Vuçiq “vajton” që nuk u pranua ideja e Qosiqit e Gjingjiqit për ndarjen e Kosovës

12.03.2019 20:51
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Vuçiq “vajton” që nuk u pranua ideja e Qosiqit e Gjingjiqit për ndarjen e Kosovës

“Sikur ta kishim pranuar idenë e Dobrica Qosiqit, të ofruar për herë të parë, për ndarjen si një zgjidhje për Kosovën sot do të ishim në Bashkimin Europian”.

Kështu u përgjigj presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq në pyetjen e RTS-së, transmeton Koha.net. Sipas tij, Serbia do të kishte më shumë në Kosovë nga ajo që ka sot se në kohën kur Qosiqi, por edhe Zoran Gjingjiqi, flisnin për këtë.

“Sikur ta kishim pranuar këtë (ndarje) atëherë kur për herë të parë e kishte propozuar Qosiqi (Dobrica Qosiq shkrimtar serb me ndikim, ish-president i Jugosllavisë dhe ideolog i hapët i nacionalizmit dhe hegjemonizmit serb – v.j.), sot do të ishim anëtare e BE-së. Sot do të mund të thosha me siguri se do ta kishim Volkswagenin, ndërsa tani gjasat janë jo të mëdha në krahasim me vendet e BE-së, meqë nuk jemi anëtare, e po ashtu edhe me problemin e Kosovës”, është shprehur ai.

Ai ka thënë se në kohën kur Qosiqi, por edhe Gjingjiqi (Zoran Gjingjiq, ish-kryeministër i Serbisë i vrarë më 12 mars të vitit 2003 nga kundërshtarët e tij politikë – v.j) kishin dhënë këtë ide Serbia do të kishte shumë më shumë në Kosovë nga ajo që ka sot.

Vuçiq ka rikujtuar se më 2001/2002 kishte biseduar në Kuvend (të Serbisë) me Gjingjiqin në lidhje me Kosovën, në prani të Jovanoviqit (Çedomir Jovanoviq, aktualisht kryetar i Partisë Liberal-Demokratike të Serbisë në opozitë – v.j.), kur, siç është shprehur ai, situata jonë ishte shumë më e favorshme – kur vlente slogani “standardet para statusit”, kur nuk e kishim vendimin e Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë, kur nuk e kishim kufirin në Jarinje e Bërnjak,transmeton Koha.net.

“Tani jemi në situatë shumë më të vështirë, por papritmas do të dëshironim shumë më shumë. Kjo ndodh sepse njerëzit nuk kanë kurrfarë përgjegjësie”, ka thënë Vuçiq.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Hoxhaj paralajmëron zvogëlim të qeverisë këtë mandat

Hoxhaj paralajmëron zvogëlim të qeverisë këtë mandat

Vuçiq: Serbia i ka mbrojtur interesat në Kosovë, serbët i dominojnë të gjitha institucionet e veriut

Vuçiq: Serbia i ka mbrojtur interesat në Kosovë, serbët i dominojnë të gjitha institucionet e veriut

Grabovci tërhiqet nga kandidatura për kryetar të PDK-së në Pejë

Grabovci tërhiqet nga kandidatura për kryetar të PDK-së në Pejë

I iku dënimit me burg, kthehet në Kosovë dhe bëhet inspektor

I iku dënimit me burg, kthehet në Kosovë dhe bëhet inspektor

Protestë paqësore e opozitës. Basha falenderon ndërkombëtarët: Kërkuan zgjedhje jo pa opozitën

Protestë paqësore e opozitës. Basha falenderon ndërkombëtarët: Kërkuan zgjedhje jo pa opozitën

Opozita në Shqipëri proteston dhe refuzon dialogun

Opozita në Shqipëri proteston dhe refuzon dialogun

Lista Serbe mbron Vuçiqin: Planet e opozitës për Kosovën rrenë e mashtrime

Lista Serbe mbron Vuçiqin: Planet e opozitës për Kosovën rrenë e mashtrime

Arrestohet pas 30 vjetësh për vrasjen e Haki Ukajt, dorasi më 2010 e kishte ndërruar identitetin

Arrestohet pas 30 vjetësh për vrasjen e Haki Ukajt, dorasi më 2010 e kishte ndërruar identitetin

LDK’ja thotë se pati alarmuar para 4 vjetësh për fajdetë

LDK’ja thotë se pati alarmuar para 4 vjetësh për fajdetë

Opozita në Serbi del me Deklaratë për pajtim mes serbëve e shqiptarëve

Opozita në Serbi del me Deklaratë për pajtim mes serbëve e shqiptarëve

Dodik: Më vjen mirë që Haradinaj po e trajton Republikën Serbe shtet

Dodik: Më vjen mirë që Haradinaj po e trajton Republikën Serbe shtet

Policia terrorizon spitalet – A po i drejtojnë pacientët për fekondim artificial drejt Shkupit?

Policia terrorizon spitalet – A po i drejtojnë pacientët për fekondim artificial drejt Shkupit?

Tahiri kërkon konfiskimin e pasurisë së grupeve kriminale, KDI-ja thotë se 90% e rasteve nuk identifikohen

Tahiri kërkon konfiskimin e pasurisë së grupeve kriminale, KDI-ja thotë se 90% e rasteve nuk identifikohen

Kurti për padinë ndaj Thaçit e Veselit: Prokuroria Themelore e Prishtinës në heshtje varri

Kurti për padinë ndaj Thaçit e Veselit: Prokuroria Themelore e Prishtinës në heshtje varri

Daçiq: Pacolli me 500 mijë dollarë deshi ta blinte njohjen e Kosovës nga Kongoja

Daçiq: Pacolli me 500 mijë dollarë deshi ta blinte njohjen e Kosovës nga Kongoja

Maqedonia e Veriut pret datën për nisjen e bisedimeve me BE-në

Maqedonia e Veriut pret datën për nisjen e bisedimeve me BE-në