Vulë 2700-vjeçare e guvernatorit të Jeruzalemit?

03.01.2018 03:37
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Vulë 2700-vjeçare e guvernatorit të Jeruzalemit?

Arkeologët në Izrael thanë se kanë zbuluar gjurmën e një vule 2700-vjeçare që sipas tyre konfirmon ekzistencën e guvernatorëve biblikë të Jeruzalemit. Objekti i vogël prej balte, i gjendur mes gërmimeve arkeologjike në sheshin e Murit Perëndimor, mbart mbishkrimin me alfabetin e lashtë hebraik: “Pronë e guvernatorit të qytetit”.

Arkeologët izraelitë thonë se objekti i vogël prej balte i ngjason një etikete që mund të ngjitej mbi objekte të rëndësishme që transportoheshin. Por, për historianët, ky zbulim nga periudha e tempullit të parë të Jeruzalemit, shërben si provë se qyteti i Jeruzalemit kishte guvernatorin e tij që të paktën 2700 vjet më parë. Një guvernator i Jeruzalemit përmendet dy herë në Bibël, por nuk ka patur prova historike për këtë.

“Është hera e parë që gjatë gërmimit arkeologjik të një godine të shekullit të 7-të para erës së re, gjetëm një stampë të guvernatorit të Jeruzalemit”, thotë zonja Shlomit Weksler-Bdolah, e Autoritetit Izraelit të Antikiteteve.

Vula, me përmasat e një monedhe të vogël, tregon dy burra të veshur me rroba me vija, përballë njëri-tjetrit dhe duke mbajtur së bashku një objekt të rrumbullakët, që mund të jetë Hëna.

“E dimë se hëna ishte objekt adhurimi në kulturat fqinje. Atëherë çfarë ndodhte me kryebashkiakun e Jeruzalemit të shekullit të 7-të para erës sonë, që shfaqet sikur adhuron Hënën vetëm njëqind metra larg Tempullit? Nuk kemi një përgjigje të qartë për këtë”, thotë zonja Weksler-Bdolah.

Artifakti u zbulua ndërsa arkeologët po gërmonin në Jeruzalemin e vjetër. Megjithëse nuk shfaqet emri i qytetit, arkeologët thonë se vendndodhja ku u gjet, tregon se i referohet guvernatorit të Jeruzalemit. Provon gjithashtu se qyteti ka qenë qendër e rëndësishme e shtetit hebraik për rreth 3 mijë vjet.

“Bibla përmend termin ‘guvernator i qytetit’ në raste të shumta qytetesh, por ‘guvernatori i Jeruzalemit’ përmended vetëm dy herë. Nuk e kishim verifikuar kurrë më parë gjatë gërmimeve arkeologjike, prandaj kjo është tepër e rëndësishme”, thotë zonja Weksler-Bdolah.

Artifakti bëhet publik në një periudhë tensionesh të rritura për Jeruzalemin, për shkak njohjes së tij nga Presidenti Donald Trump si kryeqytet i Izraelit. Statusi i Jeruzalemit është një pikë delikate në konfliktin izraelito-palestinez, pasi palestinezët kërkojnë pjesën lindore të qytetit si kryeqytetin e tyre të ardhshëm.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Pacolli: Kosova dhe Greqia po thellojnë bashkëpunimin, Forumi Ekonomik në mes dy vendeve në vjeshtë

Pacolli: Kosova dhe Greqia po thellojnë bashkëpunimin, Forumi Ekonomik në mes dy vendeve në vjeshtë

Çfarë është Gazjellësi Verior 2 që ngjalli reagimet e Presidentit Trump?

Çfarë është Gazjellësi Verior 2 që ngjalli reagimet e Presidentit Trump?

Punë në komunitet për Rroshin, PD: Rama nuk e ka seriozisht dekriminalizimin

Punë në komunitet për Rroshin, PD: Rama nuk e ka seriozisht dekriminalizimin

Haradinaj optimist për vizat

Haradinaj optimist për vizat

Tahiri për udhëheqjen e dialogut: Thaçi njeriu më i përgatitur, Kurti s’mund të jetë

Tahiri për udhëheqjen e dialogut: Thaçi njeriu më i përgatitur, Kurti s’mund të jetë

Limaj: S’ka ekip negociator, në Bruksel takohemi me Mogherinin dhe kthehemi me lajme të mira

Limaj: S’ka ekip negociator, në Bruksel takohemi me Mogherinin dhe kthehemi me lajme të mira

Ministri i Drejtësisë nuk e di nëse Radojçiq ka probleme me Ligjin

Ministri i Drejtësisë nuk e di nëse Radojçiq ka probleme me Ligjin

Siri: 54 të vrarë nga një sulm ajror

Siri: 54 të vrarë nga një sulm ajror

Kadri Veseli: Ulësja në OKB na bashkon pozitë dhe opozitë

Kadri Veseli: Ulësja në OKB na bashkon pozitë dhe opozitë

Ndërpritet greva e minatorëve të Trepçës, kërkesat plotësohen brenda 90 ditësh

Ndërpritet greva e minatorëve të Trepçës, kërkesat plotësohen brenda 90 ditësh

Banorët e Mramorit kërcënojnë me bllokimin e rrugës Prishtinë-Gjilan

Banorët e Mramorit kërcënojnë me bllokimin e rrugës Prishtinë-Gjilan

Delawie kërkon krijimin e Ekipit Negociator për bisedimet me Serbinë

Delawie kërkon krijimin e Ekipit Negociator për bisedimet me Serbinë

Arrihet marrëveshja, Thaçi, Veseli, Haradinaj, Pacolli, Limaj e Gashi bashkë të mërkurën te Mogherini

Arrihet marrëveshja, Thaçi, Veseli, Haradinaj, Pacolli, Limaj e Gashi bashkë të mërkurën te Mogherini

Takimi Trump-Putin shumë pranë trupave të NATO-s në Estoni

Takimi Trump-Putin shumë pranë trupave të NATO-s në Estoni

Hetime të tejzgjatura për keqpërdorim të parasë publike

Hetime të tejzgjatura për keqpërdorim të parasë publike

Ramiz Lladrovci ua jep një lajm interesant qytetarëve të Drenasit

Ramiz Lladrovci ua jep një lajm interesant qytetarëve të Drenasit