“Vuçiq iu premtoi amerikanëve që Kosovës do t’ia dorëzojë karrigen në OKB”

17.04.2018 15:17
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
“Vuçiq iu premtoi amerikanëve që Kosovës do t’ia dorëzojë karrigen në OKB”

Kryetari i Partisë Kombëtare dhe ish shefi i diplomacisw serbe, Vuk Jeremiq thotë se presidenti serb Aleksandar Vuçiq u ka premtuar amerikanëve se Kosova do të bëhet pjesë e OKB-së, por se sipas tij, ai e ka problem mënyrën se si ta bëjë këtë.
Jeremiq tha se Vuçiq është pajtuar me kërkesën e amerikanëve për t’ia dorëzuar karrigen Kosovës në OKB, transmeton lajmi.net.

“Amerikanët kërkojnë nga Vuçiq që të lejoj që Kosova të futet në OKB, madje ata i kanë bërë presion atij që të pranojë të nënshkruajë të ashtuquajturën marrëveshje për normalizimin gjithëpërfshirës të marrëdhënieve me Prishtinën. Rusia ka thënë se praktikisht nuk do ta bllokojë Kosovën në Këshillin e Sigurimit të OKB-së”, tha Jeremiq.

Jeremiq pretendon se Vuçiq u përpoq të ofronte shkëmbimin e territorit, mirëpo u refuzua, pasi që paraprakisht i kishte premtuar Kosovës që do të hynte në OKB./Lajmi.net

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Rasti “Stenta”, zyrtarë të MSH-së thonë se pagesat për pacientët në spitale private ishin subvencione dhe s’i janë nënshtruar prokurimit

Rasti “Stenta”, zyrtarë të MSH-së thonë se pagesat për pacientët në spitale private ishin subvencione dhe s’i janë nënshtruar prokurimit

Kosova në alarm të kuq! Të shtunën priten stuhi të mëdha

Kosova në alarm të kuq! Të shtunën priten stuhi të mëdha

Qeveria miraton koncept dokumentet Trashëgiminë Kulturore dhe të Drejtën e Autorit dhe të Drejtave të Përafërta

Qeveria miraton koncept dokumentet Trashëgiminë Kulturore dhe të Drejtën e Autorit dhe të Drejtave të Përafërta

Nis lufta tregtare midis SHBA-së dhe Kinës

Nis lufta tregtare midis SHBA-së dhe Kinës

Ismaili: Ligji për pagat duhet të korrigjojë padrejtësitë në sektorin e shëndetësisë

Ismaili: Ligji për pagat duhet të korrigjojë padrejtësitë në sektorin e shëndetësisë

KDI: Qytetarët s’e shfrytëzojnë sa duhet të drejtën për qasje në dokumente publike

KDI: Qytetarët s’e shfrytëzojnë sa duhet të drejtën për qasje në dokumente publike

Ministrja Hoxha kërkon mbështetjen e Bundestagut gjerman për liberalizimin e vizave

Ministrja Hoxha kërkon mbështetjen e Bundestagut gjerman për liberalizimin e vizave

Hoti: Mbështetja e Thaçit është qëndrim personal i Lutfi Hazirit, jo i LDK’së

Hoti: Mbështetja e Thaçit është qëndrim personal i Lutfi Hazirit, jo i LDK’së

Haradinaj paralajmëron Thaçin për shkarkim nëse shkel Kushtetutën në dialog

Haradinaj paralajmëron Thaçin për shkarkim nëse shkel Kushtetutën në dialog

Policia arreston 19 persona

Policia arreston 19 persona

Aeroporti i Prishtinës investon në sisteme të teknologjisë se fundit për procesimin e udhëtarëve

Aeroporti i Prishtinës investon në sisteme të teknologjisë se fundit për procesimin e udhëtarëve

Ministri Ismaili: Kosova mund të mbetet pa mjekë

Ministri Ismaili: Kosova mund të mbetet pa mjekë

Drecun: Nuk kam informacion se serbët po largohen nga FSK-ja

Drecun: Nuk kam informacion se serbët po largohen nga FSK-ja

Lutfi Haziri i dorëzon detyrën e kryetarit Rega Aliut

Lutfi Haziri i dorëzon detyrën e kryetarit Rega Aliut

Qeveria ndan 228 mijë euro për invalidët e UÇK-së

Qeveria ndan 228 mijë euro për invalidët e UÇK-së

Haziri thotë se LDK-ja përkrah Thaçin për të udhëhequr dialogun (Video)

Haziri thotë se LDK-ja përkrah Thaçin për të udhëhequr dialogun (Video)