Vuçiq në Kombet e Bashkuara: Serbia nuk do të pranojë poshtërime në zgjidhjen e çështjes së Kosovës

24.09.2020 10:22
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Vuçiq në Kombet e Bashkuara: Serbia nuk do të pranojë poshtërime në zgjidhjen e çështjes së Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, deklaroi sonte para Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara (Asambleja e Përgjithshme e KB) se Beogradi beson se dialogu do të jetë në gjendje të arrijë një zgjidhje për çështjen e Kosovës, por se ai kurrë nuk do të pranojë poshtërimin.

Në sesionin e 75-të vjetor të Asamblesë së Përgjithshme të KB, virtuale për herë të parë, me fjalime të regjistruara të krerëve të shteteve ose qeverive, Vuçiq tha se pika e fillimit në dialogun midis Beogradit dhe Prishtinës nuk duhet të jetë “poshtëruese dhe e papranueshme” për Serbinë, e cila përfaqëson pavarësinë e Kosovës.

“Ne besojmë se pas një dialogu të gjatë dhe të vështirë, mund të arrihet një zgjidhje, por sigurohuni që Serbia kurrë nuk do të pranojë poshtërimin. Asgjë nuk është e pranueshme për ne që nuk është një kompromis me të cilin të dy palët duhet të jenë njësoj të kënaqur ose të pakënaqur,” tha Vuçiq.

Ai vlerësoi se hapi i parë është rinovimi i dialogut midis Beogradit dhe Prishtinës nën kujdesin e BE-së, pas 20 muajve stanjacion, por ai gjithashtu përshkroi nënshkrimin e fundit të marrëveshjes së Uashingtonit midis Serbisë dhe Kosovës mbi normalizimin e marrëdhënieve ekonomike si një hap i madh përpara.

“Unë e shfrytëzoj këtë mundësi për të theksuar dhe vlerësuar rolin shumë konstruktiv dhe të rëndësishëm që administrata e Presidentit të SHBA Donald Trump luajti në arritjen e një marrëveshjeje, e cila është e angazhuar për të gjetur një zgjidhje të qëndrueshme dhe të qëndrueshme për këtë çështje të rëndësishme”, tha presidenti serb.

Vuçiq tha se anëtarësimi në Bashkimin Evropian mbetet përparësia e politikës së jashtme të Serbisë, por se ai nuk përjashton thellimin e bashkëpunimit me vendet e tjera.

“Ne ushqejmë marrëdhënie partneriteti me vendet perëndimore, përfshirë bashkëpunimin gjithnjë e më intensiv me Shtetet e Bashkuara, por në të njëjtën kohë jemi krenarë për marrëdhëniet e jashtëzakonshme me Rusinë dhe Kinën. Siç mund ta shihni, ne nuk e fshehim atë, ne jemi krenarë për miqësitë tona. “Bashkëpunimi me vendet miqësore afrikane, aziatike dhe të Amerikës së Jugut është gjithashtu fokusi i politikës sonë të jashtme,” tha ai, shkruan danas.

Ai shtoi se pika themelore e fillimit të politikës së jashtme të Serbisë është përmirësimi i bashkëpunimit rajonal.

“Serbia po përpiqet të vërë një theks të veçantë në zhvillimin e bashkëpunimit ekonomik, sepse beson se një qasje e tillë mund të kontribuojë në forcimin e besimit të ndërsjellë dhe zgjidhjen më të lehtë të çështjeve të hapura,” tha Vuçiq.

Ai tha se me udhëheqësit nga rajoni, ai nisi iniciativën “mini-Shengen”, të hapur për ekonomitë e tjera në Ballkanin Perëndimor.

Vuçiq deklaroi se vendimi për krijimin e “korridoreve të gjelbrat” në rajon ishte i dobishëm dhe se ai mundësoi transportin e papenguar të ndihmës gjatë pandemisë së virusit korona.

Vuçiq tha se Serbia i kushton shumë rëndësi përpjekjeve të KB për të ruajtur paqen dhe sigurinë në botë dhe theksoi se Serbia është vendi kryesor në rajon dhe i nëntë në Evropë për sa i përket kontributit për forcat ushtarake dhe policore në misionet e KB.

Ai tha se Karta e KB duhet të jetë kushtetuta e bashkësisë ndërkombëtare dhe shtoi se Serbia mbështet fuqimisht multilateralizmin dhe parimet e përfshira në Kartën e KB.

“Duke mbrojtur sovranitetin dhe integritetin territorial dhe respektin për Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të KB, Serbia po mbron gjithashtu ligjin ndërkombëtar, Kartën e KB dhe autoritetin e Këshillit të Sigurimit,” tha Vuçiq.

