VV: Një vit qeverisje nga një kryetar i dënuar

13.03.2015 16:15
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
VV: Një vit qeverisje nga një kryetar i dënuar

Sot më 13 mars bëhen një vit që nga shpallja e vendimit të gjykatës për dënimin e Ramadan Mujës. Me këtë rast, aktivistët e Qendrës së Lëvizjes Vetëvendosje në Prizren organizuan një aksion simbolik, me ç’rast e shpalosën një pano para hyrjes së Kuvendit komunal të Prizrenit, ku shkruante: “Këtu qeverisë një kryetar i dënuar”.

Me këtë rast, këshilltarja komunale, drita Millaku tha se pavarësisht se Ramadan Muja është dënuar që 1 vit dhe zvarritjes që po bëhet në Gjykatën e Apelit, ai po vazhdon ta ushtrojë detyrën thuajse asgjë s’ka ndodhur.
Ai e vuri në theks se organet e drejtësisë po funksionojnë me standarde të dyfishta dhe në mënyrë selektive dhe nuk po ndajnë drejtësi për abuzimet e pushtetarëve, kurse në rastet e procedimit të lëndëve ndaj aktivistëve të Lëvizjes VETËVENDOSJE! janë superproduktiv, si në kohë, ashtu edhe në procedura. Kjo flet qartë për kapjen e tyre nga krimi, tha Millaku.

“Sot në Komunën e Prizrenit kemi pushtetin më të diskredituar dhe më të korruptuar në tërë territorin e Republikës së Kosovës. Kemi pushtetarë që më shumë kohë kalojnë nëpër korridoret e Prokurorisë dhe Gjykatave se sa në vendet e tyre të punës. Krejt kjo është si rezultat i mosfunksionimit të sistemit të drejtësisë dhe kontaminimin e saj me elemente të krimit dhe kriminalitetit”, tha ajo.

“Sundimi i rendit dhe ligjit mbetet farsë për aq kohë sa kemi zyrtarë të dënuar që ushtrojnë funksione publike. Vazhdimi i qëndrimit te Ramadan Mujës në pozitën e kryetarit te komunës është shumë i dëmshëm për demokracinë, shtetin ligjor dhe paraqet arsyen kryesore të mosbesimit të qytetarëve në pushtetin lokal dhe kredibilitetin të ulët të organeve të drejtësisë,” përfundoi Drita Millaku. /Indeksonline/

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Avdyli i LDK’së: Nuk do të ketë zgjedhje të reja

Avdyli i LDK’së: Nuk do të ketë zgjedhje të reja

Matoshi i thotë Kurtit se Kushtetuta e Kosovës e njeh kombin kosovar

Matoshi i thotë Kurtit se Kushtetuta e Kosovës e njeh kombin kosovar

​Franca propozon metodë të re për zgjerimin e BE-së

​Franca propozon metodë të re për zgjerimin e BE-së

Valon Murati: Është thyer miti se Shqipëria s’e do bashkimin kombëtar

Valon Murati: Është thyer miti se Shqipëria s’e do bashkimin kombëtar

Pompeo: SHBA zbutin qëndrimin për vendbanimet hebraike

Pompeo: SHBA zbutin qëndrimin për vendbanimet hebraike

Alarmuese: Ndotja e ajrit po kërcënon shëndetin e popullatës

Alarmuese: Ndotja e ajrit po kërcënon shëndetin e popullatës

Lirak Çelaj beson shumë se bashkimi kombëtar do të ndodhë

Lirak Çelaj beson shumë se bashkimi kombëtar do të ndodhë

Engel: Qeveria e re të ketë bazë të gjerë, prekja e kufijve e gabuar

Engel: Qeveria e re të ketë bazë të gjerë, prekja e kufijve e gabuar

Osmani tregon çfarë duhet bërë për të evituar ikjen e mjekëve në Gjermani

Osmani tregon çfarë duhet bërë për të evituar ikjen e mjekëve në Gjermani

Deputeti i IRDK-së, Elbert Krasniqi i bashkohet Grupit Parlamentar të Vetëvendosjes

Deputeti i IRDK-së, Elbert Krasniqi i bashkohet Grupit Parlamentar të Vetëvendosjes

Shkup: Vetting në gjyqësor për forcimin e shtetit ligjor

Shkup: Vetting në gjyqësor për forcimin e shtetit ligjor

Përfundon prapa grilave ferizajasi që rrahu bashkëshorten e tij

Përfundon prapa grilave ferizajasi që rrahu bashkëshorten e tij

Berisha: Taksa ka ulur për 99 për qind importin nga Serbia dhe BeH

Berisha: Taksa ka ulur për 99 për qind importin nga Serbia dhe BeH

Raporti i Prokurorit, tetë të ndaluar për 24 orë

Raporti i Prokurorit, tetë të ndaluar për 24 orë

“Rusia është e vendosur që të mos e zgjidhë çështjen e Kosovës”

“Rusia është e vendosur që të mos e zgjidhë çështjen e Kosovës”

IKD: Rriten rastet e të dënuarve për korrupsion, sfidë mbetet konfiskimi i pasurisë së paligjshme

IKD: Rriten rastet e të dënuarve për korrupsion, sfidë mbetet konfiskimi i pasurisë së paligjshme