Vitia: Po e mendoj dorëheqjen nga detyra, por kam përgjegjësi zbardhjen e rastit

04.05.2020 11:20
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Vitia: Po e mendoj dorëheqjen nga detyra, por kam përgjegjësi zbardhjen e rastit

Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Arben Vitia, ka thënë se e ka menduar dorëheqjen pas rastit të vdekjes së 26 vjeçarit në Qendrën e Studentëve.

Në një konferencë për media, ai ka thënë se si ministër i Shëndetësisë ka përgjegjësi për zbardhjen e plotë të rrethanave.

“Sa i përket përgjegjësisë time, unë si Arben Vitia qysh mbrëmë kam menduar për dorëheqje dhe jam duke e menduar një gjë të tillë. Por si ministër i Shëndetësisë kam përgjegjësi dimensionale në këtë drejtim dhe një nga to është zbardhja e plotë e rrethanave”, ka thënë ai.

10:46
Vitia kërkon nga Prokuroria ta vendosë në prioritet hetimin e vdekjes së 26 vjeçarit

Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Arben Vitia, ka kërkuar nga Prokuroria që ta ketë në prioritet rastin e vdekjes së 26 vjeçarit i cili u hodh dje nga kati i pestë i konviktit në Qendrën e Studentëve ku po qëndronte në karantinë.

Ai ka thënë se si ministri i Shëndetësisë dhe Qeveria do t’i ndërmarrin të gjitha veprimet për zbardhjen e rastit.

“Kjo fatkeqësi na ka prekur të gjithëve. U bënë rreth dy muaj në këtë atmosferë pandemie, kohë e gjatë në kufizimin e lëvizjes. Por masat kanë qenë të detyrueshme dhe i kemi marrë si të gjitha shtetet e tjera për mbrojtjen e qytetarëve. Dje kur po ndërtonim raportin me të dhënat pozitive që po vinin nga IKSHPK u njoftuam për këtë ngjarje. Si institucion nuk mund t’i lejomë vetës të flasim për gjera të pavërtetuara, nga ministria e Shëndetësisë do të bëjmë të gjitha veprimet institucionale dhe do të zbardhen të gjitha detajet lidhur me rastin”, ka thënë ai, raporton KOHA.

Ai tutje ka shtuar se çdo supozim i parakohshëm është mungesë e përgjegjësisë.

“I bëjë thirrje prokurorisë që ta vendosë në prioritet hetimin e rastit. Çdo supozim i parakohshëm do të ishte mungesë e përgjegjësive. Ne jemi të ndërgjegjshëm që në raste të tillë ngushëllimet nuk mjaftojë. Të bëhemi të fortë në këto qaste dhe t’i ofrojmë mbështetje atyre që kanë nevojë”, ka thënë ai.

Vitia ka thënë se do të kërkojnë raport nga secili institucion, duke filluar nga ambasada e Kosovës në Gjermani e deri të përgjegjësit në Qendrën e Studentëve.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Vitia: Po e mendoj dorëheqjen nga detyra, por kam përgjegjësi zbardhjen e rastit

Vitia: Po e mendoj dorëheqjen nga detyra, por kam përgjegjësi zbardhjen e rastit

Ministri Vitia thërret konferencë për media09

Ministri Vitia thërret konferencë për media09

Opinioni i Venecias mund t’i ofrojë parimet udhëheqëse rreth kontestit për mandatarin

Opinioni i Venecias mund t’i ofrojë parimet udhëheqëse rreth kontestit për mandatarin

LAJMI I FUNDIT: Gjendet një trup i pajetë në lumin Llapushnica të Gjilanit

LAJMI I FUNDIT: Gjendet një trup i pajetë në lumin Llapushnica të Gjilanit

Bajrami: VV-ja ka të drejtë, Gjykata Kushtetuese duhet të vendosë për zgjedhje

Bajrami: VV-ja ka të drejtë, Gjykata Kushtetuese duhet të vendosë për zgjedhje

Haradinaj bën thirrje për zbardhjen e rrethanave rreth vdekjes së të riut nga Gjilani në Qendrën Studentore

Haradinaj bën thirrje për zbardhjen e rrethanave rreth vdekjes së të riut nga Gjilani në Qendrën Studentore

Dita e 14-të e të riut në karantinë: Jemi si n’burg, distanca hiç ma shumë se 50 cm!

Dita e 14-të e të riut në karantinë: Jemi si n’burg, distanca hiç ma shumë se 50 cm!

Presidenti reagon për vdekjen e qytetarit në konvikt – bën përgjegjëse institucionet

Presidenti reagon për vdekjen e qytetarit në konvikt – bën përgjegjëse institucionet

18 të shëruar e 11 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

18 të shëruar e 11 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Haziri i tronditur me vdekjen e 26 vjeçarit: Agon Musliu ishte student i masterit në Gjermani

Haziri i tronditur me vdekjen e 26 vjeçarit: Agon Musliu ishte student i masterit në Gjermani

​Mali i Zi hap nesër portet për transport

​Mali i Zi hap nesër portet për transport

Policët hiqen nga hyrje-daljet, shtohen kontrollet brenda qyteteve

Policët hiqen nga hyrje-daljet, shtohen kontrollet brenda qyteteve

Zyberaj: Pse po heshtë Vjosa Osmani për kërcënimet ndaj Pacollit?

Zyberaj: Pse po heshtë Vjosa Osmani për kërcënimet ndaj Pacollit?

Kurti shpreh ngushëllime për vdekjen tragjike të qytetarit nga Gjilani në Qendrën e Studentëve

Kurti shpreh ngushëllime për vdekjen tragjike të qytetarit nga Gjilani në Qendrën e Studentëve

165 persona në karantinë, dje u liruan 70

165 persona në karantinë, dje u liruan 70

​Thaçi: Mediat e pavarura janë shtylla të demokracisë

​Thaçi: Mediat e pavarura janë shtylla të demokracisë