Ai shtoi se “dhuna e të mëdhenjve dhe të fuqishmëve shpesh di të kthehet kundër tyre” dhe si një shembull që “nuk duhet të jetosh në të vegjël” deklaroi se “populli serb i dha fund perandorisë që zgjati gati një mijë vjet”.

Vuçiq tha se pandemia e virusit koronar konfirmoi nevojën për të forcuar rolin e KB, duke vlerësuar se agjencitë e specializuara si Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) kanë një rol të pazëvendësueshëm.

“KB-të duhet t’i përshtaten rrethanave të reja dhe të jenë të gatshme për një përgjigje të përbashkët ndaj sfidave të epokës moderne. “Realiteti i ri në botë është një tjetër provë se sfidat moderne nuk i njohin kufijtë e shteteve,” tha Vuçiq.

Ai tha se Serbia mori ndihmën e vendeve mike në luftën kundër virusit korona kur i duhej më së shumti, dhe falënderoi Kombet e Bashkuara dhe OBSH për ndihmën e tyre.

“Unë dua të falënderoj partnerët tanë evropianë, miqtë tanë kinezë dhe miqtë tanë rusë,” tha Vuçiq.

Ai deklaroi se Serbia arriti të mbajë një sistem të qëndrueshëm fiskal dhe monetar, i cili siç tha ai mund të “përballojë plotësisht” masat për të ndihmuar ekonominë.

“Ne nuk jemi një vend i pasur, por as nuk jemi të varfër, shpresojmë që deri në fund të këtij viti të kemi normën më të lartë të rritjes në Evropë,” shtoi ai në fjalimin e tij në OKB.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Vuçiq në Kombet e Bashkuara: Serbia nuk do të pranojë poshtërime në zgjidhjen e çështjes së Kosovës

Vuçiq në Kombet e Bashkuara: Serbia nuk do të pranojë poshtërime në zgjidhjen e çështjes së Kosovës

Kërkohet suspendimi i profesorëve që kanë probleme me ligjin

Kërkohet suspendimi i profesorëve që kanë probleme me ligjin

Shqiptohen 800 gjoba për mos respektim të masave ndaj COVID-19

Shqiptohen 800 gjoba për mos respektim të masave ndaj COVID-19

Njëri nga policët e arrestuar në Karaçevë drejtonte lokalin ku luhej bixhozi

Njëri nga policët e arrestuar në Karaçevë drejtonte lokalin ku luhej bixhozi

Përhapet një sëmundje e re në Sudan? Ethet e panjohura vdekjeprurëse vrasin 8 persona

Përhapet një sëmundje e re në Sudan? Ethet e panjohura vdekjeprurëse vrasin 8 persona

Bajrami: Kushdo që ka menduar se do të ketë njohje reciproke në Washington, ka qenë gabim

Bajrami: Kushdo që ka menduar se do të ketë njohje reciproke në Washington, ka qenë gabim

Tahiri: Hoti nuk i jep ‘pesë para’ nëse dalim nga koalicioni

Tahiri: Hoti nuk i jep ‘pesë para’ nëse dalim nga koalicioni

Pse delegacioni amerikan nuk hëngri darkë në Kosovë ashtu sikur në Serbi?

Pse delegacioni amerikan nuk hëngri darkë në Kosovë ashtu sikur në Serbi?

Tahiri: Serbia bën drama rreth Kosovës, shantazhon BE-në përmes Rusisë

Tahiri: Serbia bën drama rreth Kosovës, shantazhon BE-në përmes Rusisë

Thaçi kërkon të mos publikohen dosjet e Speciales

Thaçi kërkon të mos publikohen dosjet e Speciales

Fauci: Duhet të vaksinohet 75% e popullsisë së botës për të ndaluar përhapjen e COVID-19

Fauci: Duhet të vaksinohet 75% e popullsisë së botës për të ndaluar përhapjen e COVID-19

Zemaj kërkon nga deputetët ta votojnë pakon e rimëkëmbjes ekonomike

Zemaj kërkon nga deputetët ta votojnë pakon e rimëkëmbjes ekonomike

Prodhuesit paralajmërojnë sërish derdhjen e qumështit, kërkojnë heqjen e produkteve me origjinë bimore nga tregu

Prodhuesit paralajmërojnë sërish derdhjen e qumështit, kërkojnë heqjen e produkteve me origjinë bimore nga tregu

Policia e Kosovës shkatërron plantacione me bimë narkotike në zonën e Koshares

Policia e Kosovës shkatërron plantacione me bimë narkotike në zonën e Koshares

Deputetët kërkojnë llogari nga Vitia për Agon Musliun dhe testet nga Serbia

Deputetët kërkojnë llogari nga Vitia për Agon Musliun dhe testet nga Serbia

Arrestohet një person, përgatiti 50 mijë euro fals për t’i hedhur në treg

Arrestohet një person, përgatiti 50 mijë euro fals për t’i hedhur në treg