Vini re, ne po i dëgjojmë disa zëra!

30.01.2018 22:18
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Vini re, ne po i dëgjojmë disa zëra!

“Një burrë shtetas është një politikan që e vë veten në shërbim të kombit, ndërsa një politikan është një shtetar që e vë kombin në shërbim të vetes”. Zhorzh Pompidu

Nga Nijazi Idrizi

Angazhimi i shteteve perëndimore dhe i forcës ushtarake të NATO-s në çlirimin e Kosovës e ka determinuar edhe pozicionimin politik të shtetit të ri të Kosovës, duke ia hapur rrugën euroatlantike, me objektiva të definuara çartë: ndërtimi i shtetit kapitalist, integrimin e tij në BE dhe anëtarësimin në NATO. Për arritjen e këtyre objektiva, Kosova ka pas nevojë ta hartoj një plan kombëtar të bazuar në kërkesat e BE dhe të njëjtin ta zbatoj në periudhë të shpejtë kohore. Për hartimin e këtij plani, ka pas mbështetje nga shtetet mike, ndërsa për zbatimin e tij ka pas vullnet qytetar.

Ngjarjet kanë treguar se për arritjen e këtyre objektivave nuk është punuar fare, sepse udhëheqësit e Kosovës nuk kanë pas guxim politik. Ata, në të gjitha këto vite, kanë punuar nën stresin e kërcënimit dhe mundësisë së shkaktimit të krizave nga shteti serb. Kjo frikë më shumë ka qenë e shpifur se sa një realitet, por si e tillë ajo iu ka përgjigjur të gjitha palëve të instaluara në Kosovë, të cilat donin të dilnin të suksesshme në misionet e tyre, me objektiva të ndryshme. Duke u pajtuar me këtë gjendje, udhëheqësit kosovarë, nën arsyetime të ndryshme që lidhen me partnerët strategjik të vendit, i mbytën këto objektiva madhore, të cilat i zëvendësuan me disa të tjera dhe me efektet e kësaj loje mbijetuan edhe vet deri në ditët e sotme. Qytetarët e Kosovës, të futur në sandviç, tashmë nga oligarkët e vet dhe Serbia, kanë mbetur me duar të kthyer nga perëndimi, duke u lutur për mëshirë.

Kosova nuk arriti të konsolidohet si shtet kapitalist. Oligarkët, me formulat e dështuara të privatizimit, i plaçkitën asetet e pronës shoqërore dhe shtetërore, i forcuan klanet duke i infiltruar në pushtet dhe e thurën rrjetin e merimangës kudo. Me kompanitë e tyre private, hartuan dhe zbatuan projekte milionëshe nga piramida e shtetit, njëjtë si në sistemin socialist të planifikimit. Të gjitha fitimet u shpërndan nga oligarkët, (duke filluar nga PTK, KEK, derivatet e naftës, autostradat, bankat, kompanitë e sigurimeve, mineralet, ndërtimtaria, spitalet, universitetet etj.), e deri te ato për grupet kriminale, (të cilët madje edhe autostradave u jepnin pamjen e gjarprit, për t’i përfshirë tokat e tyre në to). Bizneset e tregut, të zhvilluara nga djersa e tyre, u lan të mbijetojnë pa mbështetje shtetërore, nën trysnin e borxheve nga bankat komerciale, inspektorët e tatimeve dhe reketi. Kështu në një hapësirë perëndimorë, me misionarë të BE, me fjalorë dhe modë kapitaliste, po lulëzon ekonomia e planifikimit socialist të Kosovës, e vetmja mbeturinë e idealeve të rrëzuara bolshevike.

Kosova, për shkak të mospërmbushjes së standardeve, nuk arriti ta bëjë asnjë hap drejt integrimit në BE. Ky është vendi i vetëm në Evropë, ku e drejta e lëvizjes së kosovarëve është e kufizuar me viza, për të cilat janë të obliguar të aplikojnë edhe vet oligarkët, të cilët jo rrallë tallen nga ambasadat. Ata, nuk po arrijnë që me metodat e kërcënimit dhe të korrupsionit, këtë Kosovë (të infektuar nga krimi), ta integrojnë në BE. Në të gjitha takimet integruese rajonale, evropiane e globale, edhe pse ky vend formalisht ftohet, takimet me udhëheqësit e saj, (në ato bilaterale dhe multilaterale), refuzohen me neveri. Kjo po ndodh posaçërisht pas nismës së 43 deputetëve të Kuvendit të mbështetur edhe nga Presidenti dhe Kryeministri për zhbërjen e Gjykatës Speciale, për themelimin e të cilës janë angazhuar me shpirt shumica e tyre. Me këtë sjellje, Kosova po izolohet përditë e më shumë dhe e ka humbur besimin e atyre që kanë investuar në çlirimin dhe shtetformimin e saj. Qytetarët e saj, për shkak të barrierës së vizave, nuk po arrijnë t’i shfrytëzojnë përparësitë që i ofron BE dhe janë zhytur në mjerim. Nga mungesa e perspektivës të rinjtë kanë filluar të joshen me viza pune nga tregu i zi i punës dhe po ikin në drejtimin pa kthim, duke e rrezikuar Kosovën që të mbetet vetëm në pleq. Sipas një informate, vetëm nga Suhareka, këtë rrugë e kanë marrë rreth 5 mijë të rinj.

Kosova për shkak të lojës së udhëheqësve të saj, nuk arriti ta kaloj asnjë shkallë të shndërrimit të FSK-së as në Forcë të Armatosur të Kosovës, e lëre më të anëtarësimit të saj në NATO. Ajo mbeti një shpenzuese pasive e buxhetit të varfër të Kosovës, me mision të tejkaluar dhe pjesëtarët e saj, (pa fajin e tyre), kanë mbetur manekenë të reklamimit të rrobave ushtarake. Një gjeneratë e të rinjve e mësuar në luftërat çlirimtare, nuk arriti ta bart frymën e luftës për liri në Ushtrinë e re. Për më keq, ajo nuk arriti as ta jap kontributin e vet për paqen botërore, në luftërat që po zhvillohen nëpër botë, ku së paku do ta kishin dhënë kontributin e vet për tërheqjen nga luftimi të bashkëkombësve të vet, të cilët pa asnjë motiv të shëndoshë u gjetën në radhët e ISIS-it, ku shkuan mish për top.

Dhe krejt në fund! Kosova, kështu siç është, e braktisur nga plëngprishësit e vet, në këtë proces botëror të rishikimit të politikave globale, (që aktualisht po ndodhin në botë), ka rrezik të pozicionohet andej ku nuk duhet, në anën e humbësve.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kush është fajtor për infertilitet, gruaja apo burri?

Kush është fajtor për infertilitet, gruaja apo burri?

Individët që punuan që 20 vite kundër shtetit janë sot kundër Albinit

Individët që punuan që 20 vite kundër shtetit janë sot kundër Albinit

Që islamofobia prodhon krishterofobi këtë duhet ta ketë të qartë, madje çdo fëmijë

Që islamofobia prodhon krishterofobi këtë duhet ta ketë të qartë, madje çdo fëmijë

Egoja e Isa Mustafes dhe bllokimi i ndryshimeve ne LDK dhe Kosove

Egoja e Isa Mustafes dhe bllokimi i ndryshimeve ne LDK dhe Kosove

Lojërat e pushtetit të Putinit mund të dalin jashtë kontrollit

Lojërat e pushtetit të Putinit mund të dalin jashtë kontrollit

Katër momente që e kanë ndryshuar negativisht botën pas luftës së ftohtë

Katër momente që e kanë ndryshuar negativisht botën pas luftës së ftohtë

Politika âsht art i kompromisit

Politika âsht art i kompromisit

3 vjet pa Ramiz Kelmendin

3 vjet pa Ramiz Kelmendin

Farsa ideologjike si maskë e politikës amatore

Farsa ideologjike si maskë e politikës amatore

Doni shtet, apo Republikë Fajront?

Doni shtet, apo Republikë Fajront?

Dreka e darka festive për fund vit

Dreka e darka festive për fund vit

A do të lindë Evropa kontinentale më 2020?

A do të lindë Evropa kontinentale më 2020?

Problemi kryesor te Fertilizimi in Vitro: pagesa e tretmanit edhe kur nuk keni sukses

Problemi kryesor te Fertilizimi in Vitro: pagesa e tretmanit edhe kur nuk keni sukses

Degën e PDK-së në Gjilan, e menaxhon një kryetar i cili është nën aktakuzë nga gjykata, për krim të organizuar

Degën e PDK-së në Gjilan, e menaxhon një kryetar i cili është nën aktakuzë nga gjykata, për krim të organizuar

Evropa duhet të shmangë pesimizmin

Evropa duhet të shmangë pesimizmin

Ramë Lahaj – Ramës: Ti ‘kryeministri im’, respektove mikun tënd, e vrasësin tim

Ramë Lahaj – Ramës: Ti ‘kryeministri im’, respektove mikun tënd, e vrasësin tim