Vitia konfirmon se numri i serbëve të infektuar në veri, së shpejti futet në listën e IKSHPK-së

04.04.2020 20:15
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Vitia konfirmon se numri i serbëve të infektuar në veri, së shpejti futet në listën e IKSHPK-së

Arben Vitia, ministër në detyrë i Ministrisë së Shëndetësisë, theksoi se me autoritetet lokale në veri të Mitrovicës, janë vazhdimisht në koordinim.

Ka bërë thirrje të lihen anash dallimet politike dhe se sipas tij, MSH-ja dhe IKSHPK-ja, në vazhdimësi do të punojnë për qytetarët në tërë Kosovën.

“MSH-ja ka qenë në koordinim me autoritetet lokale në komunat veriore për çdo veprim, dhe jemi ende në koordinim me to, vendimi për karantimin të Mitrovicës së Veriut dhe Zveçanit, është marrë nga MSH-ja me koordinimin të plotë me autoritetet lokale. Unë marrë përgjegjësi nëse nuk është kështu. Të gjitha dallimet politike të lihen anash, primare është shëndeti i qytetarëve tanë, pa dallim do të ofrojmë ndihmën tonë në çdo cep të vendit”, theksoi Vitia, raporton KOHA.

Vitia tha se në koordinim me autoritetet lokale, 2 ekipe nga IKSHP-ja kanë shkuar në ato pjesë të veriut dhe kanë bërë mbi 90 mostra dhe dolën 3 pozitivë.

“Një pjesë e mostrave që janë realizuar më herët dhe që nuk janë realizuar në Prishtinë nuk janë regjistruar akoma por jemi në koordinim me autoritetet lokale të cilat do të dërgojnë numrin e saktë të personave të infektuar e më pas do të futen e update-ohen në të dhënat e reja që do të nxjerrë IKSHPK-ja”, tha Vitia.

Ndërsa, drejtori i Policisë Rashit Qalaj tha se të gjithë pjesëtarët serbë që kanë hyrë në Kosovë prej kur ka nisur përhapja e pandemisë Covid-19, është bërë me dijeni dhe me leje nga autoritetet kosovare.

“Me leje kanë hyrë në Kosovë shumë pjesëtarë serbë, e mjekë për t’i kontrolluar qytetarët serbë”, tha ai.

Ndërkohë, ministri në detyrë Vitia shtoi se “Vendimet e MSH sikur për komunat tjera, i ka marrë me rekomandim të IKSHPK-së”.

“Janë profesionistët që duhet të flasin, t’i lëmë ta bëjnë punën e tyre. Çdo vendim edhe në të ardhmen që do ta merr MSH-ja, do ta bëjë në koordinimin me këta profesionistë”, përfundoi ai.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Bislimi tregon për herë të parë raportin në mes Kurtit dhe Konjufcës

Bislimi tregon për herë të parë raportin në mes Kurtit dhe Konjufcës

Kurti thotë se Grenell e ndërroi qëndrimin e tij ndaj Serbisë pas vizitës në Beograd

Kurti thotë se Grenell e ndërroi qëndrimin e tij ndaj Serbisë pas vizitës në Beograd

Miqësia e Rozeta Hajdarit me tenderuesin milionësh të KEK-ut nxitë dyshime për përzgjedhjen e Luigj Imerit

Miqësia e Rozeta Hajdarit me tenderuesin milionësh të KEK-ut nxitë dyshime për përzgjedhjen e Luigj Imerit

Selmanaj: Në raport me Serbinë, Qeveria Kurti i shkaktoi Kosovës dëmet më të mëdha që nga paslufta

Selmanaj: Në raport me Serbinë, Qeveria Kurti i shkaktoi Kosovës dëmet më të mëdha që nga paslufta

Haziri: Nuk kam besuar që Hoti do të pranonte të propozohej për kryeministër

Haziri: Nuk kam besuar që Hoti do të pranonte të propozohej për kryeministër

28 të shëruar e vetëm një rast i ri me Covid-19 në Kosovë

28 të shëruar e vetëm një rast i ri me Covid-19 në Kosovë

Nga një muaj paraburgim për dy persona të dyshuar për vrasje

Nga një muaj paraburgim për dy persona të dyshuar për vrasje

Gruaja nga Dragashi ndërroi jetë, bashkëshorti i saj shërohet nga COVID-19

Gruaja nga Dragashi ndërroi jetë, bashkëshorti i saj shërohet nga COVID-19

Veseli: Heroin Bahri Fazliu, jam krenar që kam bashkëpunuar ngushtë me të

Veseli: Heroin Bahri Fazliu, jam krenar që kam bashkëpunuar ngushtë me të

Deputetja e PDK’së: Emëroi Veljkoviqin në kabinetin e tij, Kurti ka fyer UÇK-në dhe viktimat e luftës

Deputetja e PDK’së: Emëroi Veljkoviqin në kabinetin e tij, Kurti ka fyer UÇK-në dhe viktimat e luftës

Maqedonia e V. përgatitet për zgjedhje në kohë pandemie

Maqedonia e V. përgatitet për zgjedhje në kohë pandemie

Pas deklaratave të Borellit për kufijtë, Gjermania: Një marrëveshje që i kontribuon stabilitetit të rajonit është e mirë për Kosovën

Pas deklaratave të Borellit për kufijtë, Gjermania: Një marrëveshje që i kontribuon stabilitetit të rajonit është e mirë për Kosovën

Doktori amerikan për COVID-19, virale në Facebook pas raportimit të medieve shqipe

Doktori amerikan për COVID-19, virale në Facebook pas raportimit të medieve shqipe

Aeroporti i Shkupit dhe i Ohrit: Përgatitemi për hapje, presim vendimin e autoriteteve

Aeroporti i Shkupit dhe i Ohrit: Përgatitemi për hapje, presim vendimin e autoriteteve

Prishet razia në Vetëvendosje, Kurti e Konjufca mesazhe direkte njëri-tjetrit

Prishet razia në Vetëvendosje, Kurti e Konjufca mesazhe direkte njëri-tjetrit

Kurti dhuron gjak pas apelit se ka mungesë

Kurti dhuron gjak pas apelit se ka mungesë