Vlera e bitcoin në pikën më të lartë që prej 8 muajsh

09.05.2019 16:47
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Vlera e bitcoin në pikën më të lartë që prej 8 muajsh

Rritja e fundit e bitcoin duket e qëndrueshme dhe sipas grafikëve rritja e kriptomonedhës sugjeron se tek investitorët po rikthehet besimi.

Çmimi i një bitcoin të vetëm kapërceu 6,099 dollarë ditën e sotme, niveli më i lartë që prej 14 Nëntorit sipas të dhënave të Bitstamp.

“Norma e mbizotërimit” e cila gjurmon përqindjen e vlerës totale të tregut të kriptomonedhave është rritur me 57.14% në pikën më të lartë në tetë muajt e fundit sipas CoinMarketCap.com.

Një rritje e kësaj norme do të thotë se kërkesa për bitcoin është më e lartë sesa për kriptomonedhat alternative, altcoins dhe sugjeron se bitcoin po blihet nga investitorët për periudha më afatgjata.

Rritja me 50% e vlerës së bitcoin që nga pika më e ulët e arritur më 1 Prill vjen pas një rritje të normës së mbizotërimit me 50%.

Sikur norma e mbizotërimit të kishte qëndruar në vend, rritja e bitcoin do të shihej si një tjetër flluskë spekulative. Rritje të tilla janë jetëshkurtra.

Një zhvendosje e vëmendjes drejt bitcoin shihet edhe si një sinjal shprese. Po të krahasojmë me 2019-ën norma e mbizotërimit u rrit nga 38% në 66.5% në gjysmën e dytë të 2017-ës kur vlera e bitcoin shkoi nga 1,700 dollarë në 20,000 dollarë.

Si rezultat rritja e normës së mbizotërimit mund të konsiderohet si një konfirmim i një monedhe e cila edhe njëherë do të fuqizohet. Si rezultat pritet një rritje drejt 6,500 dollarë edhe pse nuk përjashtohet një tërheqje mes 6,000 deri në 6,100 dollarë.

Në këto momente kriptomonedha po vuan të qëndrojë mbi kufirin e rezistencës së 6,000 dollarëve. Një rritje më e madhe vetëm do të forconte pozitat e bitcoin dhe ta shtynte drejt 6,500 dollarëve. /PCWorld Albanian

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Katy Perry tërbon rrjetin me transformimin radikal seksi

Katy Perry tërbon rrjetin me transformimin radikal seksi

Bukuroshja e Instagramit tmerrohet kur ‘fansi’ pret gjuhën për t’i provuar dashurinë (Foto)

Bukuroshja e Instagramit tmerrohet kur ‘fansi’ pret gjuhën për t’i provuar dashurinë (Foto)

Guardiola: Real Madridi është mbret i Champions League

Guardiola: Real Madridi është mbret i Champions League

Barcelona “manita” me Eibar/ Lionel Messi i papërmbajtshëm, shënon 4 gola

Barcelona “manita” me Eibar/ Lionel Messi i papërmbajtshëm, shënon 4 gola

Bebe Rexha tregon edhe njëherë të pasmet e saj gjigante

Bebe Rexha tregon edhe njëherë të pasmet e saj gjigante

Nicki Minaj foto intime me burrin, jo të gjithë fansat e miratojnë

Nicki Minaj foto intime me burrin, jo të gjithë fansat e miratojnë

Pa koment: Luan violinë gjatë operacionit në tru

Pa koment: Luan violinë gjatë operacionit në tru

Shënoi dy gola, Uzuni zgjidhet më i miri i javës në Kroaci!

Shënoi dy gola, Uzuni zgjidhet më i miri i javës në Kroaci!

Barça mbron presidentin, paguante për të kritikuar lojtarët

Barça mbron presidentin, paguante për të kritikuar lojtarët

Ndërron jetë legjenda e Manchester United

Ndërron jetë legjenda e Manchester United

Elton John ndërpret koncertin në Zelandën e re, humbi zërin

Elton John ndërpret koncertin në Zelandën e re, humbi zërin

“Seks kur isha e mitur…”, Balotelli shantazhohet nga një 18-vjeçare, ja sa euro i kërkon

“Seks kur isha e mitur…”, Balotelli shantazhohet nga një 18-vjeçare, ja sa euro i kërkon

Shqiptarit i heqin medaljen e artë/ Faull nga gjyqtarja, ndëshkohet atleti Franko Burraj

Shqiptarit i heqin medaljen e artë/ Faull nga gjyqtarja, ndëshkohet atleti Franko Burraj

Polipi i mitrës apo polipi endometrial

Polipi i mitrës apo polipi endometrial

Momenti kur Peja ngrit trofeun (Video)

Momenti kur Peja ngrit trofeun (Video)

Seksbomba britanike ia qet flakën Instagram’it me poza shumë provokuese (Foto)

Seksbomba britanike ia qet flakën Instagram’it me poza shumë provokuese (Foto)