Vitaminat nuk ndihmojnë në parandalimin e sëmundjeve të zemrës

04.03.2019 22:09
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Vitaminat nuk ndihmojnë në parandalimin e sëmundjeve të zemrës

Në Amerikë, afër 30% e njerëzve përdorin rregullisht vitamina të ndryshme, dhe shumica e tyre me mendimin se mund të parandalojnë sëmundjet e lidhura me zemër.

“Ishte gati e pamundur që njerëzit të binden se konsumimi I vitaminave dhe suplementeve minerale nuk ndihmon në prevenimin dhe shërimin e  sëmundjet kardiake,” tha udhëheqësi i këtyre hulumtimeve duke shtuar “Ne shpresojmë që njerëzit të vetëdijësohen për të aplikuar praktika të tjera në parandalimin ë këtyre sëmundjeve siç janë ecja, aktiviteti fizik, ushqimi I shëndetshëm, dhe jo këto suplemente artificiale.”

Hulumtimet përdorën rreth 18 mijë raste nga vende të ndryshme si Suedia, Amerika, Franca, Japonia dhe Gjermania, disa prej të cilëve përdornin suplemente dhe vitamina. Ata panë se njerëzit të cilët përdorin këto vitamina nuk ishin më të mbrojtur apo me pak të rrezikuar nga sëmundjet e zemrës.

Këto produkte nuk duhet të reklamohen nga kompanitë farmaceutike sepse nëse nuk kanë ndonjë efekt negativ direkt, ato nuk kanë asnjë efekt pozitiv për këto sëmundje.

Njerëzit duhet të kuptojnë rëndësinë e një diagnostikimi të saktë të sëmundjës përkatëse, dhe pastaj të krijojnë një plan individual që përfshinë ushqyerjen e mirë dhe aktivitetin fizik për të prevenuar apo parandaluar këto sëmundje të lidhura më zemër./GazetaExpress

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë