Vitia: MSh-ja shpenzoi 5 milionë euro për përballje me koronavirusin

13.05.2020 17:00
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Vitia: MSh-ja shpenzoi 5 milionë euro për përballje me koronavirusin

Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Arben Vitia ka raportuar për 100 ditshin e tij si ministër.

Vitia ka thënë se përballja me pandeminë më të madhe në këto 100 ditët e fundit ka thënë se nuk ka qenë e lehtë.

Ministri në detyrë ka thënë se mbi 90 për qind e punëve të Ministrisë së Shëndetësisë kanë qenë të lidhura me pandeminë.

Ai ka treguar të gjitha vendimet që kanë marrë për të parandaluar përhapjen e këtij virusi dhe përballjen me të.

Vitia ka bërë të ditur se në Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike nga 8 shkurti e deri më sot janë testuar mbi 10 mijë mostra të dyshimta.

“Nga data 8 shkurt 2020 e deri më sot në laboratorin e IKSHPK-së, janë testuar mbi 10 mijë mostra të dyshimta me COVID-19, ku pozitiv kanë rezultuar 919 raste, janë shëruar 29 vdekje dhe janë shënuar dhe 671 persona”, ka thënë Vitia.

Vitia tha se si ministri gjatë kësaj periudhe kanë shpenzuar 5 milionë e 10 mijë e 421 euro.

Ai ka bërë të ditur se si ministri kanë pasur vështirësi në furnizim me pajisje mbrojtëse për tu përballur me këtë pandemi.

Vitia po ashtu ka përmendur edhe donatorët e shumtë të cilët kanë ndihmuar.

“Mbështetje kanë dhënë edhe shumë donatorë, Komisioni Evropian i cili ka ndarë 5.2 milion euro, SHBA me 1.1 milionë euro. Kontribut të çmuar ka dhënë edhe Republika e Japonisë, OBSH, Turqia, UNICEF dhe shumë organizata dhe shtete tjera”, tha Vitia.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


​Gjykata Kushtetuese nesër vendos për Qeverinë Hoti

​Gjykata Kushtetuese nesër vendos për Qeverinë Hoti

Miftaraj thotë se Specialja po e shkel Kushtetutën e Kosovës kur nuk po i publikon dokumentet në shqip

Miftaraj thotë se Specialja po e shkel Kushtetutën e Kosovës kur nuk po i publikon dokumentet në shqip

10 të vdekur dhe 521 raste të reja me koronavirus

10 të vdekur dhe 521 raste të reja me koronavirus

​Britania do të ofroj mbështetje për Këshillin e Ekspertëve dhe Zyrën e Hotit në dialogun me Serbinë

​Britania do të ofroj mbështetje për Këshillin e Ekspertëve dhe Zyrën e Hotit në dialogun me Serbinë

Përgjysmimi i dënimit për kriminelin e luftës irriton krushjanët: Të qajmë edhe për drejtësinë, jo veç për familjarët

Përgjysmimi i dënimit për kriminelin e luftës irriton krushjanët: Të qajmë edhe për drejtësinë, jo veç për familjarët

​Lutfi Haziri: Solidariteti në mbrojtjen e familjes, nënës dhe gruas, është vlerë që duhet ta rrisim

​Lutfi Haziri: Solidariteti në mbrojtjen e familjes, nënës dhe gruas, është vlerë që duhet ta rrisim

​Zemaj del nga komisioni ku ishte duke raportuar: Nuk jam këtu për “spektakle”

​Zemaj del nga komisioni ku ishte duke raportuar: Nuk jam këtu për “spektakle”

​Kontrata e Contour Global shkon në Arbitrazh

​Kontrata e Contour Global shkon në Arbitrazh

​Apeli vendos 11 vjet burgim për të akuzuarin për krime lufte në Kosovë

​Apeli vendos 11 vjet burgim për të akuzuarin për krime lufte në Kosovë

​Deputetët kërkojnë nga institucionet ta marrin seriozisht të gjeturat nga raporti i progresit

​Deputetët kërkojnë nga institucionet ta marrin seriozisht të gjeturat nga raporti i progresit

Ministrja e Punëve të Jashtme futet në vetizolim

Ministrja e Punëve të Jashtme futet në vetizolim

​Stacioni i Autobusëve shpenzon 80% të buxhetit për paga

​Stacioni i Autobusëve shpenzon 80% të buxhetit për paga

Radhë të gjata për vaksinat e gripit sezonal, qytetarët nuk respektojnë masat

Radhë të gjata për vaksinat e gripit sezonal, qytetarët nuk respektojnë masat

Reçica: Këtë javë procedohet për plotësim Projektligji i punës dhe lehonisë

Reçica: Këtë javë procedohet për plotësim Projektligji i punës dhe lehonisë

Hoti paralajmëroi konferencë, Qeveria tregon se a do të ketë shtrëngim të masave

Hoti paralajmëroi konferencë, Qeveria tregon se a do të ketë shtrëngim të masave

Shkencëtarët zhvillojnë mjetin që zbulon COVID-19 nga rrezet rëntgen me saktësi 83%

Shkencëtarët zhvillojnë mjetin që zbulon COVID-19 nga rrezet rëntgen me saktësi 83%