Vuçiq: 120 minuta zgjasin takimet me zyrtarët e BE-së, 119 flasim për Kosovën

04.07.2018 20:44
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Vuçiq: 120 minuta zgjasin takimet me zyrtarët e BE-së, 119 flasim për Kosovën

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq po merr pjesë në Selanik, në një takim të Këshillit të Lartë për Bashkëpunim mes Serbisë, Greqisë, Bullgarisë dhe Rumanisë.
Edhe në këtë takim presidenti serb ka thënë se Kosova mbetet temë kryesore, por ka shtuar se kjo çështje nuk është gjithçka.

“Presim diskutime për infrastrukturës, problem të komunikimit, raportet rajonale gjithashtu edhe për dialogun Kosovë-Serbi”, tha Vuçiq, transmeton lajmi.net.

Tutje Vuçiq po vazhdon të lobojë kundër Kosovës. Ai tha se ka kërkuar nga Greqia e Rumania të mos lëvizin nga qëndrimet kundër Kosovës.

“Dy nga tre vendet pjesëmarrëse të takimit nuk e kanë njohur Kosovën, dhe kam kërkuar që të mbesin te pozicionet e tyre. Poashtu miqve tanë bullgarë ua shpjegova qëndrimet tona”, deklaroi presidenti serb.

Ai komentoi edhe deklaratën e Johanes Hahn i cili tha se Kosova nuk është gjithçka në rrugën e Serbisë drejt BE-së.

Deklaroi se nga 120 minuta të takimeve, 119 janë për Kosovën

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Vuçiq: 120 minuta zgjasin takimet me zyrtarët e BE-së, 119 flasim për Kosovën

Vuçiq: 120 minuta zgjasin takimet me zyrtarët e BE-së, 119 flasim për Kosovën

OKB: Mbi 11 mijë myslimanë Rohingya u larguan nga Mianmari këtë vit

OKB: Mbi 11 mijë myslimanë Rohingya u larguan nga Mianmari këtë vit

Deputeti i VV-së, Sami Kurteshi nuk ia kthen telefonin dhe iPadin Zyrës së Avokatit të Popullit

Deputeti i VV-së, Sami Kurteshi nuk ia kthen telefonin dhe iPadin Zyrës së Avokatit të Popullit

Lajm i mirë për policët: Kryeministri thotë se do t’ju rriten pagat

Lajm i mirë për policët: Kryeministri thotë se do t’ju rriten pagat

Shpend Ahmeti e cilëson të dështuar tryezën e partive për dialogun me Serbinë

Shpend Ahmeti e cilëson të dështuar tryezën e partive për dialogun me Serbinë

Rreth 5 milionë euro dëme nga breshëri në Rahovec

Rreth 5 milionë euro dëme nga breshëri në Rahovec

Lutfi Haziri lëshon tryezën, thotë se për dialogun duhet të diskutohet në Kuvend

Lutfi Haziri lëshon tryezën, thotë se për dialogun duhet të diskutohet në Kuvend

Haradinaj: Limaj e Thaçi darkojnë së bashku, sjelljet në publik për vota

Haradinaj: Limaj e Thaçi darkojnë së bashku, sjelljet në publik për vota

Akuza për korrupsion ndaj ish-kryeministrit malajzian

Akuza për korrupsion ndaj ish-kryeministrit malajzian

Pas erës së fortë, bien tendat tek Hotel Grandi në Prishtinë

Pas erës së fortë, bien tendat tek Hotel Grandi në Prishtinë

Vrasja për borxh dënohet me 22 vjet e gjysmë burg

Vrasja për borxh dënohet me 22 vjet e gjysmë burg

Zyra e BE-së thirrje deputetëve: Kujdes para se ta votoni projektligjin

Zyra e BE-së thirrje deputetëve: Kujdes para se ta votoni projektligjin

Jevtiq: Konflikti i ngrirë s`është në interes të serbëve në Kosovë

Jevtiq: Konflikti i ngrirë s`është në interes të serbëve në Kosovë

100 seanca dështojnë të mbahen si pasojë e grevës së punëtorëve në Gjykatën Themelore në Prishtinë

100 seanca dështojnë të mbahen si pasojë e grevës së punëtorëve në Gjykatën Themelore në Prishtinë

Haradinaj nesër në interpelancë për 53 milionëshin që ja dha ‘Bechtel Enka-s’

Haradinaj nesër në interpelancë për 53 milionëshin që ja dha ‘Bechtel Enka-s’

Gjilani shënon 242-vjetorin e Pavarësisë së ShBA’ve

Gjilani shënon 242-vjetorin e Pavarësisë së ShBA’ve