Vitia: Dy javët e ardhshme janë vendimtare – qëndroni në shtëpi dhe distancë

21.03.2020 16:05
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Vitia: Dy javët e ardhshme janë vendimtare – qëndroni në shtëpi dhe distancë

Ministri i Shëndetësisë ka bërë thirrje për kujdes dhe jo panik ndaj Covid-19.

“Ne nuk duhet të përhapim panik, por duhet marrë seriozisht serioziteti që mund të sjellë kjo sëmundje. Veproni me seriozitetin maksimal, për të ndihmuar institucionet, familjet, shtetin”.

Vitia në konferencën e përbashkët me kryeministrin, Albin Kurti, deklaroi kanë porositur respirator shtesë, njofton Klan Kosova.

“Në Kosovë momentalisht janë 122 respirator, kemi porositë edhe 50 respirator të rinj si dhe do të porosisim edhe një kontingjent tjetër – ku një pjesë e tyre vjen në prill dhe pjesa tjetër në maj, po ashtu do të kemi edhe dorezat të reja”.

Vitia deklaroi se maksimalisht janë duke punuar por akoma nuk ka ndonjë bari që është treguar i suksesshëm për të luftuar këtë sëmundje.

“Po bëjmë gjithçka për të luftuar mirëpo këto masa duhet respektuar bashkë me ju”.

“Sot jemi këtu për të bërë të qartë se çdo gjë është e kotë nëse qytetarët nuk i respektojnë rekomandimet e Ministrisë së Shëndetësisë, dhe Institutit Kombëtarë të Shëndetësisë”.

Vitia mes tjerash në adresimin për media tha se koronavirusi është realitet që po mbjellë vdekje gjithandej dhe se dy javët e ardhshme janë vendimtare, ku nëse u përmbahemi rekomandimeve do ta kalojmë lehtë.

“Kemi shembuj nga vendet që kanë reaguar shpejtë dhe e kanë nën kontroll luftën me koronavirusin si dhe kemi shembuj se si situata ka dal nga kontrolli përshkak të neglizhencës së disa vendeve”.

“Nga sot të gjithë duhet tu bashkohemi ushtrisë se mantelbardhëve, duke qëndruar në shtëpi dhe të mbani higjienën dhe distancën”.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


“E shëruara” 81 vjeçare e kronavirusit vdes disa orë pasi u shfaq në videon e duartrokitjes me doktorët

“E shëruara” 81 vjeçare e kronavirusit vdes disa orë pasi u shfaq në videon e duartrokitjes me doktorët

Veprimi human/ Spitali në Greqi i kërkon 600 maska shqiptares, kur e pyesin për çmimin mbesin pa fjalë

Veprimi human/ Spitali në Greqi i kërkon 600 maska shqiptares, kur e pyesin për çmimin mbesin pa fjalë

Edhe një rast i ri me koronavirus në Kosovë — shkon në 91 numri i të prekurve

Edhe një rast i ri me koronavirus në Kosovë — shkon në 91 numri i të prekurve

Arrestohet një serb para shtëpisë së presidentit Thaçi, i gjendet thika në veturë

Arrestohet një serb para shtëpisë së presidentit Thaçi, i gjendet thika në veturë

Tjetër ditë e zezë për Italinë/ Shkon në mbi 10000 numri i të vdekurve

Tjetër ditë e zezë për Italinë/ Shkon në mbi 10000 numri i të vdekurve

Tahiri: Për teket e pushtetit, Kurti i gatshëm të rrezikojë jetën e qytetarëve dhe sigurinë kombëtare

Tahiri: Për teket e pushtetit, Kurti i gatshëm të rrezikojë jetën e qytetarëve dhe sigurinë kombëtare

​Edhe dy raste të reja me koronavirus – 90 të prekur gjithsej

​Edhe dy raste të reja me koronavirus – 90 të prekur gjithsej

Punëdhënësit privat në Kosovë pezullojnë punëtorët nga puna në kohë pandemie

Punëdhënësit privat në Kosovë pezullojnë punëtorët nga puna në kohë pandemie

​Pavarësisht urgjencës, Qeveria s’e di ende kur do të miratohet “Pakoja emergjente” nga MFT-ja

​Pavarësisht urgjencës, Qeveria s’e di ende kur do të miratohet “Pakoja emergjente” nga MFT-ja

Dr. Uka: Policët serbë me quajtën irredentist e fashist, unë iu thash që jam anesteziolog

Dr. Uka: Policët serbë me quajtën irredentist e fashist, unë iu thash që jam anesteziolog

Nuk mjaftojnë as dy metra distancë për koronavirusin? Çfarë tregon studimi i ri!

Nuk mjaftojnë as dy metra distancë për koronavirusin? Çfarë tregon studimi i ri!

PDK: Në mes të pandemisë, Kurti thellon krizën duke shkarkuar Naser Ramadanin

PDK: Në mes të pandemisë, Kurti thellon krizën duke shkarkuar Naser Ramadanin

Haziri falënderon AR Katana: Nuk po lejon që njerëzit ta kenë problemin e sofrës

Haziri falënderon AR Katana: Nuk po lejon që njerëzit ta kenë problemin e sofrës

Simptoma e re e koronavirusit që nuk e dinte askush!

Simptoma e re e koronavirusit që nuk e dinte askush!

Ja pse u shkarkua bordi i SHSKUK’ut, sipas zëdhënësit të Qeverisë

Ja pse u shkarkua bordi i SHSKUK’ut, sipas zëdhënësit të Qeverisë

Ekspertët japin verdiktin nëse ushtria kineze apo amerikane krijoi COVID-19 si bio-armë

Ekspertët japin verdiktin nëse ushtria kineze apo amerikane krijoi COVID-19 si bio-armë