Votë në OKB për një marrëveshje të re për ndalimin e armëve bërthamore

28.10.2016 08:55
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Votë në OKB për një marrëveshje të re për ndalimin e armëve bërthamore

Një Komitet i Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, ka votuar për fillimin e negociatave për një marrëveshje të re që doo të ndalojë armët bërthamore, përkundër kundërshtimeve të forta të fuqive botërore bërthamore.

Rezoluta e sponsorizuar nga Austria, Irlanda, Meksika, Nigeria, Afrika Jugore dhe Brazili u votua me 123 vota për dhe 38 kundër, duke bërë thirrje që negociatat për një marrëveshje të re, të fillojnë më muajin mars.

Ajo shpreh shqetësimet për “pasojat katastrofike njerëzore me përdorimin e cilësdo armë bërthamore”.

 Katër nga pesë fuqitë bërthamore në Këshillin e Sigurimit – Britania, Franca, Rusia dhe SHBA-ja – votuan kundër rezolutës ndërkohë që Kina abstenoi, siç bënë edhe Pakistani dhe India.

Kundërshtarët argumentuan se çarmatimi bërthamor duhet të adresohet brenda negociatave për Traktatin e Mospërhapjes së Armëve Bërthamore, raporton REL.

Beatrice Fihn, drejtoresha ekzekutive e Fushatës Ndërkombëtare për Ndalimin e Armëve Bërthamore, e përshkroi votimin si një “moment historik” në përpjekjet e disa dekadave për një botë të lirë pa armë bërthamore.

“Kjo marrëveshje nuk do të eleminojë armët bërthamore gjatë natës. Por do të vendos një standard të ri të fuqishëm ndërkombëtar dhe ligjor, duke i stigmatizuar armët bërthamore dhe duke i bindur shtetet që të ndërmarrin veprime urgjente në çarmatim”.

 Rezoluta pritet që t’i dërgohet Asamblesë së Përgjithshme në dhjetor. Vota dominuese në Komitet lë të kuptohet se shumica e anëtarëve të OKB-së do ta mbështes atë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Hoti: Qeveria ofron gara për të gjithë nxënësit

Hoti: Qeveria ofron gara për të gjithë nxënësit

Haradinaj takon ministrin e Jashtëm të Gjermanisë, Heiko Maas

Haradinaj takon ministrin e Jashtëm të Gjermanisë, Heiko Maas

Presidenti Macron uron presidentin Thaçi për 11 Vjetorin e Pavarësisë, kërkon të vazhdojë dialogu

Presidenti Macron uron presidentin Thaçi për 11 Vjetorin e Pavarësisë, kërkon të vazhdojë dialogu

AKP i anulon kontratën biznesmenit që deshi të hapte striptiz në Hotelin Grand

AKP i anulon kontratën biznesmenit që deshi të hapte striptiz në Hotelin Grand

Në 49 vjetorin e UP-së, nënshkruhet Deklarata e përbashkët e universiteteve publike shqiptare

Në 49 vjetorin e UP-së, nënshkruhet Deklarata e përbashkët e universiteteve publike shqiptare

Ndalohet zyrtari policor i dyshuar se shantazhonte të dëmtuarën me foto dhe video intime

Ndalohet zyrtari policor i dyshuar se shantazhonte të dëmtuarën me foto dhe video intime

Ministri Shala eliminon mundësit e manipulimit me flamuj afër çmimit të produkteve

Ministri Shala eliminon mundësit e manipulimit me flamuj afër çmimit të produkteve

Haradinaj takon senatorët amerikan Jeanne Shaheen dhe Ron Johnson. Rikonfirmohet partneriteti me ShBA-të

Haradinaj takon senatorët amerikan Jeanne Shaheen dhe Ron Johnson. Rikonfirmohet partneriteti me ShBA-të

Trump uron Thaçin për 11 vjetorin e pavarësisë, rithekson rëndësinë e marrëveshjes me Serbinë

Trump uron Thaçin për 11 vjetorin e pavarësisë, rithekson rëndësinë e marrëveshjes me Serbinë

Ministrja Hoxha mban ligjëratë për studentët në Poloni: Kosova është faktor stabiliteti në rajon

Ministrja Hoxha mban ligjëratë për studentët në Poloni: Kosova është faktor stabiliteti në rajon

IPK arreston një zyrtar policor  të dyshuar

IPK arreston një zyrtar policor të dyshuar

MIT mirëpret pezullimin e grevës nga kontrollorët ajror

MIT mirëpret pezullimin e grevës nga kontrollorët ajror

Kërkesë për caktimin e arrestit shtëpiak ndaj të dyshuarit për legalizim të përmbajtjes së rreme

Kërkesë për caktimin e arrestit shtëpiak ndaj të dyshuarit për legalizim të përmbajtjes së rreme

Haziri e Matoshi konfirmojnë se më 28 nëntor  do të përfundohet shtrati i lumit Mirusha

Haziri e Matoshi konfirmojnë se më 28 nëntor do të përfundohet shtrati i lumit Mirusha

Haradinaj merr pjesë në Konferencën e Sigurisë në Munich

Haradinaj merr pjesë në Konferencën e Sigurisë në Munich

“Jetimët e Ballkanit” do të dhurojnë 17 banesa për familjet në nevojë më 17 Shkurt

“Jetimët e Ballkanit” do të dhurojnë 17 banesa për familjet në nevojë më 17 Shkurt