Veteranët e Dukagjinit: Me asnjë çmim nuk do të lejojmë që territori i Kosovës t’u falet fqinjëve

31.03.2016 15:16
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Degët e Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së në Deçan, kanë lëshuar një kumtesë për media rreth demarkacionit të kufirit me Malin e Zi.

Ja se çfarë thuhet në kumtesën e veteranëve të luftës nga Dukagjini:

“I kemi përcjellë me vëmendje të gjitha zhvillimet që kanë të bëjnë me çështjen e përcaktimit të demarkacionit ndërmjet Kosovës dhe Malit të Zi. Për çudi, në mbarë botën komisionet shtetërore i mbrojnë të drejtat e shtetit që e përfaqësojnë, ndërkaq në Kosovë ndodhë e kundërta, Komisioni Shtetëror ia falë mijëra hektarë tokë shtetit fqinj, por as nuk pendohet, as nuk ndëshkohet, përkundrazi lavdërohet.

Edhe deklarimi i djeshëm i “ekspertëve ndërkombëtarë”, të angazhuar nga presidentja Atifete Jahjaga në ditët e fundit të mandatit të saj si presidente, për të dhënë mendim për demarkacionin me Malin e Zi, fatkeqësisht doli të jetë ashtu siç kemi dyshuar që nga fillimi: i bërë shkel e shko me nguti sa për t’i legjitimuar shkeljet e Komisionit të Muratit kundër shtetit të Kosovës, që për ne janë të padrejta dhe të papranueshme.

Përkujtojmë se gjysma e territorit të sotëm të Malit të Zi janë troje autoktone shqiptare, të përvetësuara nga Mali i Zi me mbështetjen e fuqive ndërkombëtare e veçanërisht të Rusisë, që nga Kongresi i Berlinit (1878) e këndej. Në anën tjetër, duhet përmendur se më shumë se gjysma e fshatrave të krahinës së Rugovës kanë mbetur padrejtësisht në Malin e Zi, qysh pas Luftës së Dytë Botërore e këndej, e tash duan t’i marrin edhe mijëra hektarë të rinj!

Duhet përmendur fakti se shqiptarët në Mal të Zi nuk gëzojnë kurrfarë të drejtash, madje as të drejtat elementare njerëzore e kombëtare, me gjithë faktin se shqiptarët e atjeshëm ishin dhe janë faktori vendimtar edhe për shpalljen e pavarësisë së Malit të Zi, edhe për ekzistencën e mëtutjeshme të tij si shtet.

Jemi të vetëdijshëm për të gjitha të bëmat ndaj shqiptarëve në të kaluarën jo të largët, jemi të vetëdijshëm edhe për rrethanat e reja dhe distancimin nga Rusia dhe përcaktimet euro-atlantike të shtetit fqinj, por është tepër e gabueshme që të pretendohet që marrëdhëniet fqinjësore të ndërtohen duke bërë padrejtësi të reja ndaj shqiptarëve, në këtë rast duke e cenuar rëndë territorin e shtetit të Kosovës.

Nuk e dimë dhe as që na intereson të dimë se çfarë hartash të falsifikuara ku tkurret territori i Kosovës, kanë paraqitur gjeneralët kriminelë të ushtrisë serbe në Kumanovë, në qershor të vitit 1999, sepse për ne janë të papranueshme. Republika e Kosovës është dëmtuar në territor gjatë procesit të demarkacionit me Maqedoninë, po tentohet të dëmtohet edhe me Malin e Zi, por parashihet të dëmtohet edhe më rëndë në procesin e demarkacionit me Serbinë.

Ua përkujtojmë atyre që kanë harruar, se çdo pëllëmbë të këtyre kufijve i kemi larë me gjakun tonë, jo vetëm ne si ushtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, por edhe brezat paraardhës. Me asnjë çmim nuk do të lejojmë që të bëhet shënjimi kësaj vije kufitare ku i falen Malit të Zi mbi 8 mijë hektarë tokë.

Prandaj, ua bëjmë me dije të gjithëve, edhe vendorëve, edhe ndërkombëtarëve se ne nuk do ta lejojmë një gjë të tillë. Me asnjë çmim nuk do të lejojmë që territori i Kosovës t’u falet fqinjëve malazezë, as atyre serbë, qoftë edhe me çmimin e jetëve tona.”

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Haradinaj përplaset me Baton Haxhiun: “Ti ke qenë i përfshirë në ndarjen e Kosovës”

Haradinaj përplaset me Baton Haxhiun: “Ti ke qenë i përfshirë në ndarjen e Kosovës”

Haradinaj në Tiranë: Edi Rama është ideator dhe ka lobuar për ndarjen e Kosovës

Haradinaj në Tiranë: Edi Rama është ideator dhe ka lobuar për ndarjen e Kosovës

Haradinaj në Open: Rama një ‘hajgarexhi’

Haradinaj në Open: Rama një ‘hajgarexhi’

Halil Matoshi: Atyre që po turren për heqjen e tarifës, Daçiq sot ua bëri 8 me 2

Halil Matoshi: Atyre që po turren për heqjen e tarifës, Daçiq sot ua bëri 8 me 2

Komuna e Kamenicës e bëri hor mësuesen e gjuhës shqipe, gaboi në fjalët elementare

Komuna e Kamenicës e bëri hor mësuesen e gjuhës shqipe, gaboi në fjalët elementare

Tërmkolli: Albulena Haxhiun, është niveli më i lartë i një absurditeti, do të dalë nga studio ta çojë Ramushin në burg… Kush je ti?

Tërmkolli: Albulena Haxhiun, është niveli më i lartë i një absurditeti, do të dalë nga studio ta çojë Ramushin në burg… Kush je ti?

Veliu: Me SHBA-të miqësia është besim

Veliu: Me SHBA-të miqësia është besim

Abrashi: Do ta hiqja sot taksën – para se Grenell të shkonte në Serbi

Abrashi: Do ta hiqja sot taksën – para se Grenell të shkonte në Serbi

Grenell në Beograd: Trumpi pret që taksa dhe fushata e çnjohjeve të përfundojnë shpejt

Grenell në Beograd: Trumpi pret që taksa dhe fushata e çnjohjeve të përfundojnë shpejt

​SHBA: Duhet të jemi të vendosur përballë Iranit

​SHBA: Duhet të jemi të vendosur përballë Iranit

Osmani: Grenell solli energji të nevojshme për dialogun me Serbinë

Osmani: Grenell solli energji të nevojshme për dialogun me Serbinë

Parashikimi i motit për ditën e nesërme

Parashikimi i motit për ditën e nesërme

Kurti dhe Haxhiu takohen me ambasadorin e Italisë, e njoftojnë për bisedimet me LDK-në

Kurti dhe Haxhiu takohen me ambasadorin e Italisë, e njoftojnë për bisedimet me LDK-në

Kosovës po i ikin qytetarët

Kosovës po i ikin qytetarët

Zyrtari policor dënohet me një vit burg dhe 500 euro gjobë për marrje ryshfeti

Zyrtari policor dënohet me një vit burg dhe 500 euro gjobë për marrje ryshfeti

SHBA-të, OKB-ja dhe BE-ja mbështesin një marrëveshje të qëndrueshme mes Kosovës e Serbisë

SHBA-të, OKB-ja dhe BE-ja mbështesin një marrëveshje të qëndrueshme mes Kosovës e Serbisë