Video: Ushtarët zviceranë i këndojnë shqip “Selman Kadrisë që ja ktheu pushkën Serbisë!” (Video) | infosot.com Video: Ushtarët zviceranë i këndojnë shqip “Selman Kadrisë që ja ktheu pushkën Serbisë!” (Video) - infosot.com
Breaking News

Video: Ushtarët zviceranë i këndojnë shqip “Selman Kadrisë që ja ktheu pushkën Serbisë!” (Video)

10.01.2017 22:14
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Video: Ushtarët zviceranë i këndojnë shqip “Selman Kadrisë që ja ktheu pushkën Serbisë!” (Video)

Ushtarët zviceranë  me origjinë shqiptare me krenari e bartin uniformën e ushtrisë zvicerane. Krenaria e këtyre të rinjve me uniforme te armatës zvicerane dhe qe janë me origjine shqiptare dëshmohet  edhe nga kjo video e siguruar nga agjencia e lajmeve “Presheva jonë” ku ata ja thonë piskame këngës shqipe ne një pizgauer.

“Një hatme Selman Kadrisë qe ja ktheu pushkën Serbisë” thuhet ne  këngën e Selman Kadris kënduar nga ushtarët në Zvicer qe duket është si përgjigje dhe mesazh Prishtinës se si duhet zhvilluar “negociata” me Serbinë e cila nuk e merr vesh gjuhen e dialogut.

Gazeta zvicerane Tages-Anzeiger , pastaj NZZ ..duke ju referuar agjencisë së lajmeve “Presheva Jonë” kanë shkruar para ca vitesh se në armatën zvicerane shërbejnë mbi 2.000 ushtare me origjine shqiptare (numër ky qe sot për sot ndoshta është dy herë  më i madh) te cilët është shume lehte t’i identifikosh jo vetëm me emrat shqip si: Alban, Sokol, Naim, Muhamed apo Gjergj por edhe nga ajo se ata lexojnë romane e gazeta shqip ne kazerma, por edhe here pas here ne kohe të lira, pauza ata ja thonë këngës shqip si në ketë video me poshtë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Hulumtuesit e ndryshimeve klimatike, gjetën 60 anije të lashta në gjendje shumë të mirë (Foto)

Hulumtuesit e ndryshimeve klimatike, gjetën 60 anije të lashta në gjendje shumë të mirë (Foto)

Sigal Prishtina gati për të debutuar në Ligën e Kampionëve kundër Tsmoki Minsk

Sigal Prishtina gati për të debutuar në Ligën e Kampionëve kundër Tsmoki Minsk

Panasonic zgjeron linjën e televizorëve me një model OLED 4K

Panasonic zgjeron linjën e televizorëve me një model OLED 4K

Capo zbulon datën kur do të publikojë projektin e ri

Capo zbulon datën kur do të publikojë projektin e ri

Cavani vs Neymar: Shtatë momentet kur bashkëlojtarët diskutuan në fushë për një penallti (Video)

Cavani vs Neymar: Shtatë momentet kur bashkëlojtarët diskutuan në fushë për një penallti (Video)

HP prezanton workstation Z8 me dy procesorë Xeon Platinium

HP prezanton workstation Z8 me dy procesorë Xeon Platinium

Pini këtë lëng magjik dhe i thoni ‘Jo’ vdekjes

Pini këtë lëng magjik dhe i thoni ‘Jo’ vdekjes

Aktori i njohur rreh të dashurën nën ndikimin e alkoolit

Aktori i njohur rreh të dashurën nën ndikimin e alkoolit

Rashford, Mbappe dhe Dembele në garë për çmimin ‘Djaloshi i Artë’ (Foto)

Rashford, Mbappe dhe Dembele në garë për çmimin ‘Djaloshi i Artë’ (Foto)

Samsung Electronics Debuton Tre Monitorë të Rinj Profesionalë për Vendin e Punës Modern në IFA 2017

Samsung Electronics Debuton Tre Monitorë të Rinj Profesionalë për Vendin e Punës Modern në IFA 2017

Bill Gates beson se një sëmundje ngjitëse mund t’i vret rreth 30 milionë njerëz gjatë dekadës së ardhshme – sa të brengosur duhet të jeni?

Bill Gates beson se një sëmundje ngjitëse mund t’i vret rreth 30 milionë njerëz gjatë dekadës së ardhshme – sa të brengosur duhet të jeni?

Princeshë Elia ndan një foto të mrekullueshme nga Portugalia, ja si e shijon perëndimin!

Princeshë Elia ndan një foto të mrekullueshme nga Portugalia, ja si e shijon perëndimin!

Këto gjashtë gra përjetuan atë që do të quhej makthi më i keq i çdo gruaje, në një dasmë! (Foto)

Këto gjashtë gra përjetuan atë që do të quhej makthi më i keq i çdo gruaje, në një dasmë! (Foto)

U transferua nëntë muaj më parë, por tani City dëshiron rinovimin me Jesus

U transferua nëntë muaj më parë, por tani City dëshiron rinovimin me Jesus

Audi udhëheq përpjekjet në makinat autonome me modelin e ri A8

Audi udhëheq përpjekjet në makinat autonome me modelin e ri A8

Ermal Mamaqi ngacmon keq Bes Kallakun, por komenti i tij e turpëron dhe e pa fjalë

Ermal Mamaqi ngacmon keq Bes Kallakun, por komenti i tij e turpëron dhe e pa fjalë