Vulin: Nëse nuk na dëshiron Evropa kemi aleatë të tjerë

02.05.2019 16:32
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Vulin: Nëse nuk na dëshiron Evropa kemi aleatë të tjerë

Ministri i Mbrojtjes i Serbisë, Aleksandar Vulin, tha se Serbia në aspektin strategjik është e orientuar kah Evropa, mirëpo nëse ajo nuk e dëshiron, atëherë ekzistojnë aleatë të tjerë për Serbinë.

“Ne e dëshirojmë anëtarësimin (në Evropë), është orientimi ynë strategjik, dëshirojmë të ju përkasim vlerave evropian si dhe të bashkëpunojmë, por jo të iu lutemi atyre për hyrje në Evropë, jo me këtë çmim”, tha Vulin për televizionin Pink.

Ministri serb Vulin, i cili njihet për qëndrimet e tij pro-ruse, tha se kjo nuk do të thotë se Serbia do të hyjë në një lloj aleance tjetër dhe se nuk ka asnjë mekanizëm të organizuar siç është BE-ja, por, sipas tij, Serbia duhet ende të luftojë për interesat e saj.

Sipas tij, edhe Evropa në mënyrë të qartë ka thënë se “është e lodhur nga zgjerimi”.

Ndryshe, Serbia synon integrimin në Bashkimin Evropian por mban edhe lidhje të afërta me Rusinë.

Gjatë vizitës së presidentit të Rusisë, Vladimir Putin në Beograd më 17 janar u nënshkruan disa marrëveshje bashkëpunimi.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


La Gjermaninë për Kosovën, Brestovci emërohet zëvendësministër i punëve të jashtme

La Gjermaninë për Kosovën, Brestovci emërohet zëvendësministër i punëve të jashtme

Ka ndërruar jetë veprimtari i njohur Dr.Simë Dobreci

Ka ndërruar jetë veprimtari i njohur Dr.Simë Dobreci

Dy pjesëtarë të FSK-së rezultojnë pozitiv me koronavirus

Dy pjesëtarë të FSK-së rezultojnë pozitiv me koronavirus

Media ndërkombëtare ngre alarmin: Restoranti në Shqipëri ofron mish ariu, shqiponja, majmun dhe specie të rralla

Media ndërkombëtare ngre alarmin: Restoranti në Shqipëri ofron mish ariu, shqiponja, majmun dhe specie të rralla

‘Kjo qeveri është e paligjshme, nuk ka kredibilitet e as legjitimitet’

‘Kjo qeveri është e paligjshme, nuk ka kredibilitet e as legjitimitet’

Në Shqipëri 50 raste të reja me COVID-19, ndërron jetë 82-vjeçarja

Në Shqipëri 50 raste të reja me COVID-19, ndërron jetë 82-vjeçarja

Lajçak pas takimit me Kurtin: Ishte frytdhënës, Kosova të flasë me një zë në dialogun e lehtësuar nga BE-ja

Lajçak pas takimit me Kurtin: Ishte frytdhënës, Kosova të flasë me një zë në dialogun e lehtësuar nga BE-ja

Radhë të gjata tek MPB-ja, qytetarët nuk e respektojnë distancën

Radhë të gjata tek MPB-ja, qytetarët nuk e respektojnë distancën

Gjykata vendos sot për Darko Tasiq, të akuzuarin për krime lufte në Kosovë

Gjykata vendos sot për Darko Tasiq, të akuzuarin për krime lufte në Kosovë

Daçiq: Beogradi i gatshëm për dialog, por jo të pranojë njohjen e Kosovës

Daçiq: Beogradi i gatshëm për dialog, por jo të pranojë njohjen e Kosovës

Infektohet me koronavirus Prokurori i Shtetit në Pejë, pezullohen seancat gjyqësore

Infektohet me koronavirus Prokurori i Shtetit në Pejë, pezullohen seancat gjyqësore

Qytetarët e Prizrenit protestojnë para Gjykatës, kerkojnë dënimin e të akuzuarit për krime lufte në Krushë të vogël

Qytetarët e Prizrenit protestojnë para Gjykatës, kerkojnë dënimin e të akuzuarit për krime lufte në Krushë të vogël

Aksident trafiku në Grabanicë të Klinës, dy persona dërgohen për trajtim mjekësor

Aksident trafiku në Grabanicë të Klinës, dy persona dërgohen për trajtim mjekësor

Hoti: Unë do ta udhëheq dialogun

Hoti: Unë do ta udhëheq dialogun

Ulet numri i të infektuarve me Covid në Shqipëri, ja sa raste pozitive janë shënuar në 24 orët e fundit

Ulet numri i të infektuarve me Covid në Shqipëri, ja sa raste pozitive janë shënuar në 24 orët e fundit

Ish-zëdhënësi i Qeverisë: Dasmat kosovare janë tubime neveritëse, vendimi për ndalimin e tyre nuk duhet të hiqe

Ish-zëdhënësi i Qeverisë: Dasmat kosovare janë tubime neveritëse, vendimi për ndalimin e tyre nuk duhet të hiqe