Vuçiq për Kosovën: Zgjedhim midis gënjeshtrave të ëmbla dhe të vërtetës së hidhur

27.05.2019 19:22
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Vuçiq për Kosovën: Zgjedhim midis gënjeshtrave të ëmbla dhe të vërtetës së hidhur

Pas shtatë vjetësh bisedime me Prishtinën mund t’ju them se nuk kemi humbur asgjë pos asaj që ka qenë e humbur, tha presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

“Kemi fituar paqe dhe siguri më të madhe për serbët në Kosovë dhe, çfarë është më e rëndësishmja, mundësinë për të vazhduar luftën tonë”.

“Po përpiqemi ta kthejmë Serbinë në jetë dhe bisedime, të ruajmë paqen dhe stabilietin politik”, tha Vuçiq.

Ai i bëri këto komente në Parlamentin Popullor të Serbisë, ku të hënën paraqiti një raport të tij për Kosovën.

“Beogradi zyrtar ka marrë pjesë në bisedime me Prishtinën, sepse vetëm për shtatë vjet të qeverisjes së Sllobodan Millosheviqit kemi ardhur te konflikti në Kosovë dhe humbja e sovranitetit mbi Kosovën”, tha Vuçiq.

Ai shtoi se gjatë tetë vjetëve të qeverisjes së Partisë Demokratike të Serbisë, e cila tani është në opozitë, është shpallur pavarësia e Kosovës.

“Ju duhet të negocioni jo sepse doni, por sepse doni të fitoni kohë për Serbinë”, tha Vuçiq, duke shtuar se dialogu ka qenë në interes edhe të serbëve, edhe të shqiptarëve.

“Gjatë periudhës së dialogut, kemi arritur të ruajmë paqen dhe stabilitetin. Gjatë dialogut, nuk ka pasur viktima të konflikteve ndëretnike, as vrasje, përveç vrasjes së Oliver Ivanoviqit (v.j. politikan serb në veri të Kosovës). Gjatë kohëzgjatjes së dialogut, nuk ka pasur krizë intensive të sigurisë, por në të kemi hyrë kur dialogu është ndërprerë”, tha Vuçiq.

“Presion mbi Vuçiqin”

Vuçiq është tërhequr nga dialogu për normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën, prejse kjo e fundit, në nëntor të vitit të kaluar, u ka vënë taksë 100% mallrave të importuara nga Serbia.

Vuçiq ka thënë se nuk do t’i rikthehet procesit derisa kjo taksë mbetet në fuqi, por kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka këmbëngulur se ajo nuk do të hiqet derisa Serbia nuk e njeh Kosovën.

Presidenti serb e shprehu qëndrimin e njëjtë edhe gjatë fjalimit të hënën, ndërsa tha se Prishtina, në bazë të veprimeve të saj, “është e qartë se nuk dëshiron dialog”.

Vuçiq tha se është koha që të zgjidhet midis “gënjeshtrave të ëmbla dhe të vërtetës së hidhur”.

“Puna ime si president shteti është që njerëzve t’iu them të vërtetën, sado e pakëndshme të jetë. Por, mos mendoni se nuk do të luftoj për popullin tonë në Kosovë”, tha Vuçiq.

Sipas tij, të gjithë duhet të pyeten nëse Serbia mund të llogarisë në të drejtën ndërkombëtare sa i përket Kosovës, pasi “ajo është bombarduar në mënyrë të paligjshme për shkak të Kosovës, në vitin 1999”.

Vuçiq po ashtu pyeti nëse Serbia ka të drejtë të krijojë armiqësi me vendet prej të cilave varet e ardhmja e saj.

Në seancë morën pjesë 156 deputetë, kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, ministrat dhe drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq.

Megjithatë, një pjesë e opozitës, e cila tash e sa kohë e bojkoton punën e Parlamentit, nuk ishte e pranishme. Sipas saj, seanca për Kosovën është vetëm një tjetër “mashtrim” i Qeverisë së Serbisë.

Përgatiti: Valona Tela

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Çka fshihet pas mashtrimit të Zaevit nga humoristët rusë?

Çka fshihet pas mashtrimit të Zaevit nga humoristët rusë?

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Çështjet e mosmarrëveshjeve ndërmjet Bullgarisë dhe Serbisë

Çështjet e mosmarrëveshjeve ndërmjet Bullgarisë dhe Serbisë

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Korrupsioni dhe mungesa e reformave ulin besimin ndaj Qeverisë

Korrupsioni dhe mungesa e reformave ulin besimin ndaj Qeverisë

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Dhjetëra mijëra qytetarë protestojnë të qetë në Tiranë

Dhjetëra mijëra qytetarë protestojnë të qetë në Tiranë

Opozita e vendosur të mos ia krijojë kuorumin koalicionit qeverisës

Opozita e vendosur të mos ia krijojë kuorumin koalicionit qeverisës

Fitorja e Mitsotakis ngre pikëpyetje në zbatimin e Marrëveshjes së Prespës

Fitorja e Mitsotakis ngre pikëpyetje në zbatimin e Marrëveshjes së Prespës