Vrau shqiptarin, prokurori: 1.8 vite burg policit, 2.5 mln euro familjes

01.10.2016 16:08
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Vrau shqiptarin, prokurori: 1.8 vite burg policit, 2.5 mln euro familjes

Prokuroria e qytetit të Ankonës në Itali ka kërkuar dënimin me 1 vit e 8 muaj burg ndaj policit italian, i cili në natën e 1 shkurtit 2015 qëlloi për vdekje grabitësin shqiptar Korab Xheta 24 vjeç (në foto).
Gjithashtu, Prokurori ka vendosur që polici italian duhet të paguaj një dëmshpërblim ndaj nënës e 3 vëllezërve të viktimës në shumën 2 milionë e 500 mijë euro. Ngjarja ka ndodhur në provincën e Ankonës kur një patrullë policie ka sinjalizuar një automjet Suv të bardhë Mercedes e vjedhur, me në bord 3 persona që sapo kishin kryer një grabitje në komunën e Pian Volpello di Castellone në provincën e Ankonës, Policia italiane është vënë në ndjekje të automjetit, i cili nuk i është ndalur autostopit të tyre.

Pas një shkëmbimi zjarri mes grabitësve e forcave italiane të rendit ka mbetur i plagosur rëndë në kokë Korab Xheta 24 vjeç, i cili më pas është braktisur nga bashkëpunëtorët e tij së bashku me automjetin Mercedes. Pas 4 ditësh agoni, Xheta ndërroi jetë në spitalin e Ankonës. Akuza ndaj policit italian është “vrasje e qëllimshme”, pasi nuk duhej të qëllonte në drejtim të makinës në bordin e së cilës po udhëtoni 3 keqbërësit. /Ora News/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Rama: 3 vjet burg për këdo që futet në fushën e blertë

Rama: 3 vjet burg për këdo që futet në fushën e blertë

Nis takimi i Haradinajt me këshilltarët e Merkelit

Nis takimi i Haradinajt me këshilltarët e Merkelit

Gashi: Vepra e 21 dëshmorëve të Kombit, frymëzim dhe krenari

Gashi: Vepra e 21 dëshmorëve të Kombit, frymëzim dhe krenari

Mustafa: Vendi është në bllokadë, duhet të shkohet në zgjedhje

Mustafa: Vendi është në bllokadë, duhet të shkohet në zgjedhje

OAK i dorëzon projektin Komunës së Fushë Kosovës

OAK i dorëzon projektin Komunës së Fushë Kosovës

Delegacioni i bizneseve amerikane vizitojnë ministrin Lluka

Delegacioni i bizneseve amerikane vizitojnë ministrin Lluka

Ministri i Jashtëm rumun: Dialogu ta zgjidhë problemin Kosovë – Serbi

Ministri i Jashtëm rumun: Dialogu ta zgjidhë problemin Kosovë – Serbi

Hoxha: Pas zgjedhjeve në PE presim vendimmarrje për vizat

Hoxha: Pas zgjedhjeve në PE presim vendimmarrje për vizat

Jevtiq: Vuçiqi nuk do të lejojë dëbimin e serbëve nga Kosova

Jevtiq: Vuçiqi nuk do të lejojë dëbimin e serbëve nga Kosova

Modifikim apo përshtatje “sui generis” e kufijve të Kosovës

Modifikim apo përshtatje “sui generis” e kufijve të Kosovës

PDK-ja s’ka përgjigje ndaj rezistencës së Haradinajt për taksën

PDK-ja s’ka përgjigje ndaj rezistencës së Haradinajt për taksën

Maqedonia përfitoi më së shumti nga vendosja e taksës kundër mallrave të Serbisë

Maqedonia përfitoi më së shumti nga vendosja e taksës kundër mallrave të Serbisë

Hetimet për deportimin e gylenistëve në udhëkryq

Hetimet për deportimin e gylenistëve në udhëkryq

Mosuniteti dobëson pozitën e Kosovës në dialogun me Serbinë

Mosuniteti dobëson pozitën e Kosovës në dialogun me Serbinë

Ideja e korrigjimit të kufijve i shqetëson shqiptarët e Zubin Potokut, s’duan të jetojnë në Serbi

Ideja e korrigjimit të kufijve i shqetëson shqiptarët e Zubin Potokut, s’duan të jetojnë në Serbi

Dilemat për dialogun pa ‘vija të kuqe’10 mars, 2019

Dilemat për dialogun pa ‘vija të kuqe’10 mars, 2019