Vuçiqi e fton Trumpin në vizitë në Serbi dhe kërkon mbështetjen e tij për Kosovën

13.06.2019 14:54
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Vuçiqi e fton Trumpin në vizitë në Serbi dhe kërkon mbështetjen e tij për Kosovën

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka deklaruar se në 10 ditët e ardhshme do të ftojë presidentin amerikan, Donald Trump, për një vizitë në Serbi.

Ai po ashtu tha se me disa prej bashkëpunëtorëve më të ngushtë të Trumpit “do të tentojë të bisedojë” për Kosovën dhe të kërkojë mbështetje për zgjidhje kompromisi.

Këto Vuçiqi i tha kur u pyet rreth festimit të 20 vjetorit hyrjes së forcave të NATO-s në Kosovë, ditë kjo që u shënua dje në Prishtinë dhe në qytetet tjera, si dhe pas deklaratës së zyrtarit amerikan Matthew Palmer në Prishtinë se SHBA-ja edhe më tutje do të jetë në anën e Kosovës, raporton agjencia serbe e lajmeve “Beta”.

“Natyrisht se Amerika është me Kosovën dhe do ta mbrojë atë. Këtë e bëjnë edhe Gjermania dhe vende tjera të Quintit dhe kjo për ne është problem i madh dhe i rëndë”, tha Vuçiqi, transmeton Koha.net.

Ai shtoi se ky është problemi kyç për Serbinë por tha se vendi do të luftojë për interesat kombëtare.

“Neve na mbetet të luftojmë dhe do të luftojmë. Synimi ynë është që Serbia të mos ketë armiq dhe me ata që dikur kanë qenë, provojmë të kemi marrëdhënie normale dhe të balancuara”, u shpreh presidenti serb.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Veseli: Sot u largua vendimi mashtrues i reciprocitetit, kurth i ngritur nga Kurti

Veseli: Sot u largua vendimi mashtrues i reciprocitetit, kurth i ngritur nga Kurti

Qeveria Hoti heq reciprocitetin me Serbinë

Qeveria Hoti heq reciprocitetin me Serbinë

Hoti: Presidenti i ka kompetencat e veta, unë të miat, s’lejoj askënd të ndërhyjë

Hoti: Presidenti i ka kompetencat e veta, unë të miat, s’lejoj askënd të ndërhyjë

Për një javë në Kosovë u shtuan më shumë se 50 raste aktive me COVID-19

Për një javë në Kosovë u shtuan më shumë se 50 raste aktive me COVID-19

Von Cramon e hutuar se kush do ta kryesojë dialogun me Serbinë

Von Cramon e hutuar se kush do ta kryesojë dialogun me Serbinë

Balaj: Kurti për herë të parë ia dha dy ministri Listës Serbe dhe emëroi një këshilltar serb

Balaj: Kurti për herë të parë ia dha dy ministri Listës Serbe dhe emëroi një këshilltar serb

Ish-gjyqtarja Mushkolaj konteston kushtetutshmërinë e zgjedhjes së Qeverisë Hoti

Ish-gjyqtarja Mushkolaj konteston kushtetutshmërinë e zgjedhjes së Qeverisë Hoti

Cakaj: Jam krenar që isha në VV, por edhe më krenar që u largova

Cakaj: Jam krenar që isha në VV, por edhe më krenar që u largova

Zgjedhorja/ Arrihet dakordësia për administrimin e zgjedhjeve, komisionet siç kanë qenë…

Zgjedhorja/ Arrihet dakordësia për administrimin e zgjedhjeve, komisionet siç kanë qenë…

Vrasje-vetëvrasje, Prindërit, fëmijët dhe macet e shtëpisë gjenden të vdekur

Vrasje-vetëvrasje, Prindërit, fëmijët dhe macet e shtëpisë gjenden të vdekur

Foto/ U infektuan me koronavirus, nëna me foshnjën mposhtin virusin

Foto/ U infektuan me koronavirus, nëna me foshnjën mposhtin virusin

11 raste të reja me COVID-19 në Kosovë të premten, dy të shëruar

11 raste të reja me COVID-19 në Kosovë të premten, dy të shëruar

Haziri: Kurti tentoi të thotë se janë dy parti LDK, njëra në Kuvend e tjetra në lagjen Qafa

Haziri: Kurti tentoi të thotë se janë dy parti LDK, njëra në Kuvend e tjetra në lagjen Qafa

Dorëzohet Hoti ia delegon Thaçit përfaqësimin e Kosovës në negociata

Dorëzohet Hoti ia delegon Thaçit përfaqësimin e Kosovës në negociata

Mustafa i reagon Haskukës pas prishjes së koalicionit: I fitove zgjedhjet falë LDK’së, do të rrëzojmë nga pushteti

Mustafa i reagon Haskukës pas prishjes së koalicionit: I fitove zgjedhjet falë LDK’së, do të rrëzojmë nga pushteti

Hoti i shpreh Kosnettit “vendosmërinë për bashkëpunim të ngushtë me SHBA-në”

Hoti i shpreh Kosnettit “vendosmërinë për bashkëpunim të ngushtë me SHBA-në”