Vuçiq: Serbia i ka mbrojtur interesat në Kosovë, serbët i dominojnë të gjitha institucionet e veriut

26.05.2019 14:11
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Vuçiq: Serbia i ka mbrojtur interesat në Kosovë, serbët i dominojnë të gjitha institucionet e veriut

Kuvendi i Serbisë nesër mban seancën në të cilën presidenti Aleksandar Vuçiq do ta paraqesë raportin rreth Kosovës

Në seancë nuk do të jetë një pjesë e opozitës e cila edhe më tej e bojkoton punën e Kuvendit, ndërsa këtë seancë ajo e quan mashtrim të ri rreth Kosovës, transmeton Koha.net.

Në tekstin prej 82 faqesh, siç njofton portali i Beogradit “danas”, më së shumti do të flitet për punën që në Kosovë e ka bërë e ashtuquajtura Zyrë për Kosovën në Qeverinë e Serbisë e udhëhequr nga Marko Gjuriqi. Aty përmenden projektet e realizuara si dhe ndihma e dhënë për serbë në Kosovë. Në raport janë botuar edhe fotografitë nga renovimi i shkollave, spitaleve…

Sipas raport, me bisedimet Beograd ë Prishtinë është ruajtur paqja dhe qetësia në Kosovë dhe më gjerë.

Theksohet po ashtu se angazhimi i Serbisë në dialog bëri që “pjesërisht të amortizohet qëndrimi i pa kompromis i përkrahësve të pavarësisë së Kosovës dhe se ata tash nuk mendojnë më se pavarësia e Kosovës është çështje përfunduar“.

Shtohet se Serbi ia ka dalë që tërësi t’i mbrojë interesat e veta në Kosovë në kontekstin e integrimeve evropiane “pa bërë koncesione esenciale “.

„Përkundër kritikave lidhur me dorëzimin e interesave serbe në veri të Kosovës, në atë hapësirë serbët aktualisht dominojnë në të gjitha institucionet politike, policore e gjyqësore dhe se dominimi i tyre është i pranuar nga Prishtina dhe nga faktori ndërkombëtar“, shkruan në raport .

Nga viti 2013janë mbajtur 188 takime, nga të cilët 24 në nivel të lartë politik, e janë nënshkruar 45 marrëveshje e ujdi politike, teknike dhe në nivel ekspertësh, thotë raporti.

Në fund theksohet se Serbia është e vendosur për vazhdimin e bisedimeve me Kosovën por më parë duhet hequr taksën e vënë ndaj mallrave serbe.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Vuçiq: Serbia i ka mbrojtur interesat në Kosovë, serbët i dominojnë të gjitha institucionet e veriut

Vuçiq: Serbia i ka mbrojtur interesat në Kosovë, serbët i dominojnë të gjitha institucionet e veriut

Grabovci tërhiqet nga kandidatura për kryetar të PDK-së në Pejë

Grabovci tërhiqet nga kandidatura për kryetar të PDK-së në Pejë

I iku dënimit me burg, kthehet në Kosovë dhe bëhet inspektor

I iku dënimit me burg, kthehet në Kosovë dhe bëhet inspektor

Protestë paqësore e opozitës. Basha falenderon ndërkombëtarët: Kërkuan zgjedhje jo pa opozitën

Protestë paqësore e opozitës. Basha falenderon ndërkombëtarët: Kërkuan zgjedhje jo pa opozitën

Lista Serbe mbron Vuçiqin: Planet e opozitës për Kosovën rrenë e mashtrime

Lista Serbe mbron Vuçiqin: Planet e opozitës për Kosovën rrenë e mashtrime

Arrestohet pas 30 vjetësh për vrasjen e Haki Ukajt, dorasi më 2010 e kishte ndërruar identitetin

Arrestohet pas 30 vjetësh për vrasjen e Haki Ukajt, dorasi më 2010 e kishte ndërruar identitetin

LDK’ja thotë se pati alarmuar para 4 vjetësh për fajdetë

LDK’ja thotë se pati alarmuar para 4 vjetësh për fajdetë

Opozita në Serbi del me Deklaratë për pajtim mes serbëve e shqiptarëve

Opozita në Serbi del me Deklaratë për pajtim mes serbëve e shqiptarëve

Dodik: Më vjen mirë që Haradinaj po e trajton Republikën Serbe shtet

Dodik: Më vjen mirë që Haradinaj po e trajton Republikën Serbe shtet

Policia terrorizon spitalet – A po i drejtojnë pacientët për fekondim artificial drejt Shkupit?

Policia terrorizon spitalet – A po i drejtojnë pacientët për fekondim artificial drejt Shkupit?

Tahiri kërkon konfiskimin e pasurisë së grupeve kriminale, KDI-ja thotë se 90% e rasteve nuk identifikohen

Tahiri kërkon konfiskimin e pasurisë së grupeve kriminale, KDI-ja thotë se 90% e rasteve nuk identifikohen

Kurti për padinë ndaj Thaçit e Veselit: Prokuroria Themelore e Prishtinës në heshtje varri

Kurti për padinë ndaj Thaçit e Veselit: Prokuroria Themelore e Prishtinës në heshtje varri

Daçiq: Pacolli me 500 mijë dollarë deshi ta blinte njohjen e Kosovës nga Kongoja

Daçiq: Pacolli me 500 mijë dollarë deshi ta blinte njohjen e Kosovës nga Kongoja

“Shqiptarët e fituan Betejën e Kosovës”

“Shqiptarët e fituan Betejën e Kosovës”

Deputeti i PDK’së: Rrahim Hashimin ma sollën në tavolinë, jap dorëheqje nëse del diçka

Deputeti i PDK’së: Rrahim Hashimin ma sollën në tavolinë, jap dorëheqje nëse del diçka

Wesley Clark: Shqiptarët iu përgjigjen luftimeve me luftë

Wesley Clark: Shqiptarët iu përgjigjen luftimeve me luftë