Vetëvendosje: Aksioni në veri dëshmoi se Policia e Kosovës ka kapacitete

28.05.2019 13:44
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Vetëvendosje: Aksioni në veri dëshmoi se Policia e Kosovës ka kapacitete

Lëvizja Vetëvendosje ka reaguar ndaj aksionit policor në veri të vendit ku mbetën të plagosur katër policë dhe u arrestuan dhjetëra me dyshimet për krim të organizuar dhe tejkalim të autoritetit zyrtar.

VV thotë se ky aksion dëshmoi se Policia e Kosovës ka kapacitete, por mungon vullneti i institucioneve të drejtësisë dhe krerëve institucionalë për të luftuar krimin.

“Kjo dëshmon se policia jonë ka mundësi, aftësi dhe kapacitete për të luftuar krimin, por përgjithësisht mungojnë urdhrat zyrtarë nga prokuroria dhe vullneti politik nga krerët institucionalë”, thuhet në deklaratë.

Sipas VV-së, komunat në veri të Ibrit janë në Republikën e Kosovës sikurse të gjitha komunat e tjera dhe sa më pak që zyrtarët e Serbisë flasin për çështjet e Kosovës aq më shumë paqe dhe siguri për të gjithë do të kemi.

Lëvizja Vetëvendosje thekson se krim të organizuar dhe korrupsion nuk ka vetëm në veri të vendit dhe se askush nuk bën të jetë mbi ligjin.

“Në anën tjetër, nuk duhet harruar se krim të organizuar e korrupsion të lartë nuk ka vetëm në veri por gjithandej vendit tonë. Edhe komunat në jug të Ibrit janë në shtetin tonë dhe askush nuk bën të jetë mbi ligjin apo jashtë tij”, vijon deklarata.

Në fund, VV thotë se të gjithë të arrestuarve duhet t’iu garantohet trajtim ligjor, në ruajtje të dinjitetit njerëzor, dhe, gjyqësi e drejtë, e paanshme dhe profesionale.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kryetari Lladrovci tregon se kush janë 3 të infektuarit e fundit nga Drenasi

Kryetari Lladrovci tregon se kush janë 3 të infektuarit e fundit nga Drenasi

Lajçakut sot iu anulua fluturimi, përpiqet të vijë nesër në Kosovë me datat e BE’së për dialogun

Lajçakut sot iu anulua fluturimi, përpiqet të vijë nesër në Kosovë me datat e BE’së për dialogun

Tre punëtorë  të Postës së Kosovës të infektuar më COVID-19

Tre punëtorë të Postës së Kosovës të infektuar më COVID-19

Ahmeti deklarohet pas konfirmimit të 45 rasteve të reja me coronavirus në Prishtinë

Ahmeti deklarohet pas konfirmimit të 45 rasteve të reja me coronavirus në Prishtinë

Nga data 8 shkurt deri më sot janë testuar 18.915 persona

Nga data 8 shkurt deri më sot janë testuar 18.915 persona

Ambasada e Kosovës në Itali njofton bashkatdhetarët që të mos nisen për në Kosovë deri në këtë datë

Ambasada e Kosovës në Itali njofton bashkatdhetarët që të mos nisen për në Kosovë deri në këtë datë

Zemaj: Situata është e menaxhueshme edhe për kundër numrit të madh të te infektuarve

Zemaj: Situata është e menaxhueshme edhe për kundër numrit të madh të te infektuarve

129 raste janë konfirmuar me COVID-19 në Kosovë

129 raste janë konfirmuar me COVID-19 në Kosovë

1160 persona me aktakuza, për 2 muaj e gjysmë të pandemisë

1160 persona me aktakuza, për 2 muaj e gjysmë të pandemisë

Anulohen të gjitha fluturimet për nesër

Anulohen të gjitha fluturimet për nesër

Më 27 qershor takohen Kosova dhe Serbia takohen  në Shtëpi të Bardhë

Më 27 qershor takohen Kosova dhe Serbia takohen në Shtëpi të Bardhë

Nuk do të kthehet shqipëria në karantinë, flet ministrja e Shëndetësisë

Nuk do të kthehet shqipëria në karantinë, flet ministrja e Shëndetësisë

Italia publikon bilancin e fundit nga koronavirusi

Italia publikon bilancin e fundit nga koronavirusi

Mbyllet një çerdhe në Tiranë, përkeqësohet situata e koronavirusit në Shqipëri

Mbyllet një çerdhe në Tiranë, përkeqësohet situata e koronavirusit në Shqipëri

Merret vendimi për Testin e Arritshmërisë

Merret vendimi për Testin e Arritshmërisë

Rreth 50 persona po presin rezultatet e testit për koronavirus në Prishtinë

Rreth 50 persona po presin rezultatet e testit për koronavirus në Prishtinë