Vuçiq: Do të ketë shumë presion mbi Serbinë, për shkak të Kosovës

04.06.2020 16:56
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Vuçiq: Do të ketë shumë presion mbi Serbinë, për shkak të Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandar, Vuçiq deklaroi se pret presion të madh mbi çështjen e zgjidhjes së problemeve me Kosovën dhe se është e rëndësishme që Serbia, pas zgjedhjeve, të ketë një qeveri të fortë.

“Por a do të jetë e lehtë për Serbinë – nuk do të jetë”, u tha Vuçiq gazetarëve në Loznica, ku mori pjesë në hapjen e një pjese të rinovuar të një spitali dhe të një fabrike, shkruajnë mediat serbe, përcjell Telegrafi.
Ai përsëriti se në atë proces, Serbia gjithashtu do të duhet të pyetet.

“Ne nuk kemi kundërshtime për bisedimet që kemi pasur në BE, si dhe në bisedimet me (Richard) Grenell. Unë gjithmonë jam munduar të arrij sa më shumë që të jetë e mundur në mënyrë paqësore. Nëse ata ndalojnë me kërkesat për pranim në Interpol dhe organizata të tjera, edhe ne do të ndalojmë me fushatën për ndryshim të qëndrimit të vendeve për pavarësinë e Kosovës”, citohet të ketë thënë Vuçiq.

Ai ka shtuar se presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, e ka arritur këtë me mbështetjen pa ekuivokë të SHBA-së dhe se qëndrimi i tij do të jetë që të pranon bisedime vetëm aty ku janë amerikanët.

Gjithsesi, ai nuk e kupton, thotë ai, “se si do të ishte Prishtina në rrugën drejt BE-së, dhe nuk dëshiron, siç deklaroi Thaçi, të bisedojë me përfaqësuesit evropianë”.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Aksident trafiku në Skënderaj, lëndohen 2 persona

Aksident trafiku në Skënderaj, lëndohen 2 persona

Vushtrri – Aksident trafiku me lëndime

Vushtrri – Aksident trafiku me lëndime

Sulmojnë dy zyrtarë policorë, arrestohen 5 persona në Prizren

Sulmojnë dy zyrtarë policorë, arrestohen 5 persona në Prizren

Viti – Aksident trafiku me lëndime

Viti – Aksident trafiku me lëndime

Hakohen llogaritë në Twitter të B. Gates, Obama dhe Elon Musk, shesin bitcoin, FBI nis hetimin

Hakohen llogaritë në Twitter të B. Gates, Obama dhe Elon Musk, shesin bitcoin, FBI nis hetimin

BE-ja mblidhet për të diskutuar planin e rimëkëmbjes ekonomike

BE-ja mblidhet për të diskutuar planin e rimëkëmbjes ekonomike

Pacientët me kancer: Shanse të njëjta nga kapja e virusit, por rrezik më të madh nga sëmundja

Pacientët me kancer: Shanse të njëjta nga kapja e virusit, por rrezik më të madh nga sëmundja

Bëhet thirrje për respektim të Ligjit për Mbrojtjen e Fëmijëve

Bëhet thirrje për respektim të Ligjit për Mbrojtjen e Fëmijëve

Mbi 74 mijë të infektuar gjatë 24 orëve të fundit në ShBA

Mbi 74 mijë të infektuar gjatë 24 orëve të fundit në ShBA

OKB bën apel rekord për fonde kundër koronavirusit

OKB bën apel rekord për fonde kundër koronavirusit

Vuçiq e pyet Hotin a di serbisht, shikoni si përgjigjet Kryeministri i Kosovës

Vuçiq e pyet Hotin a di serbisht, shikoni si përgjigjet Kryeministri i Kosovës

Blerim Latifi ka dy fjalë për xhaminë që po ndërtohet në Prishtinë

Blerim Latifi ka dy fjalë për xhaminë që po ndërtohet në Prishtinë

Vdes një polic nga Coronavirusi

Vdes një polic nga Coronavirusi

Baton Haxhiu thotë se PDK duhet të futet në Qeveri

Baton Haxhiu thotë se PDK duhet të futet në Qeveri

Lladrovci: “Unë dhe Trump jemi si të njëjtë”

Lladrovci: “Unë dhe Trump jemi si të njëjtë”

Thaçi: Unë e përfundova dëshminë, nëse gjykatësi dhe prokurori janë të paanshëm përfundimi është se s’kam kryer krime

Thaçi: Unë e përfundova dëshminë, nëse gjykatësi dhe prokurori janë të paanshëm përfundimi është se s’kam kryer krime