive pushtetare me një nismë të përbashkët”.

Rrjedhimisht, sipas tij, do të duhej të ndërmerreshin këto veprime:

1. VV-ja dhe LDK-ja duhet të pajtohen ta vazhdojnë qeverisjen e përbashkët për menaxhimin e krizës së koronavirusit dhe LDK-ja ta tërheqë mocionin e mosbesimit.

2. Të gjitha çështjet tjera – tarifat, raportet me SHBA-në apo BE-në, e tjera – do të ngrihen deri pas krizës.

3. Presidenti Thaçi dhe partitë në pushtet ta nënshkruajnë një marrëveshje që Thaçi nuk do t’i vazhdojë negociatat (me SHBA-në apo BE-në), në shkëmbim, VV-ja të pajtohet rreth gjendjes së emergjencës dhe presidenti t’i mbështesë të gjitha masat e qeverisë, duke siguruar që Thaçi nuk do ta keqpërdorë gjendjen e emergjencës.

4. Posa të tejkalohet kriza, gjendja e emergjencës do të hiqet dhe zgjedhjet e parakohshme do të shpallen.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Para takimit me Presidentin Thaçi, në cilësinë e Kryeministrit i shkruan letër Kryetari i LVV’së, Albin Kurti

Para takimit me Presidentin Thaçi, në cilësinë e Kryeministrit i shkruan letër Kryetari i LVV’së, Albin Kurti

Itali: Besojmë se është arritur piku i krizës së coronavirusit, regjistrohen rënie të rasteve të reja – numri i të shëruarve po rritet dita ditës

Itali: Besojmë se është arritur piku i krizës së coronavirusit, regjistrohen rënie të rasteve të reja – numri i të shëruarve po rritet dita ditës

Të hospitalizuar 43 persona me coronavirus, 6 prej tyre me oksigjenoterapi

Të hospitalizuar 43 persona me coronavirus, 6 prej tyre me oksigjenoterapi

Tërmet me 6.5 magnitudë godet SHBA-të (video)

Tërmet me 6.5 magnitudë godet SHBA-të (video)

Në këto fusha Kosova është duke i shqyrtuar që të vendos reciprocitet me Sërbinë

Në këto fusha Kosova është duke i shqyrtuar që të vendos reciprocitet me Sërbinë

2.4 miliardë euro për të ndihmuar klubet nga FIFA

2.4 miliardë euro për të ndihmuar klubet nga FIFA

Kështu u votua nga ministrat e LDK-së pro masave për reciprocitet me Serbinë!

Kështu u votua nga ministrat e LDK-së pro masave për reciprocitet me Serbinë!

Sot dy fluturime nga Prishtina

Sot dy fluturime nga Prishtina

Ulje temperaturash në pranverë

Ulje temperaturash në pranverë

Fillojnë sot konsultimet e Presidentit Thaçi me liderët politikë

Fillojnë sot konsultimet e Presidentit Thaçi me liderët politikë

Greqia kalon ligjin, 32 milion euro ndihmë për mediat/ Kush është në shtëpi prej 1 marsit, pagë 800 euro

Greqia kalon ligjin, 32 milion euro ndihmë për mediat/ Kush është në shtëpi prej 1 marsit, pagë 800 euro

Bota pas koronavirusit

Bota pas koronavirusit

“Situata është boll e ngatërruar”, Rama flet për herë të parë për krizën në Kosovë

“Situata është boll e ngatërruar”, Rama flet për herë të parë për krizën në Kosovë

Borrell i lumtur për heqjen e plotë të tarifës nga qeveria e Kosovës

Borrell i lumtur për heqjen e plotë të tarifës nga qeveria e Kosovës

Raka: Vdekshmëria me koronavirus është tre deri në katër për qind (VIDEO)

Raka: Vdekshmëria me koronavirus është tre deri në katër për qind (VIDEO)

Mjeku i njohur zbulon momentin prekës: Një pacient u përkeqësua, por nuk dëshironte të ndahej nga i biri

Mjeku i njohur zbulon momentin prekës: Një pacient u përkeqësua, por nuk dëshironte të ndahej nga i biri