Vidhen 200 koshere me bletë, shpërblim për atë që japë informata lidhur me hajnat (Foto)

26.02.2019 03:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Vidhen 200 koshere me bletë, shpërblim për atë që japë informata lidhur me hajnat (Foto)

Brenda dy javësh, në Kaliforni të Shteteve të Bashkuara, janë vjedhur 200 koshere bletësh, që besohet se janë bartur me makinën piru.

Meqenëse forcat e rendit nuk po arrijnë të bien në gjurmë të hajnave, që kanë shënjestër kutitë me insektet që krijojnë mjaltë, kultivuesit po ofrojnë shpërblim prej 10 mijë dollarësh, për atë që japë informata lidhur me hajnat, transmeton Telegrafi.

Detektivët që po merren me rastin, kanë thënë se vjedhjet janë kryer nga bletarët rivalë të cilët ‘e dinin çfarë po bënin’ dhe kishin pajisjet e duhura.

Disa prej koshereve të gjetura

“Askush nuk do ta vidhte ndonjë koshere edhe  nëse iu ka dhënë rasti më i mirë. Bletët janë të paparashikueshme” thuhet në raport.

Gjithçka ndodhi, kur kultivuesit i kishin dërguar kosheret në fusha të hapura, sepse ka filluar çelja e beharit të shumë pemëve. Raportohet se një çift janë arrestuar në atë zonë, sepse iu gjetën 16 koshere të vjedhura.

Në anën tjetër, vetëm një bletar ankohet për 100 koshere, që kanë vlerë të përgjithshme prej 40 mijë dollarësh. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Trump mendon se ekzekutivi i Apple e ka emrin Tim Apple

Trump mendon se ekzekutivi i Apple e ka emrin Tim Apple

Nëse hani domate do të jetoni më gjatë

Nëse hani domate do të jetoni më gjatë

Vodafone: Bllokimi i Huawei do të pengojë 5G

Vodafone: Bllokimi i Huawei do të pengojë 5G

Linja e re e smartfonëve Galaxy S10 paraqitet zyrtarisht në Tiranë

Linja e re e smartfonëve Galaxy S10 paraqitet zyrtarisht në Tiranë

Shkencëtarët zbulojnë një ‘xham’ që e shkatërron bakterin E.coli

Shkencëtarët zbulojnë një ‘xham’ që e shkatërron bakterin E.coli

Mbretëresha e Britanisë përdor për herë të parë Instagramin

Mbretëresha e Britanisë përdor për herë të parë Instagramin

Spitali i Mitrovicës dhe “Ariani Company” i shtojnë VALA-s 650 konsumatorë të rinj

Spitali i Mitrovicës dhe “Ariani Company” i shtojnë VALA-s 650 konsumatorë të rinj

Konsumimi i një gote vere apo birre në ditë rrit shtypjen e gjakut

Konsumimi i një gote vere apo birre në ditë rrit shtypjen e gjakut

Qëndroi në skajet e ndërtesës së lart, bëri ushtrime trupore përjashta kolonave (Video)

Qëndroi në skajet e ndërtesës së lart, bëri ushtrime trupore përjashta kolonave (Video)

Një problem sigurie në shfletuesin Chrome po përdorej në disa sulme kibernetike

Një problem sigurie në shfletuesin Chrome po përdorej në disa sulme kibernetike

Ish-eskorta: Nuk jam penduar. Bëja seks edhe me të moshuar

Ish-eskorta: Nuk jam penduar. Bëja seks edhe me të moshuar

Gruaja që nuk i njeh as fytyrat e familjarëve të saj diagnostikohet me një çrregullim të rrallë

Gruaja që nuk i njeh as fytyrat e familjarëve të saj diagnostikohet me një çrregullim të rrallë

Transformon fytyrën nëpërmjet grimit që të ngjajë me personazhet e filmave (Foto)

Transformon fytyrën nëpërmjet grimit që të ngjajë me personazhet e filmave (Foto)

Gmail Smart Compose vjen tek të gjithë telefonët Android

Gmail Smart Compose vjen tek të gjithë telefonët Android

Funksioni i ri i Google Maps u shpëton “kokën” shoferëve

Funksioni i ri i Google Maps u shpëton “kokën” shoferëve

E bëri nervoz duke e vënë në lojë me tortën e dasmës, dhëndri godet nusen – gati e rrëzoi për tokë (Video)

E bëri nervoz duke e vënë në lojë me tortën e dasmës, dhëndri godet nusen – gati e rrëzoi për tokë (Video)