Vjosa Osmani thotë se synon postin e presidentes së Kosovës

14.01.2021 14:18
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Vjosa Osmani thotë se synon postin e presidentes së Kosovës

Vjosa Osmani e ka pranuar se po synon postin e presidentes pas arritjes së marrëveshjes me Lëvizjen Vetëvendosje për të garuar së bashku në zgjedhje.

Osmani para media tha se do të kërkojë legjitimitetin e presidentes.
“Jemi plotësisht të vetëdijshëm për procedurat në Kuvend, pra do të garojmë ashtu”, tha ajo.

Osmani thënë se do të garojnë se bashku me LVV-në për zgjedhje për të ndryshuar mendësinë e gabuar, me të cilën është udhëhequr vendi.

“Marrëveshja që kemi arritur sot përfaqëson vullnetin e qytetarëve tanë. Sot ju njoftojmë për bashkimin tonë, që shkon përtej listës. Për dy dekada vendi ynë është udhëhequr nga një mendësi e gabuar, për ta ndryshuar këtë ne garojmë se bashku me listën e cila do të flasë siç flisni ju, dhe siç guxoni ju. Sot edhe për 4 vite, ne jemi të vendosur të luftojmë kundër krimit”, ka thënë ajo.

Ajo u shpreh e bindur që së bashku me LVV-në do të fitojnë zgjedhjet e 14 shkurtit.

Duke folur për sa vende do t’i kenë në listën zgjedhore, Osmani tha “ne kemi mjaftueshëm përfaqësues në këtë listë për të arritur fitore plebishitare… Lista do të dorëzohet më 16 janar”.

Ajo tha më tej se për arsye procedurale iniciativa e sa nuk ka arritur të regjistrohet, por kjo sipas saj nuk e pengon të jetë në listën e Vetëvendosjes në zgjedhjet e 14 shkurtit.
Osmani u përgjigj shkurt në pyetjen nëse në marrëveshjen me LVV-në është përmendur edhe mundësia për bashkëpunim me LDK. “LDK nuk është pjesë e kësaj marrëveshjeje”.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Dritan Abazoviqi merret në pyetje nga policia

Dritan Abazoviqi merret në pyetje nga policia

Ritmi i vaksinimit: Shqipëria e para, Kosova e parafundit

Ritmi i vaksinimit: Shqipëria e para, Kosova e parafundit

Mediat austriake: Qeveria Kurti u është sulur mediave, dëshiron ta mbyllë RTK-në

Mediat austriake: Qeveria Kurti u është sulur mediave, dëshiron ta mbyllë RTK-në

Moti për dy ditët e ardhshme

Moti për dy ditët e ardhshme

Përgatitet padi ndaj Ministrisë së Shëndetësisë

Përgatitet padi ndaj Ministrisë së Shëndetësisë

Gastronomët protestojnë kundër masave në Maqedoninë e V.

Gastronomët protestojnë kundër masave në Maqedoninë e V.

Sveçla takohet me Orlandon, flasin për luftimin e krimit të organizuar

Sveçla takohet me Orlandon, flasin për luftimin e krimit të organizuar

Sindikata kërkon shkarkimin e Bordit të RTK-së

Sindikata kërkon shkarkimin e Bordit të RTK-së

Shqipëria siguron nga BE edhe 145 mijë doza të vaksinës Pfizer

Shqipëria siguron nga BE edhe 145 mijë doza të vaksinës Pfizer

Ministri gjerman: Vaksinat për Ballkanin Perëndimor janë dëshmi solidariteti

Ministri gjerman: Vaksinat për Ballkanin Perëndimor janë dëshmi solidariteti

Osmani në takim me Abbott: Orientimi afatgjatë strategjik i Kosovës mbetet anëtarësimi në NATO

Osmani në takim me Abbott: Orientimi afatgjatë strategjik i Kosovës mbetet anëtarësimi në NATO

Merret vendim për organizimin e mësimit plotësues në arsimin parauniversitar

Merret vendim për organizimin e mësimit plotësues në arsimin parauniversitar

14 viktima dhe 442 raste të reja me COVID-19

14 viktima dhe 442 raste të reja me COVID-19

Organizohet Forumi i III-të Biznesor me Greqinë, me fokus sektorin e energjisë

Organizohet Forumi i III-të Biznesor me Greqinë, me fokus sektorin e energjisë

Aktakuzë ndaj dy zyrtarëve të Komunës së Suharekës

Aktakuzë ndaj dy zyrtarëve të Komunës së Suharekës

Të hënën Kuvendi mbanë seancë për vaksinat

Të hënën Kuvendi mbanë seancë për vaksinat