Vuçiq: Problemi nuk zgjidhet me njohjen e Kosovës

12.03.2019 16:59
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Vuçiq: Problemi nuk zgjidhet me njohjen e Kosovës

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq tha sot se problemi nuk mund të zgjidhet duke njohur pavarësinë e Kosovës në kufijtë aktual dhe se sipas tij kjo nuk do të ndodhë.

“Është e pamundur”, tha ai në një intervistë për Televizionin Prva, transmeton Klan Kosova.

Kreu i shtetit serb tha mes tjerash se Beogradi nuk e sheh se cila mund të jetë një alternativë për negociata, por se ato tani nuk po zhvillohen se  nuk mund të flitet për që të dyja palët janë afër marrëveshjes.

“Cila është alternativa e negociatave? A doni të luftojmë? Nëse luftojmë, do të vijmë përsëri për të negociuar. Cila është  ideja? “tha Vuçiq.

Ai përsëriti se Serbia nuk mundet që serbët e mbetur në Kosovë, t’i lërë nën mëshirën e e një sulmi eventual dhe ka shtuar se vazhdimisht ka potencuar se Serbia në raste të tilla di si të përgjigjet, transmeton Klan Kosova.

“Thashë se çfarë do të bëjmë dhe atë do ta bëjmë. Nëse Prishtina hyn në veprim, do të përgjigjemi. Kjo është arsyeja pse ajo nuk lëviz. Por çfarë mendoni të bëjmë nëse nuk flasim? Nuk kemi zgjidhje. Por në këtë pikë ne nuk flasim me askënd”, tha ai, transmeton Klan Kosova.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


“Qëllimi i agresionit të NATO-s nuk u arrit, Kosova është Serbi”

“Qëllimi i agresionit të NATO-s nuk u arrit, Kosova është Serbi”

Vuçiq: Problemi nuk zgjidhet me njohjen e Kosovës

Vuçiq: Problemi nuk zgjidhet me njohjen e Kosovës

Hoxha: Prokuroria po mbledh ende prova për rastin e gylenistëve

Hoxha: Prokuroria po mbledh ende prova për rastin e gylenistëve

Miratohet nisma për financimin e projektit për trajtimin e ujërave të zeza në Gjilan

Miratohet nisma për financimin e projektit për trajtimin e ujërave të zeza në Gjilan

Ivanov fajësohet se po i bllokon reformat

Ivanov fajësohet se po i bllokon reformat

Pacolli u bën thirrje biznesmenëve amerikanë të investojnë në Kosovë

Pacolli u bën thirrje biznesmenëve amerikanë të investojnë në Kosovë

Haradinaj tregon qëndrimin e Gjermanisë për taksën pas takimit me këshilltarët e Merkelit

Haradinaj tregon qëndrimin e Gjermanisë për taksën pas takimit me këshilltarët e Merkelit

Guvernatori Mehmeti takoi përfaqësuesit e Bankës Botërore

Guvernatori Mehmeti takoi përfaqësuesit e Bankës Botërore

Mustafa priti në takim Ambasadori jo rezident të Katarit në Kosovë

Mustafa priti në takim Ambasadori jo rezident të Katarit në Kosovë

Projektet lokale të Kaçanikut dhe Ferizajt marrin mbështetjen e Ministrisë së Infrastrukturës dhe Transportit

Projektet lokale të Kaçanikut dhe Ferizajt marrin mbështetjen e Ministrisë së Infrastrukturës dhe Transportit

Kosova kërkon investitorë nga Katari

Kosova kërkon investitorë nga Katari

Deputeti i AAK-së: Mbylleni këtë seancë palidhje

Deputeti i AAK-së: Mbylleni këtë seancë palidhje

Vuçiq tregon çfarë i thanë njerëzit e Merkel, paralajmëron disa veprime të BE’së gjatë prillit

Vuçiq tregon çfarë i thanë njerëzit e Merkel, paralajmëron disa veprime të BE’së gjatë prillit

Haradinaj: Vetëm 175 mijë euro u shpenzuan për 11-vjetor të Pavarësisë, të tjerat do të kthehen

Haradinaj: Vetëm 175 mijë euro u shpenzuan për 11-vjetor të Pavarësisë, të tjerat do të kthehen

MASHT-i pagoi trefish më shtrenjtë sesa çmimi real akomodimin në Durrës

MASHT-i pagoi trefish më shtrenjtë sesa çmimi real akomodimin në Durrës

Gjermania kërkon pezullimin e taksës për të zhbllokuar dialogun

Gjermania kërkon pezullimin e taksës për të zhbllokuar dialogun