Volkswagen paraqet SUV-in e tij të parë elektrik dhe fabrikën prej 1.2 miliard eurove

23.08.2020 19:15
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Volkswagen paraqet SUV-in e tij të parë elektrik dhe fabrikën prej 1.2 miliard eurove

Makinat elektrike janë përfundimisht duke fituar vrull në treg dhe gjithnjë e më shumë blerës po zgjedhin të zgjedhin vetëm automjetet elektrike.

Miliarda dollarë janë investuar në zhvillimin e automjeteve elektrike, dhe më shumë para do të investohen në këtë segment në të ardhmen.

Qyteti Zwickau në Gjermani do të luajë një rol të rëndësishëm në prodhimin e makinave të së ardhmes. Volkswagen në këtë proces, filloi prodhimin serik të SUV-it të parë elektrik – ID.4.

Makina e re elektrike ndjek dy tendenca të rëndësishme në prodhimin e makinave – popullaritetin në rritje të SUV dhe një qasje miqësore me mjedisin për zbatimin e energjisë elektrike. Procesi i prodhimit të SUV-it të ri bazohet në një platformë modulare MEB, dhe prodhimi do të jetë plotësisht miqësor me mjedisin.

Megjithëse Zwickau gjerman do të jetë në ballë të teknologjisë së re të prodhimit të serive për të ardhmen, fakti është që SUV i ri do të prodhohet edhe në kontinente të tjera.

Prodhimi në Gjermani tashmë ka filluar dhe prodhimi i kësaj makine në Kinë do të fillojë deri në fund të vitit. Por kjo nuk do të jetë një pikë kur Volkswagen do të ndalet pasi SUV i ri do të prodhohet edhe në SHBA nga viti 2022.

ID i ri 4 do të jetë SUV-i i parë elektrike, por deri në vitin 2025 do të prezantohen disa modele të tjera.

Sipas informacionit aktual, Volkswagen do të paraqesë disa SUV të tjerë elektrikë dhe sedan në vitet në vazhdim, si dhe një version të ri të minibusit legjendar Bulli.

Duhet të theksohet se Volkswagen po bën plane të shkëlqyera në të ardhmen e automjeteve elektrike pasi ka investuar 1.2 miliard euro vetëm në fabrikën në Zwickau.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


​Arsenali e nis me fitore bindëse sezonin e ri

​Arsenali e nis me fitore bindëse sezonin e ri

​Barcelona presion Suarezit për t’u larguar nga “Camp Nou”

​Barcelona presion Suarezit për t’u larguar nga “Camp Nou”

Jo vetëm Thiago, Liverpooli e do edhe talentin e Dortmundit

Jo vetëm Thiago, Liverpooli e do edhe talentin e Dortmundit

Aubameynag- Arsenal, vjen lajmi më i ri

Aubameynag- Arsenal, vjen lajmi më i ri

Zidane ka marr një vendim të rëndësishëm për Real Madridin

Zidane ka marr një vendim të rëndësishëm për Real Madridin

Taulant Xhaka vendos për të ardhmen e tij

Taulant Xhaka vendos për të ardhmen e tij

Diskutohet në Kosovë për autostradën e parë për biçikleta – e para e llojit të vetë në Ballkanin Perëndimor

Diskutohet në Kosovë për autostradën e parë për biçikleta – e para e llojit të vetë në Ballkanin Perëndimor

Enca vë në fokus të pasmet në imazhin e fundit të ndarë në rrjetet sociale

Enca vë në fokus të pasmet në imazhin e fundit të ndarë në rrjetet sociale

Lamtumirë Kardashians – Reality Show mbyllet pas 14 vjetësh

Lamtumirë Kardashians – Reality Show mbyllet pas 14 vjetësh

Arrestohet gruaja që u zhvesh e ‘provoi’ lodrat e seksit në dyqanin për të rritur (Foto)

Arrestohet gruaja që u zhvesh e ‘provoi’ lodrat e seksit në dyqanin për të rritur (Foto)

Shkencëtarët zbulojnë se si të ngadalësohet plakja biologjike

Shkencëtarët zbulojnë se si të ngadalësohet plakja biologjike

Infektohet me Covid-19 edhe vajza e Berluskonit

Infektohet me Covid-19 edhe vajza e Berluskonit

​Shqipëria përballë Lituanisë për tri pikët e radhës

​Shqipëria përballë Lituanisë për tri pikët e radhës

Partneri kontrollon vazhdimisht telefonin tuaj – ai mund të ketë këto probleme

Partneri kontrollon vazhdimisht telefonin tuaj – ai mund të ketë këto probleme

A mund të gjeni më shumë se 16 mace në këtë foto?

A mund të gjeni më shumë se 16 mace në këtë foto?

Kush është bukuroshja shqiptare që fitoi kurorën “Miss Arbëresha”- (Foto)

Kush është bukuroshja shqiptare që fitoi kurorën “Miss Arbëresha”- (Foto)