Vodafone: Bllokimi i Huawei do të pengojë 5G

08.03.2019 01:07
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Vodafone: Bllokimi i Huawei do të pengojë 5G

Prej kohësh kompani të ndryshme janë shprehur të shqetësuara dhe një bllokim i plotë i Huawei do të dëmtonte të ardhmen e rrjeteve 5G.

Ditën e Enjte Vodafone doli publikisht në Britani duke thënë se nëse Britani vendos të bllokojë Huawei, do ti kushtojë kompanisë dhe qytetarëve jo vetëm vonesa por edhe miliona dollarë.

Aktualisht vendet janë në alarm për përdorimin e teknologjisë së Huawei pas paralajmërimeve të vazhdueshme të Shteteve të Bashkuara.

Vodafone thotë se bllokimi i Huawei nuk ka të bëjë vetëm me 5G-në por gjithashtu do ti duhet kompanisë që heqë mbarë infrastrukturën 4G.

Kostoja do të arrinte në qindra miliona dollarë.

Vendet frikësohen se Huawei do ti përgjojë për llogari që qeverisë Kineze. Por Huawei e përshkruan vetveten si kompani private në pronësi të punonjësve të saj dhe se nuk ka asnjë lidhje me qeverinë Kineze.

Kritikët thonë se Huawei nuk mund të jetë kurrë i lirë nga influenca e Pekin. Edhe për këtë thonë se themeluesi i Huawei Ren Zhengfei ka qenë anëtar i partisë Komuniste në 1978.

Në Britani Vodafone përdor pajisjet e Cisco në bërthamën e rrjetit 5G. Pajisjet e Huawei përdoren tek transmetimet valore dhe Vodafone thotë se është një hapësirë me rrezik të ulët. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Vodafone: Bllokimi i Huawei do të pengojë 5G

Vodafone: Bllokimi i Huawei do të pengojë 5G

Linja e re e smartfonëve Galaxy S10 paraqitet zyrtarisht në Tiranë

Linja e re e smartfonëve Galaxy S10 paraqitet zyrtarisht në Tiranë

Shkencëtarët zbulojnë një ‘xham’ që e shkatërron bakterin E.coli

Shkencëtarët zbulojnë një ‘xham’ që e shkatërron bakterin E.coli

Mbretëresha e Britanisë përdor për herë të parë Instagramin

Mbretëresha e Britanisë përdor për herë të parë Instagramin

Spitali i Mitrovicës dhe “Ariani Company” i shtojnë VALA-s 650 konsumatorë të rinj

Spitali i Mitrovicës dhe “Ariani Company” i shtojnë VALA-s 650 konsumatorë të rinj

Konsumimi i një gote vere apo birre në ditë rrit shtypjen e gjakut

Konsumimi i një gote vere apo birre në ditë rrit shtypjen e gjakut

Qëndroi në skajet e ndërtesës së lart, bëri ushtrime trupore përjashta kolonave (Video)

Qëndroi në skajet e ndërtesës së lart, bëri ushtrime trupore përjashta kolonave (Video)

Një problem sigurie në shfletuesin Chrome po përdorej në disa sulme kibernetike

Një problem sigurie në shfletuesin Chrome po përdorej në disa sulme kibernetike

Ish-eskorta: Nuk jam penduar. Bëja seks edhe me të moshuar

Ish-eskorta: Nuk jam penduar. Bëja seks edhe me të moshuar

Gruaja që nuk i njeh as fytyrat e familjarëve të saj diagnostikohet me një çrregullim të rrallë

Gruaja që nuk i njeh as fytyrat e familjarëve të saj diagnostikohet me një çrregullim të rrallë

Transformon fytyrën nëpërmjet grimit që të ngjajë me personazhet e filmave (Foto)

Transformon fytyrën nëpërmjet grimit që të ngjajë me personazhet e filmave (Foto)

Gmail Smart Compose vjen tek të gjithë telefonët Android

Gmail Smart Compose vjen tek të gjithë telefonët Android

Funksioni i ri i Google Maps u shpëton “kokën” shoferëve

Funksioni i ri i Google Maps u shpëton “kokën” shoferëve

E bëri nervoz duke e vënë në lojë me tortën e dasmës, dhëndri godet nusen – gati e rrëzoi për tokë (Video)

E bëri nervoz duke e vënë në lojë me tortën e dasmës, dhëndri godet nusen – gati e rrëzoi për tokë (Video)

Përdorimi i tabletave hormonale rrit rrezikun për Alzheimer

Përdorimi i tabletave hormonale rrit rrezikun për Alzheimer

Edhe aplikacioni Viber ka një “Dark Mode”

Edhe aplikacioni Viber ka një “Dark Mode”