Vrasësi me pagesë që ekzekutoi 492 persona, synonte 500

28.04.2019 13:45
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Vrasësi me pagesë që ekzekutoi 492 persona, synonte 500

Vrasësi më vdekjeprurës i botës që ëndërronte të bëhej peshkatar në pyjet e Brazilit ka qëlluar më shumë se 500 viktima por ka ndaluar numërimin në 492

Sulmuesi më vdekjeprurës në botë, i cili ka vrarë më shumë se 500 viktima, ka hedhur dritë mbi karrierën e tij të gjakosur, si një vrasës profesionist.

Vrasësi serik Julio Santana, tani 64-vjeçar, i cili ka ndaluar numërimin e numrit të njerëzve që kishte vrarë në 492, ka marrë jetën e politikanëve, minatorëve të arit dhe bashkëshortëve mashtrues.

Karriera e errët dhe e rrezikshme e Santanës, e cila u transformua së fundi në librin ‘Emri i vdekjes’ nga gazetari brazilian Klester Cavalcanti, hedh një vështrim në shtegun e zymtë të vrasësit serik.

Sipas “New York Post”, Santana, që braktisi punën e tij, përshkroi se si mbante shënime të përpikta për çdo vrasje që ai kishte bërë, së bashku me informacionin se kush e kishte punësuar atë dhe sa ishte paguar për kryerjen e veprimeve të errëta.

Ai tha për The Post: “Nuk më pëlqen të mendoj për këtë më. Kjo pjesë e jetës sime ka mbaruar.”

Ai shtoi: ‘Unë kam besuar gjithmonë te Perëndia. Unë besoj se Perëndia më dha forcën për të duruar gjithçka që pata në jetën time për shkak të asaj pune të keqe. Unë e di se ajo çka kam bërë është e gabuar.”

Santana, i cili u rrit si një i krishterë, hyri në karrierën e zymtë në vitin 1971, kur ai ishte vetëm 17 vjeç.

Deri në atë pikë, Santana, që jetonte thellë në pyllin e Amazonës dhe dukej se ishte i destinuar të bëhej një peshkatar, kishte vrarë vetëm brejtësit dhe majmunët e pyjeve, por një ftesë nga xhaxhai i tij, Cicero, i cili ishte një vrasës profesionist, do të ndryshonte rrugën e tij në jetë përgjithmonë.

Xhaxhai i Santanës ishte punësuar për të vrarë një peshkatar lokal, Antonio Martins, 38 vjeç, i cili dyshohet se përdhunoi një vajzë 13-vjeçare në një fshat aty pranë dhe i kërkoi Santana të bënte veprën e errët.

Ndonëse ai ishte hezitues në fillim sepse kishte frikë se do të shkonte në ferr për aktin e tmerrshëm, Santana vendosi të merrte detyrën e tij të parë dhe së shpejti u bë një vrasës me kontratë.

Edhe pse ai premtoi se kurrë nuk do të vriste askënd pas Martins, Santana vazhdoi të kryejë qindra vrasje në të gjithë vendin.

Ai u caktua si një vrasës për qeverinë braziliane dhe nga viti 1967 deri në vitin 1974 ku edhe ndihmoi në betejën kundër kryengritësve komunistë në pellgun e lumit Araguaia.

Gjatë viteve 1970, ai u urdhërua të vriste politikanë brazilian dhe militantin e majtë Jose Genoino, i cili kishte qenë një nga udhëheqësit guerrilas, pak kohë para se të vriste mësuesin e shkollës Maria Lucia Petit, 22 vjeç.

Për vite familja e zonjës Peti nuk ishte në dijeni të asaj që kishte ndodhur me të dhe vetëm pas një presioni në rritje ndaj autoriteteve braziliane u zbulua se trupi i saj ishte varrosur në fshehtësi.

Në vitin 2006, Santana, në moshën 52 vjeçe, vendosi të kthejë shpinën në botën e vrasjeve me kontratë dhe të ndryshonte jetën e tij pas presionit të vazhdueshëm nga gruaja e tij.

Ish-vrasësi shtoi se sikur të mos kishte qenë për mbështetjen e gruas së tij, ai nuk do të ishte larguar nga historia e tij të errët.

Ai shtoi: “Ajo është dashuria e jetës sime, personi që më ka dhënë forcë për të kapërcyer gjithçka që kam kaluar. Pa të, nuk do të isha asgjë.”

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi

Opozita e vendosur të mos ia krijojë kuorumin koalicionit qeverisës

Opozita e vendosur të mos ia krijojë kuorumin koalicionit qeverisës

Prej nga po furnizohet veriu me mallra?

Prej nga po furnizohet veriu me mallra?