Volkswagen investon 1.4 miliard Euro për kamionët dhe autobusët elektrik

11.10.2017 19:00
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Volkswagen investon 1.4 miliard Euro për kamionët dhe autobusët elektrik

Prodhuesi Gjerman i makinave Volkswagen tha ditën e Mërkure se do të investonte 1.4 miliard Euro në teknologji të reja të cilat do të hedhin bazat për kamionët dhe autobusët elektrik deri më 2022.

Pjesa më e madhe e parave do të shkojë në drejtim të makinave elektrike, automjeteve autonome dhe sistemeve bazuar në cloud.

Prodhuesit e kamionëve komercialët janë duke investuar bujshëm në elektrifikimin e tyre ndërsa politikat shtrënguese për të reduktuar ndotjen në qytetet e mëdha po shtohet dita ditës.

Muajin e kaluar Volkswagen së bashku me Navistar thanë se do të bashkëpunonin për makinat elektrike dhe premtuar një kamion elektrik për Amerikën e Veriut në fund të 2019-ës.

Rivali Gjerman i Volkswagen, prodhuesi i Mercedes-Benz Daimler, muajin e kaluar lançoi kamionin e parë elektrike për konsumatorët.

Deri më 2025-ën, Volkswagen shpreson se kamionët elektrikë do të zënë 5% të tregut. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Vetëm shpëtimtarja e vërejti fëmijën që po mbytej në ujë, derisa pishina ishte plot me njerëz (Video)

Vetëm shpëtimtarja e vërejti fëmijën që po mbytej në ujë, derisa pishina ishte plot me njerëz (Video)

Hetem Ramadani i anulon të gjitha takimet shkaku i ngarkesës, është duke punuar për zgjidhjen adekuate

Hetem Ramadani i anulon të gjitha takimet shkaku i ngarkesës, është duke punuar për zgjidhjen adekuate

Apple shton opsionet e ngjyrave për iPhone e 2018-ës

Apple shton opsionet e ngjyrave për iPhone e 2018-ës

Përse ështe e menduar Elvana Gjata?

Përse ështe e menduar Elvana Gjata?

Real Madridi publikon fanellat e reja – Mungon Ronaldo me foto, por jo fanella e tij

Real Madridi publikon fanellat e reja – Mungon Ronaldo me foto, por jo fanella e tij

Elvana Gjatës nuk i mjafton pasqyra, ja ku shikohet!

Elvana Gjatës nuk i mjafton pasqyra, ja ku shikohet!

‘Çmend’ Nora Istrefi!! Në veshjen tejet transparente zbulon komplet të pasmet

‘Çmend’ Nora Istrefi!! Në veshjen tejet transparente zbulon komplet të pasmet

Akademia e Anderlechtit fshihet pas suksesit të Belgjikës – Tetë futbollistë në kombëtare, kanë shënuar më shumë gola se gjithë ekipi i Brazilit

Akademia e Anderlechtit fshihet pas suksesit të Belgjikës – Tetë futbollistë në kombëtare, kanë shënuar më shumë gola se gjithë ekipi i Brazilit

Viber planifikon lançimin e një ICO-je

Viber planifikon lançimin e një ICO-je

Verifikoni edhe ju: Vagjina e cila është krejtësisht në rregull ka këtë aromë – të gjitha të tjerat janë sinjal për alarm

Verifikoni edhe ju: Vagjina e cila është krejtësisht në rregull ka këtë aromë – të gjitha të tjerat janë sinjal për alarm

Ju kujtohet ‘bomba’ shqiptare Kristin Prengaj? Shihni sa ka ndryshuar tani

Ju kujtohet ‘bomba’ shqiptare Kristin Prengaj? Shihni sa ka ndryshuar tani

Manchester City, klubi me më shumti lojtarë në çerekfinale të Kupës së Botës

Manchester City, klubi me më shumti lojtarë në çerekfinale të Kupës së Botës

AS dhe Marca: Kësaj here nuk ka kthim prapa, Ronaldo e ka pranuar ofertën e Juventusit

AS dhe Marca: Kësaj here nuk ka kthim prapa, Ronaldo e ka pranuar ofertën e Juventusit

Shtyhet Android Oreo për seritë Galaxy J

Shtyhet Android Oreo për seritë Galaxy J

Pesimizmi nuk është krejtësisht i keq

Pesimizmi nuk është krejtësisht i keq

Dejan Lovren: Do të ecja lakuriq si një mbret nëse bëhemi kampion bote

Dejan Lovren: Do të ecja lakuriq si një mbret nëse bëhemi kampion bote