Vetëvendosje paralajmëron kallëzim penal ndaj Haradinajt dhe atyre që votuan për ngritje pagash

13.06.2018 19:12
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Vetëvendosje paralajmëron kallëzim penal ndaj Haradinajt dhe atyre që votuan për ngritje pagash

Kryeministri Haradinaj dhe kabineti qeveritar do të mund të përballen me drejtësinë, pasi Vetëvendosje ka paralajmëruar se do të bëjë kallëzim penal për konflikt interesi ndaj tyre, raporton KTV.

Sipas deputetes Albulena Haxhiu, në kallëzim penal, pos ministrave që votuan për rritje të pagave të tyre, do të përfshihen edhe gjykatësit e Gjykatës Kushtetuese që nxorën vendimin në favor të qeverisë.

Këtë vendim, Vetëvendosje e ka quajtur skandaloz dhe veprim që i ka hapur rrugë padrejtësisë dhe abuzimit me paranë publike.

Ndërkaq, Avni Zogiani krahasoi pagën e kryeministrit Haradinaj me ata të vendeve të rajonit.Oda Ekonomike e Kosovës, ka ftuar ministrin e Financave, Bedri Hamza, që të mos e nënshkruajë vendimin për rritje të pagave, sepse sipas tyre, e dëmton edhe më shumë sektorin privat.

Por, ministri i Financave, Bedri Hamza, nuk ka dashur të flasë nëse do ta zbatojë ose jo vendimin për rritje pagash, që e kundërshtoi në mbledhjen e së martës të qeverisë. Kryeministri Haradinaj do të marrë pagën me rritje 2950 euro, në mënyrë retroaktive, që nga dhjetori i vitit të kaluar.

Përveç tij, pagat me rritje do t’i marrin edhe kabineti qeveritar dhe zyrtarë të tjerë të qeverisë. Të martën, qeveria e shfuqizoi vendimin për pezullim të rritjes së pagave.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Të shtrirë në tokën e mbuluar në gjak, dalin pamjet e aksidentit tragjik në Kamëz (Foto)

Të shtrirë në tokën e mbuluar në gjak, dalin pamjet e aksidentit tragjik në Kamëz (Foto)

Thaçi po e ndjek Vuçiqin me referendum

Thaçi po e ndjek Vuçiqin me referendum

Detaje nga krimi i paralajmëruar në Brekoc të Gjakovës i pandaluar nga Policia (Video)

Detaje nga krimi i paralajmëruar në Brekoc të Gjakovës i pandaluar nga Policia (Video)

Thaçi nuk përgjigjet për kompromisin me Serbinë, por sulmon Grupin KOHA

Thaçi nuk përgjigjet për kompromisin me Serbinë, por sulmon Grupin KOHA

Pjetër Nrecaj flet para policisë për vrasjen e bashkëshortes dhe vajzës

Pjetër Nrecaj flet para policisë për vrasjen e bashkëshortes dhe vajzës

Haradinaj: Përgjegjësit e vrasjes në Gjakovë duhet të marrin përgjigjen e duhur nga drejtësia

Haradinaj: Përgjegjësit e vrasjes në Gjakovë duhet të marrin përgjigjen e duhur nga drejtësia

Vrasja në Gjakovë: 5 euro ishin arsyeja e konflikti në çiftin Ndrecaj

Vrasja në Gjakovë: 5 euro ishin arsyeja e konflikti në çiftin Ndrecaj

Tahiri: Ata që kanë neglizhuar detyrën për ofrimin e sigurisë së të ndjerave, do të dalin para përgjegjësisë

Tahiri: Ata që kanë neglizhuar detyrën për ofrimin e sigurisë së të ndjerave, do të dalin para përgjegjësisë

Gjuriq me Listën Serbe ndërsa Vuçiq në linjë telefonike

Gjuriq me Listën Serbe ndërsa Vuçiq në linjë telefonike

AGK dënon gjuhën e përdorur nga presidenti Hashim Thaçi ndaj gazetarit Fitim Gashi

AGK dënon gjuhën e përdorur nga presidenti Hashim Thaçi ndaj gazetarit Fitim Gashi

Kryeprokurori i Gjakovës: Nuk i morëm shumë seriozisht kërcënimet e Pjetrit ndaj Valerianës

Kryeprokurori i Gjakovës: Nuk i morëm shumë seriozisht kërcënimet e Pjetrit ndaj Valerianës

Hoti i sigurt se Thaçi s’do ta udhëheqë dialogun me Serbinë

Hoti i sigurt se Thaçi s’do ta udhëheqë dialogun me Serbinë

Arrestohet një grup i organizuar kriminal

Arrestohet një grup i organizuar kriminal

Haziri: Gjilani ka hyrë në investimet më të mëdha infrastrukturore prej pasluftës

Haziri: Gjilani ka hyrë në investimet më të mëdha infrastrukturore prej pasluftës

Lekaj: Po e ndryshojmë infrastrukturën në vend dhe kurrë më s’do të ketë stërzgjatje të projekteve

Lekaj: Po e ndryshojmë infrastrukturën në vend dhe kurrë më s’do të ketë stërzgjatje të projekteve

Dhuna në familje mposht drejtësinë

Dhuna në familje mposht drejtësinë