Veterineri ndaloi rinoqerontin për bishti, për t’i bërë një kontroll mjekësor (Foto)

13.09.2018 06:05
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Veterineri ndaloi rinoqerontin për bishti, për t’i bërë një kontroll mjekësor (Foto)

Ekipi i veterinerëve nga East Cape i Afrikës së Jugut, e kanë vënë nën anestezion një rinoqeront, për t’ia kryer një kontroll mjekësore dhe t’i instalojnë disa mikroçipë.

Por, para kësaj procedure, njëri prej tyre e ndaloi kafshën gjigante duke e mbajtur për bishti, transmeton Telegrafi.

Rinoqerontit i është vënë një qetësues që e vuri në gjumë, por veterinerët u deshtë të punonin me shpejtësi, sepse efekti i medikamentit ishte mjaft i lehtë.

Megjithatë, ata arritën t’i marrin mostrat e gjakut si dhe ia kontrolluan trupin për lëndime. Më pas i vunë një mikroçip në brirë, si dhe një rreth në këmbë, në mënyrë që të dihet se ku ndodhet.

Kjo procedurë kryhet për çdo vjet, për më se 2,000 rinoqerontët që kanë mbetur në atë regjion.

“Është e dhimbshme, se këto kafshë vriten vetëm për t’ju marrë bririn. Mirëpo, ata që e shesin fitojnë deri në 50 mijë euro për një brirë”, ka thënë një anëtar i grupit.

Qeveria afrikane po ndërmerr ligje të ashpra, vetëm që të mbrohen këto gjallesa që janë në zhdukje dhe po vazhdojnë të jenë në shënjestër të gjuetarëve. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Rita komenton stilin e flokëve të Bebe Rexhës në këtë event

Rita komenton stilin e flokëve të Bebe Rexhës në këtë event

Ndodh edhe kjo, njëri punëtor mbush rimorkion me dhe tjetri e zbraz (Video)

Ndodh edhe kjo, njëri punëtor mbush rimorkion me dhe tjetri e zbraz (Video)

Humbi shpresat për gjetjen e portofolit të humbur, pastaj i erdhi një letër që e befasoi për të mirë

Humbi shpresat për gjetjen e portofolit të humbur, pastaj i erdhi një letër që e befasoi për të mirë

Hamilton kalon 53 orë fluturime brenda 10 ditësh

Hamilton kalon 53 orë fluturime brenda 10 ditësh

Të dielën Superkupa e Kosovës në basketboll ndërmjet Prishtinës dhe Bashkimit

Të dielën Superkupa e Kosovës në basketboll ndërmjet Prishtinës dhe Bashkimit

Babai ia mbajti kokën të bijës që flinte, gjatë tërë udhëtimit me aeroplan – mijëra pëlqime në internet (Foto)

Babai ia mbajti kokën të bijës që flinte, gjatë tërë udhëtimit me aeroplan – mijëra pëlqime në internet (Foto)

Sarri: Jemi një hap larg sfiduesve të titullit në Ligën Premier

Sarri: Jemi një hap larg sfiduesve të titullit në Ligën Premier

I bërë tapë, bëri aksident – me gjithë tentimet për ta ndalur, ai “fluturoi” me veturë (Video)

I bërë tapë, bëri aksident – me gjithë tentimet për ta ndalur, ai “fluturoi” me veturë (Video)

Shkoi si fëmijë në Amerikë, i buzëqesh fati – boshnjaku fiton “çmimin e madh” të Pokerit në Las Vegas (Foto)

Shkoi si fëmijë në Amerikë, i buzëqesh fati – boshnjaku fiton “çmimin e madh” të Pokerit në Las Vegas (Foto)

Paolorosso: Pas humbjes nga Kili në Copa America, Messin e gjeta duke qarë sikurse t’i kishte vdekur nëna 

Paolorosso: Pas humbjes nga Kili në Copa America, Messin e gjeta duke qarë sikurse t’i kishte vdekur nëna 

Derby della Madonnina për Barellan

Derby della Madonnina për Barellan

Pasurohet falë Neymarit, Barcelona detyrohet ta paguajë punëtorin e saj mbi gjashtë milionë euro.

Pasurohet falë Neymarit, Barcelona detyrohet ta paguajë punëtorin e saj mbi gjashtë milionë euro.

Njihuni me 111-vjeçarin që shkon çdo ditë në palestër (Foto)

Njihuni me 111-vjeçarin që shkon çdo ditë në palestër (Foto)

Ishte futur në pusetë, rrezikonte të mbytej – zjarrfikësit i shpëtojnë jetën një qeni në Suharekë (Video)

Ishte futur në pusetë, rrezikonte të mbytej – zjarrfikësit i shpëtojnë jetën një qeni në Suharekë (Video)

Pirlo: Juventusi klub i madh dhe me histori, Pogba mund të kthehet

Pirlo: Juventusi klub i madh dhe me histori, Pogba mund të kthehet

Fotografia e një “veture të padukshme” që po përhapet në internet (Foto)

Fotografia e një “veture të padukshme” që po përhapet në internet (Foto)