Vetmia – e dëmshme sa 15 cigare në ditë

07.12.2017 21:15
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Vetmia – e dëmshme sa 15 cigare në ditë

Vetmia vërtet vret. Mungesa e miqve të mirë dhe izolimi social dëmtojnë shëndetin në të gjitha mënyrat e mundshme, përcjell “Prevention”.

Hulumtimi i fundit në këtë temë ka treguar se vetmia e dëmton shëndetin sa edhe trashësia apo 15 cigare në ditë.

Shkencëtarët britanikë kanë konstatuar gjithashtu se të paktën tre miq të ngushtë në mënyrë të konsiderueshme e rrisin ndjenjën e lumturisë dhe të kënaqësisë me jetën.

Shoqëria e redukton nivelin e stresit, zvogëlon rrezikun e depresionit dhe individit i jep kuptim të jetës. Megjithatë, shumë njerëz nuk mbajnë kontakte me të njohurit dhe miqtë e vjetër, dhe nuk janë të aftë të gjejnë miq të rinj.

E vërejmë se me kalimin e viteve është më e vështirë të gjeni miqësi. Bëheni më kritik, më selektiv dhe personave të rinj u qaseni me shumë më tepër dyshim se më parë, gjë që në fund ju dëmton juve më së shumti.

Si të bëni miq?

Kontaktoni miqtë e vjetër – Atyre sigurisht do t’u vijë mirë ashtu si edhe juve. Nëse keni ndërprerë shoqërimin pa ndonjë arsye të veçantë, filloni të shoqëroheni përsëri.

Inkuadrohuni në ndonjë grup njerëzish – Miqësitë e mira janë më shpesh ato që në mesin e njerëzve ndajnë interesa dhe përvoja të ngjashme. Bashkojuni grupit të njerëzve, i cili ka të njëjtat interesa si ju dhe do të befasoheni këndshëm.

Inkuadrohuni në bisedë – Bëni pyetje dhe mos i harroni përgjigjet. Bisedat për gjëra të përgjithshme janë të shkëlqyeshme për fillimin e bisedës. Është e rëndësishme që të kushtoni vëmendje dhe ta përcillni atë që e thotë bashkëbiseduesi.

Shfrytëzoni çdo mundësi për t’u shoqëruar – Ndoshta më me dëshirë do të qëndronit në shtëpi të mbuluar me një batanije dhe të shikonit televizor, por kështu nuk do të bënit miq. Nëse nuk jeni tipi i personit që i pëlqen të shkojë në klube, ftoni ndonjë grup të miqve tek ju apo organizoni takime në natyrë. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Dy receta të thjeshta që i heqin lythat nga çdo pjesë e trupit!

Dy receta të thjeshta që i heqin lythat nga çdo pjesë e trupit!

Marca: Kriza e  Real Madridit lidhet me formën e dobët të Toni Kroosit dhe Luka Modricit

Marca: Kriza e Real Madridit lidhet me formën e dobët të Toni Kroosit dhe Luka Modricit

Facebook paditet për mashtrimin me performancën e videove

Facebook paditet për mashtrimin me performancën e videove

Vetura, jahte e aeroplanë privat, jeta luksoze e fëmijëve të pasanikëve të Meksikës (Foto)

Vetura, jahte e aeroplanë privat, jeta luksoze e fëmijëve të pasanikëve të Meksikës (Foto)

E mposhti Gjilanin, por Fadil Ademi nuk e ka synim të qëndrojë te Llapi

E mposhti Gjilanin, por Fadil Ademi nuk e ka synim të qëndrojë te Llapi

Investitorë të fuqishëm brenda Facebook kërkojnë largimin e Zuckerberg

Investitorë të fuqishëm brenda Facebook kërkojnë largimin e Zuckerberg

Sheqeri në gjak mund ta rrisë mundësinë e demencës

Sheqeri në gjak mund ta rrisë mundësinë e demencës

Kante i gatshëm të rinovojë me Chelsean

Kante i gatshëm të rinovojë me Chelsean

Twitter publikon një arkivë të 10 milion postimeve nga llogari Ruse dhe Iraniane

Twitter publikon një arkivë të 10 milion postimeve nga llogari Ruse dhe Iraniane

Jetëgjatësia do të rritet, Spanja rrëzon nga froni Japoninë – SHBA-Kinë përmbysen

Jetëgjatësia do të rritet, Spanja rrëzon nga froni Japoninë – SHBA-Kinë përmbysen

Real Madridi e ka telefonuar Antonio Conten

Real Madridi e ka telefonuar Antonio Conten

Chrome 70 anulon funksionin kontrovers që vuri në dyshim privatësinë e përdoruesve

Chrome 70 anulon funksionin kontrovers që vuri në dyshim privatësinë e përdoruesve

Ja çfarë i bën trupit tuaj një kanaçe Coca Cola në 60 minuta

Ja çfarë i bën trupit tuaj një kanaçe Coca Cola në 60 minuta

Jo vetëm Juve, edhe Roma pas Andersenit

Jo vetëm Juve, edhe Roma pas Andersenit

Një problem sigurie në iOS 12 ekspozon fotot dhe kontaktet tuaja

Një problem sigurie në iOS 12 ekspozon fotot dhe kontaktet tuaja

Fluturaket ushtarake vietnameze, fluturuan mbi ‘kokat’ e motoçiklistëve para se të aterrojnë (Video)

Fluturaket ushtarake vietnameze, fluturuan mbi ‘kokat’ e motoçiklistëve para se të aterrojnë (Video)