Visar Ymeri: Personalisht nuk e kam problem që Albin Kurti të bëhet kryeministër

15.08.2019 18:56
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Visar Ymeri: Personalisht nuk e kam problem që Albin Kurti të bëhet kryeministër

Deputeti i PSD-së, Visar Ymeri, ka thënë se do të ishte gabim i madh nëse Isa Mustafa i LDK-së dhe Albin Kurti i Vetëvendosjen nuk arrijnë të pajtohen vetëm për pozitën e kryeministrit në rastin e mundësisë së bashkëpunimit.

Për kreun e partisë që dikur e ka drejtuar edhe vet Ymeri ka thënë se nuk e ka problem që ai të jetë shefi i ekzekutivit të ri, njofton Klan Kosova.

“Personalisht nuk e kam problem që Albin Kurti të jetë kryeministër. Po flas personalisht, jo në emër të PSD-së. Nëse i fiton votat le të bëhet” është shprehur Ymeri.

Në Info Magazine të Klan Kosova, nënkryetari i PSD-së ka theksuar se për të nuk është me rëndësi individi sa programi qeverisës.

“Për mua është me rëndësi çfarë do të bëjë ai, çfarë do të bëjë qeverisja e ardhshme”.
Sa për takimet Mustafa-Kurti dhe mundësinë e arritjes së një marrëveshje LDK-Vetëvendosje, ai ka shtuar: “Është një mundësi që është përfolur për kohë të gjatë. Nuk shoh mundësi efektive që një gjë e tillë të bëhet. Varet nga krerët e këtyre dy partive politike”.

“Pavarësisht mundësive objektive në Republikën e Kosovës ka nevojë për ndryshim dhe ky ndryshim mund të vie përmes bashkëpunimit. PSD ka qenë gjithmonë e gatshme të bashkëpunojë, por inati dhe kokëfortësia e Vetëvendosjes e ka pamundësuar këtë”.

“LDK dhe VV janë sjell me politikë inatçore ndaj PSD- e kanë dëmtuar opozitbërjen. Për disa politikbërja është deklaratë, për ne është veprim. 1 vjet kanë folur se si do të rrëzohet qeveria dhe u rrëzua për shkak të dorëheqjes së kryeministrit e jo të veprimit opozitar”.

Ai ka deklaruar se për arritjen e ndonjë marrëveshje parazgjedhore me rëndësi është që të merren vesh për programin për ta bërë qeverisjen e ardhshme të shëndoshë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Visar Ymeri: Personalisht nuk e kam problem që Albin Kurti të bëhet kryeministër

Visar Ymeri: Personalisht nuk e kam problem që Albin Kurti të bëhet kryeministër

Ngjitja në Everest, Nepali përcakton rregulla të reja për alpinistët

Ngjitja në Everest, Nepali përcakton rregulla të reja për alpinistët

Dy radikalët e Shqipërisë vazhdojnë serinë e videove me fyerje për myslimanët e Kosovës

Dy radikalët e Shqipërisë vazhdojnë serinë e videove me fyerje për myslimanët e Kosovës

Tahiri: Investimet në Qendrat Korrektuese, mundësuan parandalimin e dukurive negative brenda tyre

Tahiri: Investimet në Qendrat Korrektuese, mundësuan parandalimin e dukurive negative brenda tyre

Taksë edhe në autostradat e Kosovës – kostoja më e vogël se në “Rrugën e Kombit”

Taksë edhe në autostradat e Kosovës – kostoja më e vogël se në “Rrugën e Kombit”

Akuza mes qeverisë dhe opozitës për rastin “Zhvatje”

Akuza mes qeverisë dhe opozitës për rastin “Zhvatje”

Rriten kapacitetet prodhuese vendore, por edhe çmimet

Rriten kapacitetet prodhuese vendore, por edhe çmimet

Veseli: Nënë Tereza na frymëzon për politikë të moralshme dhe të pakorruptuar

Veseli: Nënë Tereza na frymëzon për politikë të moralshme dhe të pakorruptuar

Albin Kurti e kujton Arbër Xhaferin në shtatë vjetorin e vdekjes

Albin Kurti e kujton Arbër Xhaferin në shtatë vjetorin e vdekjes

Pas nivelit më të ulët në 12 vitet e fundit, sërish rritet euro kundruall lekut

Pas nivelit më të ulët në 12 vitet e fundit, sërish rritet euro kundruall lekut

Policia mbyll disa klube nate dhe konfiskon armë e vetura të dyshimta në Klinë

Policia mbyll disa klube nate dhe konfiskon armë e vetura të dyshimta në Klinë

Aeroporti: Fluturimet e planifikuara do të realizohen në kohë

Aeroporti: Fluturimet e planifikuara do të realizohen në kohë

Gashi kërkon nga Komuna e Prishtinës hapësirë për ndërtimin e shtatores së Vokrrit dhe statujës së Kelmendit

Gashi kërkon nga Komuna e Prishtinës hapësirë për ndërtimin e shtatores së Vokrrit dhe statujës së Kelmendit

Thaçi: Falënderojmë Italinë për mbështetjen e vazhdueshme që i ka dhënë Kosovës

Thaçi: Falënderojmë Italinë për mbështetjen e vazhdueshme që i ka dhënë Kosovës

Dënohet me tre vjet burgim pasi vodhi 149 përforcues të autostradës

Dënohet me tre vjet burgim pasi vodhi 149 përforcues të autostradës

Veseli nga Letnica me mesazhe bashkimi për shqiptarët

Veseli nga Letnica me mesazhe bashkimi për shqiptarët