Vetëvendosje i përgjigjet LDK’së për postin e Presidentit

11.12.2019 22:44
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Vetëvendosje i përgjigjet LDK’së për postin e Presidentit

Pazaret politike dhe ndarja e pushtetit mes Vetëvendosjes dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës po bëjnë që të dy partitë të mos arrijnë koalicionin qeverisës mes tyre, shkruan Gazeta Metro.

Pika më e nxehtë dhe ajo kryesore vazhdon të mbetet pozita e Presidentit, pozitë kjo që tani është kusht nga ana e LDK’së për arritjen e koalicionit me VV’në.

Por, nga Vetëvendosje nuk po pranojnë që pozita e Presidentit të negociohet dhe të futet si marrëveshje koalicioni mes dy partive, madje kanë thënë se mund të shkojnë në zgjedhje të reja por mos të flasin për këtë pozitë, shkruan Gazeta Metro.

Zëdhënësi i Lëvizjes Vetëvendosje, Arlind Manxhuka, i ka reaguar zyrtarit të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhikut, duke i thënë se problemi është se LDK nuk po pranon të pajtohet me faktin se ka dalë e dyta dhe se nuk do të negociohet pozita e Presidentit.

“Lumir Abdixhiku po thote se nese VV do te kishte dale e dyta per 24 ore do te ishte kryer marreveshja. E vertete. Problemi eshte se LDK nuk po pranon te pajtohet me faktin se ka dale e dyta. Sa i perkete presidentit eshte gabim te spekulohet se Albin Kurti do te ishte bere president. Neve kemi thene ne fushate se posti i presidentit duhet te mbetet jashte negociatave per qeverisje. Kete e kane thene edhe figura te LDK-se. Ne jemi te vendosur ta mbajme fjalen si gjithmone”, ka shkruar Manxhuka në Facebook.

Kujtojmë se as pas dy muaje, VV dhe LDK nuk po munden të arrijnë koalicionin qeverisës për formimin e Qeverisë së re, kjo për shkak të pozitës së Presidentit dhe ndarjes së ministrive.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Nesër mbahet seanca e Nasim Haradinajt në Speciale

Nesër mbahet seanca e Nasim Haradinajt në Speciale

Dy shenja të besueshme për të dalluar koronavirusin nga gripi ose ftohja

Dy shenja të besueshme për të dalluar koronavirusin nga gripi ose ftohja

Mali i Zi miraton ligjin për simbolet kombëtare

Mali i Zi miraton ligjin për simbolet kombëtare

Richard Grenell: Administrata Obama injoroi çështjen Kosovë – Serbi

Richard Grenell: Administrata Obama injoroi çështjen Kosovë – Serbi

Haradinaj-Stublla takon ambasadorin e ri zviceran Kolly

Haradinaj-Stublla takon ambasadorin e ri zviceran Kolly

​Nitaj: A ekziston dikush nga Specialja që është përfshirë në skandalin e dosjeve?

​Nitaj: A ekziston dikush nga Specialja që është përfshirë në skandalin e dosjeve?

Cakaj kërkon nga Presidenca gjermane të ndikojë për heqjen e vizave

Cakaj kërkon nga Presidenca gjermane të ndikojë për heqjen e vizave

Shefja e Epidemiologjisë në Institutin e Shëndetit Publik të Tiranës infektohet me koronavirus

Shefja e Epidemiologjisë në Institutin e Shëndetit Publik të Tiranës infektohet me koronavirus

​Ambasadori Cufaj refuzon të dëshmojë me detaje në lidhje me rastin e Agon Musliut

​Ambasadori Cufaj refuzon të dëshmojë me detaje në lidhje me rastin e Agon Musliut

Tërheqja e 10% nga Trusti, PDK inicion plotësim-ndryshimin e Ligjit për Fondet Pensionale

Tërheqja e 10% nga Trusti, PDK inicion plotësim-ndryshimin e Ligjit për Fondet Pensionale

Avokati i Salih Mustafës paralajmëron mocione kundër Gjykatës Speciale

Avokati i Salih Mustafës paralajmëron mocione kundër Gjykatës Speciale

Bizneset: Qeveria e Maqedonisë së V. pjesërisht ka përfillur kërkesat

Bizneset: Qeveria e Maqedonisë së V. pjesërisht ka përfillur kërkesat

Deputetja e PDK’së me kritika për Osmanin: Vendi ku u mblodhën lule për 1133 fëmijët e vrarë në luftë, në gjendje të mjerueshme

Deputetja e PDK’së me kritika për Osmanin: Vendi ku u mblodhën lule për 1133 fëmijët e vrarë në luftë, në gjendje të mjerueshme

BE financon 35.5 milionë për hekurudhën Tiranë-Durrës

BE financon 35.5 milionë për hekurudhën Tiranë-Durrës

1 muaj paraburgim për 21 vjeçarin që dyshohet se dhunoi një të mitur në Gjilan

1 muaj paraburgim për 21 vjeçarin që dyshohet se dhunoi një të mitur në Gjilan

Abrashi e ambasadori italian flasin për integrimin në BE

Abrashi e ambasadori italian flasin për integrimin në BE