Vodafone kërkon me çdo kusht të blejë Liberty Global

09.05.2019 13:19
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Vodafone kërkon me çdo kusht të blejë Liberty Global

Vodafone është i vendosur të marrë aprovimin e autoriteteve Gjermane për blerjen e Liberty Global dhe për këtë kompania vendosi ti ofrojë rivalit Telefonica Deutschland akses në rrjetin e shpejtësis së lartë.

Operatori celular i dy më i madh në botë pagoi një vit më parë 22 miliardë dollarë për rrjetin kabllor të Liberty në Gjermani dhe Evropën Qendrore në përpjekje për të konkurruar me gjigandin Gjerman Deutsche Telekom.

Në përpjekje për të rritur konkurrencën në tregun Gjerman dhe eliminuar kritikat, Vodafone tha ditën e Marte se Telefonica Deutschland do të mund të ofrojë internet të shpejtësisë së lartë mbi rrjetet kabllor të Vodafone dhe Liberty Media nëse marrëveshja aprovohet.

Rrjetet mbulojnë 23.7 milionë shtëpi do të ndihmonin Telefonica të rritej në këtë treg duke qenë se qëndron në vendin e tretë por shumë larg dy të parëve Telekom dhe Vodafone.

Shefi ekzekutiv i Telefonia Markus Haas tha se marrëveshja do të ndihmonte kompaninë të lidhej me miliona konsumatorë në Gjermani.

Telefonica është një lojtar i fortë në tregun mobil edhe renditet pas Telekom por përpara Vodafone për nga numri i abonentëve.

Sakaq Liberty Global ka 13 milionë abonentë dhe 700 milionë dollarë të ardhura në Gjermani. Ekzekutivi i Deutsche Telekom ka kritikuar marrëveshja e Vodafone me Liberty sepse thotë se krijon monopol të televizorit kabllor në Gjermani. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Vodafone kërkon me çdo kusht të blejë Liberty Global

Vodafone kërkon me çdo kusht të blejë Liberty Global

A do ta shpëtojë Qeveria Telekomin nga falimentimi?

A do ta shpëtojë Qeveria Telekomin nga falimentimi?

Shqipëria nis procedurat për teknologjinë 5G

Shqipëria nis procedurat për teknologjinë 5G

Aplikacioni Tirana Ime me risi dhe teknologji të fundit

Aplikacioni Tirana Ime me risi dhe teknologji të fundit

Apex Legends po vjen në Android dhe iOS

Apex Legends po vjen në Android dhe iOS

Pas 8 muajsh Android 9 Pie arrin 10% adoptim

Pas 8 muajsh Android 9 Pie arrin 10% adoptim

Edhe Google është duke punuar në telefonët me ekrane me palosje

Edhe Google është duke punuar në telefonët me ekrane me palosje

Instituti për Trajnim dhe Zhvillim në RIT Kosovë (A.U.K), ka hapur aplikimin për projektin TechUp

Instituti për Trajnim dhe Zhvillim në RIT Kosovë (A.U.K), ka hapur aplikimin për projektin TechUp

Sistemi VAR dhe në Shqipëri/ Bëhet aplikimi. Do nisë edhe trajnimi i arbitrave

Sistemi VAR dhe në Shqipëri/ Bëhet aplikimi. Do nisë edhe trajnimi i arbitrave

Laptopët e rinj ThinkPad të Lenovo kanë 4 orë më shumë jetëgjatësi baterie

Laptopët e rinj ThinkPad të Lenovo kanë 4 orë më shumë jetëgjatësi baterie

Qendra për Shërbime IT në Maqedoni lufton disnivelin mes numrit të të punësuarve në IT dhe kërkesave të larta për ta

Qendra për Shërbime IT në Maqedoni lufton disnivelin mes numrit të të punësuarve në IT dhe kërkesave të larta për ta

Një prej bursave më të mëdha në botë humbet 40 milionë dollarë në Bitcoin

Një prej bursave më të mëdha në botë humbet 40 milionë dollarë në Bitcoin

Busulla.com, platforma inovative e cila përmbush nevojat e studentëve dhe bizneseve

Busulla.com, platforma inovative e cila përmbush nevojat e studentëve dhe bizneseve

Gëlltiti kufjet Apple AirPods, ende funksiononin edhe në stomakun e tij

Gëlltiti kufjet Apple AirPods, ende funksiononin edhe në stomakun e tij

Superkompjuteri i ardhshëm i SHBA do të ketë fuqinë e 160 superkompjuterëve të tjerë

Superkompjuteri i ardhshëm i SHBA do të ketë fuqinë e 160 superkompjuterëve të tjerë

Tashmë mund të bëni “Retweet” me imazhe, video dhe GIF

Tashmë mund të bëni “Retweet” me imazhe, video dhe GIF