Vetëvendosje po synon ta bëjë Surroin Ministër të Jashtëm

09.11.2019 17:46
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Vetëvendosje po synon ta bëjë Surroin Ministër të Jashtëm

Partia e Albin Kurtit ka nisur përpjekjet për ta bërë Veton Surroin Ministër të Jashtëm.

Burime të Express brenda VV’së kanë thënë se ish-Shefi i Partisë ORA, Veton Surroi, mund të bëhet Shef i diplomacisë kosovare.
Këtë opsion është duke u munduar ta realizojë Partia e Albin Kurtit.

Autori i librit “Përcaktimi i dashurisë së Marie Gjonit” ka pasur një afërsi me Vetëvendosjen prej kur kishte dështuar ta kalonte pragun në garën elektorale të vitit 2007.

Madje, në zgjedhjet e fundit ka dalë hapur pro fitores së partive opozitare, VV’së e LDK’së.

Ish-gazetari ishte përmendur edhe për shef të diplomacisë shqiptare pasi Edi Rama kishte vendosur të emëronte dikë nga Kosova si kryediplomat. Kur kishte ndodhur bllokada më 2011, themeluesi i “Kohës Ditore” ishte përmendur edhe për Shef të Shtetit por këtë pozitë ishte rezervuar për Atifete Jahjagën.

Zyrtarët e Partisë së shuar të Surroit janë shpërndarë në LDK e Vetëvendosje duke marrë pozita udhëheqëse në këto parti.

Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike kanë nisur të kërkojnë emra për Ministra edhe jashtë partive të tyre për të ndërtuar një Qeveri sa më kredibile. Përpos në diplomaci, Albin Kurti dhe Isa Mustafa po kërkojnë emra të pakompremetuar për t’i vënë në krye të dikastereve qeveritare.

Albin Kurti për herë të parë doli i pari në zgjedhje duke fituar 32 deputetë. LDK e dyta me 29 të zgjedhur të popullit.

Një muaj para zgjedhjeve, Surroi kishte thënë se ardhja e Albin Kurtit si Kryeministër duket reale dhe kishte lavdëruar Vetëvendosjen për ofertën që ia kishin bërë LDK’së për koalicion parazgjedhor.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kurti në Londër pritet të ketë për herë të parë përballë Brnabiqin

Kurti në Londër pritet të ketë për herë të parë përballë Brnabiqin

Serbia nuk bindet, blen sërish armatime nga Rusia pavarësisht kërcënimeve për sanksione

Serbia nuk bindet, blen sërish armatime nga Rusia pavarësisht kërcënimeve për sanksione

Trump: Grenell do ta vazhdojë angazhimin në bisedimet Kosovë-Serbi

Trump: Grenell do ta vazhdojë angazhimin në bisedimet Kosovë-Serbi

Koronavirusi/ Çmimi i një maske rritet me 1700%

Koronavirusi/ Çmimi i një maske rritet me 1700%

Koronavirusi/ Shënohet viktima e tretë në Itali, deri më tani 152 të prekur

Koronavirusi/ Shënohet viktima e tretë në Itali, deri më tani 152 të prekur

Koronavirusi në Itali, Ministria e Jashtme jep informacion: Ja si është situata për shqiptarët

Koronavirusi në Itali, Ministria e Jashtme jep informacion: Ja si është situata për shqiptarët

Dilemat e ngritura për përfilljen e procedurave ligjore nga shkarkimet e Qeverisë Kurti

Dilemat e ngritura për përfilljen e procedurave ligjore nga shkarkimet e Qeverisë Kurti

Kurti shkon në këmbë deri në zyrë, tregon arsyen pse e bëri këtë

Kurti shkon në këmbë deri në zyrë, tregon arsyen pse e bëri këtë

Shtrirja e koronavirusit nga Kina në Evropë: një listë me lajmet më të rëndësishme

Shtrirja e koronavirusit nga Kina në Evropë: një listë me lajmet më të rëndësishme

Zënkat mes partive hapin debatin për (mos)funksionimin e qeverisë teknike

Zënkat mes partive hapin debatin për (mos)funksionimin e qeverisë teknike

Vuçiq: Serbia sivjet do të përballet me ultimatum rreth njohjes së Kosovës

Vuçiq: Serbia sivjet do të përballet me ultimatum rreth njohjes së Kosovës

Sipas PDK-së, Konjufca është përgjegjës për skandalin me Xhamajkan

Sipas PDK-së, Konjufca është përgjegjës për skandalin me Xhamajkan

Xhamajka sqarohet edhe zyrtarisht: S’kemi marrë asnjë vendim për Kosovën

Xhamajka sqarohet edhe zyrtarisht: S’kemi marrë asnjë vendim për Kosovën

Vjen reagimi i Vlora Çitakut rreth (mos) njohjes nga Xhamajka

Vjen reagimi i Vlora Çitakut rreth (mos) njohjes nga Xhamajka

Thaçi: Ftoj institucionet e Kosovës t’i mirëpresin kërkesat e SHBA-së

Thaçi: Ftoj institucionet e Kosovës t’i mirëpresin kërkesat e SHBA-së

Pastrimi i parave: Shqipëria në “listën gri”, që paraqet pasoja negative për ekonominë dhe imazhin e shtetit

Pastrimi i parave: Shqipëria në “listën gri”, që paraqet pasoja negative për ekonominë dhe imazhin e shtetit