Vizat tani në dorën e finlandezëve- cila është porosia nga Helsinki për kosovarët?

14.06.2019 14:20
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Vizat tani në dorën e finlandezëve- cila është porosia nga Helsinki për kosovarët?

Rumania është duke numëruar ditë e fundit në krye të presidencës së Bashkimit Evropian. Kryesimin me 1 korrik të këtij viti do ta marrë Finlanda, e bashkë me të edhe çështjen e liberalizimit të vizave për Kosovën.

Nga Besnik Veliu

Sipas atyre që janë thënë nga krerët e shtetit të Kosovës, gjasat për të ndodhë liberalizimi i vizave gjatë kryesimit finlandez janë të mëdha, andaj rëndësia që do ti japë Përfaqësia e Përhershme e këtij shteti në Bruksel do të jetë jetike për procesin.

Gazeta Express ka dërguar pyetje në adresë të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Finlandës për të marrë qëndrimin lidhur me atë se a do të mbështesin Kosovën për heqjen e regjimit të vizave.

Virpi Kankare zyrtare e lartë Ministrinë e Jashtme të Finlandës në Departamentin e Vizave, thotë se çështja e liberalizimit të vizave për Kosovarët, varet në plotësimin e kushteve.

“ Liberalizimi i vizave për Kosovën, varet nga plotësimi i të gjitha kushteve për liberalizim të vizave”, ka thënë ajo për Gazetën Express.

Sa i përket rolit të presidencës së Finlandës në BE për çështjen e vizave, Kankare thotë se nëse kjo çështje do të jetë e hapur edhe pas marrjes së presidencës nga Finlanda, atëherë do të punojnë bazuar në punën paraprake të bërë nga shtetet tjera.

“Presidenca e Finlandës në Këshill të BE-së fillon në korrik. Nëse çështja mbetet e hapur, ne do të punojmë bazuar në punën e Presidencave paraprake” ka potencuar ajo.

Në fund thotë se është mirë të rikujtohet se vendimin për liberalizim ose jo e merr Këshilli Evropian.

“Është mirë të rikujtohet se Këshilli i merr vendimet” ka përfunduar ajo për Gazetën Express.

Në një përgjigje të më hershme për Express nga Këshilli Evropian, ishte thënë që tema e liberalizimit të vizave nuk pritet që të jetë as në rend dite në diskutimet që do të mbahen gjatë qershorit.

Përveç Përfaqësive të Përhershme të shteteve, jetik në këtë proces është edhe qëndrimi i shteteve anëtare, të cilat edhe e vendosin në rend dite të Këshillit këtë çështje.

Deri tani, Gjermania është shteti i vetëm që ka dalë hapur në përkrahje të Kosovës për çështjen e liberalizimit të vizave.

Kjo i është konfirmuar kryeministrit Haradinaj në dy vizitat e tij në Gjermani, dhe takimet me ministrin e Brendshëm gjerman, Horst Seehofer, dhe tash së fundi në takim me kancelaren Merkel. Por, Haradinaj ka pranuar se kjo çështje është komplikuar dhe nuk priten lëvizje të shpejta siç e theksonte më parë.

Problematike shihet Franca.Ministri i Jashtëm francez, Jean-Yves Le Drian, ka thënë se ende nuk janë pjekur kushtet që Kosova të marrë liberalizimin.

Skepticizëm në rritje e sipër sa i përket liberalizimit të vizave për Kosovën thuhet se ka në Holandë e Belgjikë.

Megjithatë kryeministri Ramush Haradinaj, edhe pse i pasigurt për datat vazhdon të urojë kosovarët për liberalizimin.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi

Opozita e vendosur të mos ia krijojë kuorumin koalicionit qeverisës

Opozita e vendosur të mos ia krijojë kuorumin koalicionit qeverisës

Prej nga po furnizohet veriu me mallra?

Prej nga po furnizohet veriu me mallra?

Një vit masë edukative në burg të miturit që sulmoi romen në Ferizaj

Një vit masë edukative në burg të miturit që sulmoi romen në Ferizaj

Momenti kur rrufeja godet aeroplanin në të cilin kishte edhe kosovarë

Momenti kur rrufeja godet aeroplanin në të cilin kishte edhe kosovarë

Ministria e Drejtësisë akuzon VV-në se njerëzit e saj kanë përfituar “miliona nga monopoli në noteri”

Ministria e Drejtësisë akuzon VV-në se njerëzit e saj kanë përfituar “miliona nga monopoli në noteri”

Gjithçka lidhet me një grua, Del në dritë sekreti që e torturoi Enver Hoxhën deri ditën që ndërroi jetë

Gjithçka lidhet me një grua, Del në dritë sekreti që e torturoi Enver Hoxhën deri ditën që ndërroi jetë

Thaçi, letër Trumpit për 4 Korrikun: I përkushtuar të arrijmë marrëveshje paqësore me Serbinë

Thaçi, letër Trumpit për 4 Korrikun: I përkushtuar të arrijmë marrëveshje paqësore me Serbinë

Përplasen mes vete zyrtarët e LDK-së dhe AAK-së në Facebook

Përplasen mes vete zyrtarët e LDK-së dhe AAK-së në Facebook

Krejt deputetët e ministrat lëvizin lirshëm, pasojat e vizave i vuajnë veç qytetarët e Kosovës

Krejt deputetët e ministrat lëvizin lirshëm, pasojat e vizave i vuajnë veç qytetarët e Kosovës

Lekaj i reagon Mustafës: Ka ikur koha kur keni ndikuar në drejtësi, Facebook’u ju la në shtëpi

Lekaj i reagon Mustafës: Ka ikur koha kur keni ndikuar në drejtësi, Facebook’u ju la në shtëpi

Brenda korrikut përfundojnë zgjedhjet në LDK 

Brenda korrikut përfundojnë zgjedhjet në LDK 

Përfundon seanca ndaj 23 të dyshuarve për dallavere me patentë shoferë, vendimi brenda 48 orëve

Përfundon seanca ndaj 23 të dyshuarve për dallavere me patentë shoferë, vendimi brenda 48 orëve