VLC Media Player është shkarkuar mbi 3 miliardë herë

11.01.2019 23:14
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
VLC Media Player është shkarkuar mbi 3 miliardë herë

Në 1996 një grup studentësh në një institut Parizien Ecole centrale diskutuan nëse ekziston një mundësi për të transmetuar video në të gjithë kampusin e tyre. Kurioziteti i tyre shpejt u kthye në një projekt akademik dhe bëri gati rrugën për zhvillimin e VLC Media Player.

Në 23 vitet e fundit VLC ka qenë shpëtimi i shumë përdoruesve të cilët nuk gjenin dot një aplikacion për të luajtur formate video.

Pasi arriti 1 miliardë shkarkime në Maj të 2012-ës, sot tha se mbi 3 miliardë shkarkime të VLC janë realizuar në platforma të ndryshme.

Kompania pas aplikacioni mbetet një organizatë jofitimprurëse. Së bashku me këtë lajm, VLC sot lançoi një përditësim të vogël i cili shton mbështetjen për video HDR në AV1.

Por në muajt në vijim ka plane të mëdha si një përditësim madhor në Android dhe prezantimi i AirPlay ku përdoruesit mund të transmetojnë video nga telefonët Android në Apple TV. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


VLC Media Player është shkarkuar mbi 3 miliardë herë

VLC Media Player është shkarkuar mbi 3 miliardë herë

Si ta tejkaloni gripin?

Si ta tejkaloni gripin?

Morena po e rikthen shkëlqimin. Çka bëri?

Morena po e rikthen shkëlqimin. Çka bëri?

Munir El Haddadi i Barçës kalon te Sevilla

Munir El Haddadi i Barçës kalon te Sevilla

Gëzimi i 80-vjeçares pasi ia lyen flokët për herë të parë (Video)

Gëzimi i 80-vjeçares pasi ia lyen flokët për herë të parë (Video)

Shoqata e Gazetarëve Sportivë nderojnë veprën e legjendës Fadil Vokrri

Shoqata e Gazetarëve Sportivë nderojnë veprën e legjendës Fadil Vokrri

Shitjet e kompjuterave vijojnë të bien, HP dhe Lenovo dy prodhuesit e mëdhenj

Shitjet e kompjuterave vijojnë të bien, HP dhe Lenovo dy prodhuesit e mëdhenj

Kompania e Elon Musk e prezantoi më në fund raketën masive, që do të shfrytëzohet për në Mars (Foto)

Kompania e Elon Musk e prezantoi më në fund raketën masive, që do të shfrytëzohet për në Mars (Foto)

Gattuso nuk e përjashton mundësinë e largimit të Higuainit

Gattuso nuk e përjashton mundësinë e largimit të Higuainit

Si të shpëtoni nga era e pakëndshme e trupit

Si të shpëtoni nga era e pakëndshme e trupit

Zyrtare: Cesc Fabregas transferohet te Monaco

Zyrtare: Cesc Fabregas transferohet te Monaco

Pianistja arrin rekord, interpreton muzikë klasike në lartësinë më të madhe ndonjëherë (Video)

Pianistja arrin rekord, interpreton muzikë klasike në lartësinë më të madhe ndonjëherë (Video)

AMA shtyn mbylljen e transmetimeve analoge për në 1 Shtator 2019

AMA shtyn mbylljen e transmetimeve analoge për në 1 Shtator 2019

Real Madridi shpreh interesim për Zaniolom e Romës

Real Madridi shpreh interesim për Zaniolom e Romës

LeBron James nuk do të paraqitet edhe në tri ndeshjet e ardhshme të Lakersave

LeBron James nuk do të paraqitet edhe në tri ndeshjet e ardhshme të Lakersave

Mbyllja e qeverisë Amerikane, dhjetëra uebsajteve u skadojnë certifikatat e sigurisë

Mbyllja e qeverisë Amerikane, dhjetëra uebsajteve u skadojnë certifikatat e sigurisë