Vitaminat shtëpiake

22.07.2019 16:38
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Vitaminat shtëpiake

Përveç shijes së freskët, perimet janë plot me vitamina, minerale dhe fito-substanca të cilat janë shumë të mira për trupin e njeriut

Perimet nuk përmbajnë yndyrë, por vetëm pak karbohidrate. Ato përbëhen prej 85 deri 95 përqind nga uji dhe marrja e tyre përbënë me pak energji se artikujt tjerë ushqimore. Por, për të ruajtur vlerat e tyre ushqyese dhe terapeutike, duhen konsumuar të freskëta dhe “të gjalla”, transmeton Telegrafi.

Spinaqi: Ky lloj i perimeve të gjelbra me fletë është i mbushur me lëndë ushqyese. Një filxhan me spinaq përmban 75% të nevojave ditore të vitaminës A dhe 27% të nevojave ditore të vitaminës C. Spinaqi është burim i mirë i folateve. Spinaqi gjithashtu përmban luteinë, që është e rëndësishme për shëndetin e syve.

Brokoli: Gjysmë kupe brokoli të copëtuara dhe të freskëta përmban 68% të nevojave ditore të vitaminës C. Është i pasur edhe me lëndë kimike bimore të ndryshme. Brokoli ka treguar sukses edhe në uljen e rrezikun të zhvillimit të diabetit, sëmundjeve të zemrës dhe disa lloje të kancerit.

Kungulli: Ka më shumë se 40 lloje të kungullit. Kungujt veror, të njohur edhe si kunguj të njomë, përmbajnë variete të vitaminave dhe mineraleve, por në masë shumë më të vogël se kungujt e dimrit. Përveç kungullit veror, mbjellni edhe ndonjë lloj kungulli të dimrit.

Domatet: Nëse konsumohet i freskët është burim i mirë vitaminës C. Domatet përmbajnë likopen i cili lidhet me ulje të riskut të zhvillimit të kancerit në prostatë. Një fakt interesant është se likopeni në domate është më shumë i pranishëm në trup kur merret pasi të jetë nxehur. Prandaj krahas shijimit të domateve të freskëta nga kopshti, mendoni edhe përpunimin e domateve në domate të konservuara apo si salcë për pasta.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Vitaminat shtëpiake

Vitaminat shtëpiake

Conte “qan” mungesën e sulmuesve, Interi i tij pëson humbjen e parë

Conte “qan” mungesën e sulmuesve, Interi i tij pëson humbjen e parë

Bleona ‘trullos’ fansat e saj me fotografinë e fundit

Bleona ‘trullos’ fansat e saj me fotografinë e fundit

Pulisic: Mund të jap shumë në Premierligë

Pulisic: Mund të jap shumë në Premierligë

Thiago Alcantara kundër VAR, ky është arsyetimi i tij

Thiago Alcantara kundër VAR, ky është arsyetimi i tij

Adriana dhe Irina shkëlqejnë në kopërtinën e ‘Vogue’

Adriana dhe Irina shkëlqejnë në kopërtinën e ‘Vogue’

MODERATORI KOSOVAR THOTË SE U NGACMUA SEKSUALISHT NGA NJË POLIC

MODERATORI KOSOVAR THOTË SE U NGACMUA SEKSUALISHT NGA NJË POLIC

Unikkatil ‘çmend’ serbët, bëjnë veprimin e pahijshëm në raport me reperin shqiptar

Unikkatil ‘çmend’ serbët, bëjnë veprimin e pahijshëm në raport me reperin shqiptar

‘Harder’ titullohet kënga e re e Bebe Rexhës

‘Harder’ titullohet kënga e re e Bebe Rexhës

Capital T tregon muskujt për të ‘ngritur’ edhe më shumë temperaturat

Capital T tregon muskujt për të ‘ngritur’ edhe më shumë temperaturat

Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna