Votimet e hershme në Amerikë thyejnë të gjitha rekordet

06.11.2018 20:37
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Votimet e hershme në Amerikë thyejnë të gjitha rekordet

Rreth 40 milionë amerikanë kanë hedhur votën e tyre për zgjedhjet afatmesme në SHBA, duke thyer kështu rekordet paraprake për votimet e parakohshme.
Krahasuar me zgjedhjet kongresionale të 2014-ës ka një rritje të pjesëmarrjes së hershme në votime për afërsisht 45%, në veçanti në disa shtete ku gara është më e ashpër.

Në Teksas ka pasur më shumë votues të hershëm (4.9 milionë) se sa pati në përgjithësi në zgjedhjet e kaluara (4.7 milionë), ku Ted Cruz po përballet me demokratin Beto O’Rourke në garën për Senat.

Ngjashëm është situata edhe në Nevada, vend kritik, ku besohet se ulëset e këtij vendi në Senat mund të kalojnë nga republikanët tek demokratët.

Iowa gjithashtu ka tejkaluar totalin e votimeve të hershme të 2014-ës. Këtu demokratët po mundohet të largojnë përfaqësuesin, Steve King, për shkak të pikëpamjeve për racizmin dhe homofobinë.

Disa demokratë besojnë se rritjet në votimet e hershme mund të tregojnë për një valë të re të demokratëve, përderisa të tjerët kane kundërshtuar parashikimet e tilla.

 

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Votimet e hershme në Amerikë thyejnë të gjitha rekordet

Votimet e hershme në Amerikë thyejnë të gjitha rekordet

Kusari-Lila e quan të lodhët vendimin e qeverisë për produktet serbe

Kusari-Lila e quan të lodhët vendimin e qeverisë për produktet serbe

Pacolli tregon arsyen e vendimit për 10 përqindëshin në importin e mallrave nga Serbia

Pacolli tregon arsyen e vendimit për 10 përqindëshin në importin e mallrave nga Serbia

Reçica në Beograd thotë se Kosova përballet me shkallë të ulët të punësimit

Reçica në Beograd thotë se Kosova përballet me shkallë të ulët të punësimit

MMPH mbështet pastrimin e shtratit të lumit Marevc- Prishtinë

MMPH mbështet pastrimin e shtratit të lumit Marevc- Prishtinë

Haradinaj: Testamenti që na e lanë heronjtë për një Kosovë të lirë, me ushtrinë e vet, po realizohet

Haradinaj: Testamenti që na e lanë heronjtë për një Kosovë të lirë, me ushtrinë e vet, po realizohet

Thaçi kujton dëshmorët e UÇK-së të rënë afër Opterushës së Rahovecit

Thaçi kujton dëshmorët e UÇK-së të rënë afër Opterushës së Rahovecit

Abelard Tahiri: Vizita ime në SHBA nuk ndërlidhet me Gjykatën Speciale

Abelard Tahiri: Vizita ime në SHBA nuk ndërlidhet me Gjykatën Speciale

Ministri Shala iu vë masë të gjitha produkteve nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina

Ministri Shala iu vë masë të gjitha produkteve nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina

Thaçi, Franca mbështetëse e fuqishme e Kosovës për INTERPOL dhe viza

Thaçi, Franca mbështetëse e fuqishme e Kosovës për INTERPOL dhe viza

Nisma për pajtim thellon ndarjen

Nisma për pajtim thellon ndarjen

Kryeprokurori Lumezi, prioritetet ndjekja e suksesshme e krimit të organizuar

Kryeprokurori Lumezi, prioritetet ndjekja e suksesshme e krimit të organizuar

Kosova i përgjigjet fushatës së Serbisë për heqjen njohjeve, i vendos taksë në mallra

Kosova i përgjigjet fushatës së Serbisë për heqjen njohjeve, i vendos taksë në mallra

Deklarata e Kruz për kufijtë, kështu i përgjigjet Haradinaj

Deklarata e Kruz për kufijtë, kështu i përgjigjet Haradinaj

KMDLNj: Gjendja shëndetësore e Sylejman Selimit nuk është e mirë

KMDLNj: Gjendja shëndetësore e Sylejman Selimit nuk është e mirë

Thaçi takohet me Sekretarin për Çështje Ekonomike në MPJ të Greqisë

Thaçi takohet me Sekretarin për Çështje Ekonomike në MPJ të Greqisë