Vuçiq viktimizohet para ambasadorëve të Quint-it – Kosova fajtore për të gjitha

08.05.2019 15:55
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Vuçiq viktimizohet para ambasadorëve të Quint-it – Kosova fajtore për të gjitha

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, sot është takuar me ambasadorët e Quint-it.

Gjatë ditës së sotme, presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, është takuar me ambasadorët e vendeve të Quint-it – SHBA, Britania, Franca, Italia dhe Gjermania si dhe shefin e delegacionit të Bashkimit Evropian.

Siç shkruajnë mediet serbe, në këtë takim është diskutuar për Samitin e Berlinit për Ballkanin Perëndimor që u mbajt javën e kaluar, transmeton lajmi.net.

Sipas njoftimit të Presidencës serbe, Vuçiq me ambasadorët e shteteve të Quint-it, përpos Samitit të Berlinit, ka diskutuar edhe për bllokimin e dialogut me Kosovën, dialog ky, i cili ndërmjetësohet nga Përfaqësuesja e Lartë e BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini.

Sipas njoftimit, ky takim ishte i hapur, konstruktiv dhe gjithëpërfshirës.

Ndërkaq Vuçiq në këtë takim citohet të ketë thënë se për bllokimin e dialogut Serbia nuk ka faj dhe se është vënë në një pozicion të vështirë pasi që sipas tij, Kosova ka vendosur taksën dhe ka miratuar rezolutën për Dialogun, rezolutë kjo që sipas Vuçiqit është kundër serbëve dhe popullit serb, transmeton më tutje lajmi.net.

Në anën tjetër, sipas njoftimit të Presidencës, përfaqësuesit e vendeve të Qunint-it dhe të Bashkimit Evropian, i kanë kërkuar presidentit Vuçiq që të jetë i vetëpërmbajtur në deklaratat e tij dhe të punojë seriozisht në gjetjen e një zgjidhjeje të përgjegjshme të problemeve në rajon në mënyrë që të stabilizohet situatën politike.

Vuçiq citohet të ketë thënë se, Serbia do të sillet në mënyrë racionale dhe serioze dhe në momentin që Kosova e heq taksën, Serbia do të vazhdojë dialogun me Kosovën pa asnjë problem. 

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kuvendi voton qeverinë e re të Kosovës të drejtuar nga Avdullah Hoti i LDK-së

Kuvendi voton qeverinë e re të Kosovës të drejtuar nga Avdullah Hoti i LDK-së

Veseli: Kurti po ik prej vetes, ishte qyqar ndaj Serbisë dhe antiamerikan

Veseli: Kurti po ik prej vetes, ishte qyqar ndaj Serbisë dhe antiamerikan

Me votimin e Qeverisë Hoti, Mitrovica e Veriut shkon në zgjedhje

Me votimin e Qeverisë Hoti, Mitrovica e Veriut shkon në zgjedhje

Selimi para deputetëve: Kjo është Qeveri e Thaçit, qëllimet i keni të cekëta por të rrezikshme

Selimi para deputetëve: Kjo është Qeveri e Thaçit, qëllimet i keni të cekëta por të rrezikshme

LIVE – Hoti: Qeveria e re do t’i ketë dy prioritete; luftën kundër pandemisë dhe rimëkëmbjen ekonomike

LIVE – Hoti: Qeveria e re do t’i ketë dy prioritete; luftën kundër pandemisë dhe rimëkëmbjen ekonomike

Seanca nis me një minutë heshtje për minatorët e Artanës

Seanca nis me një minutë heshtje për minatorët e Artanës

Hoti është nisur për në Kuvend

Hoti është nisur për në Kuvend

Haki Rugova: I kemi numrat, sot do ta kemi qeverinë Hoti

Haki Rugova: I kemi numrat, sot do ta kemi qeverinë Hoti

“Vota për qeverinë e re, votë për Kosovën”

“Vota për qeverinë e re, votë për Kosovën”

Kurtit nuk i bën përshtypje seanca e Kuvendit, e thirrur për të votuar Hotin për Kryeministër

Kurtit nuk i bën përshtypje seanca e Kuvendit, e thirrur për të votuar Hotin për Kryeministër

Qeveria e Kosovës: Marrim përsipër mbulimin e Kartonit të Gjelbër për diasporën për vitin 2020

Qeveria e Kosovës: Marrim përsipër mbulimin e Kartonit të Gjelbër për diasporën për vitin 2020

Donika Kadaj-Bujupi nuk kallxon se a do ta votoj Qeverinë Hoti

Donika Kadaj-Bujupi nuk kallxon se a do ta votoj Qeverinë Hoti

Nxirren trupat e pajetë të minatorëve në Artanë – dërgohen për obduksion

Nxirren trupat e pajetë të minatorëve në Artanë – dërgohen për obduksion

Mikrobiologu britanik: Nuk ka asnjë provë që të vërtetojë një valë të dytë të koronavirusit

Mikrobiologu britanik: Nuk ka asnjë provë që të vërtetojë një valë të dytë të koronavirusit

Milaim Zeka thotë se VV po luan me Familjen Jashari përmes Muratit

Milaim Zeka thotë se VV po luan me Familjen Jashari përmes Muratit

Shpëtoi një grua, ushtria e Zvicrës dekoron ushtaren me prejardhje shqiptare – Antigona bëhet personi i parë që merr “shiritin CdA”

Shpëtoi një grua, ushtria e Zvicrës dekoron ushtaren me prejardhje shqiptare – Antigona bëhet personi i parë që merr “shiritin CdA”