Vuçiq: Nuk di çfarë do të ndodhë, as serbët as shqiptarët nuk duan kompromis

30.06.2019 17:59
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Vuçiq: Nuk di çfarë do të ndodhë, as serbët as shqiptarët nuk duan kompromis

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se nuk mund të parashikojë se çfarë do të ndodhë lidhur me zgjidhjen e çështjes së Kosovës pas anulimit të Samitit të Parisit.

Kreu i shtetit serb, siç raporton B92, përcjell Telegrafi, vuri në dukje se presidenti francez Emmanuel Macron së shpejto do ta vizitojë Beogradin.

I pyetur nëse një përfshirje më e fortë e Uashingtonit në zgjidhjen e çështjes së Kosovës do të ishte e mirë për Serbinë, Vuçiq tha se Uashingtoni tashmë është përfshirë dhe se amerikanët janë gjithmonë të pranishëm dhe gjithmonë aktivë.

“A duhet të kemi më shumë besim në Donald Trump-in, sesa në administratën e mëparshme? Po. Por, a mund ata të ndryshojë rrënjësisht raportet e tyre, krahasuar më ato më parë? Jo. Kjo është një mashtrim, dhe këtë grep nuk guxojmë ta gëlltisim”, tha Vuçiq, përcjell Telegrafi.

Lidhur me deklarimet e zyrtarit amerikan Matthew Palmer, që kanë të bëjnë me arritjen e marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë, Vuçiq thotë se ai është një politikan serioz që e njeh shkëlqyeshëm rajonin, por se ai do të bëjë gjithçka në mënyrë që Kosova të funksionojë si shtet i pavarur.

“Disa të tjerë që takohen me të [Palmer] nuk guxojnë ta thonë këtë, un kaherë nuk kam frikë nga Palmer dhe të gjithë të tjerët”, tha Vuçiq.

I pyetur për mundësinë e demarkacionit me Kosovën Vuçiq se ka dështuar këtë herë, “sepse veshët tanë të butë nuk dëshirojnë ta dëgjojnë të vërtetën, por dikush do të dojë një ditë. Dikush ndonjëherë do të duhet të bisedojë, nëse në ndërkohë nuk i humbim të gjitha”.

“Kurrë nuk kemi pranuar kompromisin, unë kam ofruar kompromis, por nuk e duan serbët, nuk e duan as shqiptarët. S’ka ka problem. Rolin tim historik lidhur me këtë çështje e kam kryer. Detyra nuk është bërë, çfarë mund të bëjë tjetër?”, ka deklaruar presidenti serb. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi

Opozita e vendosur të mos ia krijojë kuorumin koalicionit qeverisës

Opozita e vendosur të mos ia krijojë kuorumin koalicionit qeverisës

Prej nga po furnizohet veriu me mallra?

Prej nga po furnizohet veriu me mallra?

Një vit masë edukative në burg të miturit që sulmoi romen në Ferizaj

Një vit masë edukative në burg të miturit që sulmoi romen në Ferizaj