Viola von Cramon: Votat u vodhën nga të vjetrit sërish, tragjike

26.03.2020 12:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Viola von Cramon: Votat u vodhën nga të vjetrit sërish, tragjike

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon, e ka quajtur tragjike atë që ndodhi të mërkurën mbrëma në Kuvendin e Kosovës, ku u rrëzua Qeveria Kurti përmes një mocioni.

Ajo në një reagim në postimin e Ambasadorit Boris Ruge, zv.president i Konferencës së Munihut, ka shkruar në Twitter, se tash votat janë vjedhur sërish nga të vjetrit.

“Nuk e di se çfarë të them. Një klasë politike totalisht e papërgjegjshme. Vendosin interesat partiake dhe karrierat e tyre para vendit të tyre. Njerëzit e gjorë në Kosovë kanë shpresuar për reforma, sundim të ligjit, drejtësi dhe të ardhme më të mirë. Tash votat janë vjedhur nga të vjetrit sërish. Tragjike”, ka shkruar ajo.

Menjëherë pas votimit të mocionit kishte reaguar edhe diplomati gjerman, që ka shërbyer në disa vende.

“Ata që e rrëzuan Qeverinë e Kosovës midis një pandemie, do të duhet t’iu përgjigjen pyetjeve të përgjegjësisë dhe legjitimitetit. BE-ja, Franca dhe Gjermania janë për t’u përgëzuar për përkrahjen e tyre të fortë për kryeministrin Kurti”, shkruan ai në “Twitter”. “E hidhur të shohësh se SHBA-ja po ndjek një agjendë të veçantë dhe të rrezikshme”, vazhdon ai.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


COVID-19, Shqipëria shënon viktimën e gjashtë

COVID-19, Shqipëria shënon viktimën e gjashtë

Edhe 28 raste të reja në Shqipëri me Koronavirus

Edhe 28 raste të reja në Shqipëri me Koronavirus

Viola von Cramon: Votat u vodhën nga të vjetrit sërish, tragjike

Viola von Cramon: Votat u vodhën nga të vjetrit sërish, tragjike

Është bërë procesimi i pagave për të gjithë ata që përfitojnë paga nga Buxheti i Kosovës

Është bërë procesimi i pagave për të gjithë ata që përfitojnë paga nga Buxheti i Kosovës

Ja si u pa mocioni për mosbesimin e Qeverisë Kurti nga mediat botërore

Ja si u pa mocioni për mosbesimin e Qeverisë Kurti nga mediat botërore

Shkaku i koronavirusit janë ndërpritur të gjitha vizitat familjare në institucionet korrektuese dhe ato të paraburgimit, të burgosurit me familjarët e tyre komunikojnë përmes “Skype”

Shkaku i koronavirusit janë ndërpritur të gjitha vizitat familjare në institucionet korrektuese dhe ato të paraburgimit, të burgosurit me familjarët e tyre komunikojnë përmes “Skype”

Pack: E pafalshme se si udhëheqësit e LDK-së iu bashkuan lojës perfide të Thaçit e Grenellit

Pack: E pafalshme se si udhëheqësit e LDK-së iu bashkuan lojës perfide të Thaçit e Grenellit

Kusari-Lila: Ndodhi masakra politike, historia do të gjykojë ata që e sollën këtë ditë

Kusari-Lila: Ndodhi masakra politike, historia do të gjykojë ata që e sollën këtë ditë

Deputetët gjermanë kërkojnë nga përgjegjësit në Kosovë që të garantojnë vazhdimësinë e funksionimit të qeverisë

Deputetët gjermanë kërkojnë nga përgjegjësit në Kosovë që të garantojnë vazhdimësinë e funksionimit të qeverisë

Tre skenarët pas rrëzimit të qeverisë

Tre skenarët pas rrëzimit të qeverisë

Hasani: Nëse LVV nuk dërgon emër te Presidenti, Qeveria mbetet në detyrë deri në zgjedhje të reja

Hasani: Nëse LVV nuk dërgon emër te Presidenti, Qeveria mbetet në detyrë deri në zgjedhje të reja

Mustafa: Nuk do t’i tërheq ministrat, është në vullnetin e Kurtit

Mustafa: Nuk do t’i tërheq ministrat, është në vullnetin e Kurtit

Kushtetuta imponon zgjedhje ose Qeveri nga LVV-ja

Kushtetuta imponon zgjedhje ose Qeveri nga LVV-ja

Bieber pas rrëzimit të Qeverisë Kurti: Aleancës BE-SHBA iu shkaktuan dëme të pariparueshme

Bieber pas rrëzimit të Qeverisë Kurti: Aleancës BE-SHBA iu shkaktuan dëme të pariparueshme

NY Times: Koronavirusi ndihmon në rrëzimin e qeverisë së Kosovës, me një ndihmë të vogël nga SHBA’ja

NY Times: Koronavirusi ndihmon në rrëzimin e qeverisë së Kosovës, me një ndihmë të vogël nga SHBA’ja

Kryeministri në detyrë shkarkon Avdullah Hotin

Kryeministri në detyrë shkarkon Avdullah Hotin