Vetëm gjashtë shtete në botë ofrojnë të drejta të barabarta në punë për burrat dhe gratë

02.03.2019 18:30
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Vetëm gjashtë shtete në botë ofrojnë të drejta të barabarta në punë për burrat dhe gratë

Nëse jeni grua dhe dëshironi të keni të drejta të barabarta në punë në krahasim me burrat, vendet më të mira për të punuar janë Belgjika, Danimarka, Franca, Letonia, Luksemburgu dhe Suedia.

Sipas një raporti të Bankës Botërore, ku janë analizuar ligjet për barazi gjinore në punë, shumica e shteteve në botë nuk ofrojnë të drejta të barabarta për të dy gjinitë. Ky raport përfshin 187 shtete, ndërsa në të thuhet se asnjë shtet para dhjetë vjetëve nuk ka ofruar të drejta të barabarta në punë për burrat dhe gratë.

Në metodologjinë e vlerësimit të shteteve u përfshinë tetë faktorë që ndikojnë në vendimet ekonomike për gratë gjatë punës, duke nisur nga liria e lëvizjes deri te marrja e pensionit. Secili shtet është vlerësuar me një numër të caktuar të pikëve, ndërsa vetëm gjashtë shtete kanë marrë pikë maksimale nga ky vlerësim.

Në mesin e 39 shteteve me më shumë se 90 pikë nga 100 të mundshme, 26 prej tyre janë shtete me të ardhura të larta vjetore për kokë banori. Pjesa jugore e Azisë ka shënuar përparimin më të madh në këtë vlerësim, ku shtetet e këtij rajoni kanë marrë mesatarisht nga 58 pikë, krahasuar me 50 pikë para një dekade.

“Barazia gjinore është një faktor i rëndësishëm për rritjen ekonomike. Gratë përbëjnë gjysmën e popullsisë së botës dhe ne kemi rol në krijimin e një bote me më shumë mirëqenie, por nuk do të arrijmë ta plotësojmë këtë nëse ligjet na diskriminojnë”, tha presidentja e përkohshme e Bankës Botërore, Kristina Geogieva, shkruan “The Guardian”, transmeton Gazeta Express.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


BE-ja reagon për gjuhën fyese të Bërnabiqit

BE-ja reagon për gjuhën fyese të Bërnabiqit

Berisha: Ju tregoj se si u vra Ahmeti Krasniqi – u ekzekutua nga Fatos Klosi dhe SHIK’u

Berisha: Ju tregoj se si u vra Ahmeti Krasniqi – u ekzekutua nga Fatos Klosi dhe SHIK’u

Haradinaj: Ishim të gatshëm për çdo situatë në veri

Haradinaj: Ishim të gatshëm për çdo situatë në veri

Berisha: Edi Rama nuk kurseu Rugovën as të vdekur, lexoi fjalimin e Rexhep Qosiqit

Berisha: Edi Rama nuk kurseu Rugovën as të vdekur, lexoi fjalimin e Rexhep Qosiqit

Vetëvendosje: 55 deputetë votuan për t’i zhvatur qytetarët për KEDS në emër të RTK’së

Vetëvendosje: 55 deputetë votuan për t’i zhvatur qytetarët për KEDS në emër të RTK’së

A janë përgjimet në BDI të ndërlidhura me aksionin “Fshesa”?

A janë përgjimet në BDI të ndërlidhura me aksionin “Fshesa”?

Ish-deputeti i PDK-së paditë Kosovën, kërkon 65 milionë euro në arbitrazh

Ish-deputeti i PDK-së paditë Kosovën, kërkon 65 milionë euro në arbitrazh

Apostolova: Merrni seriozisht rekomandimet në Raportin e Progresit, hartoni plan veprimi

Apostolova: Merrni seriozisht rekomandimet në Raportin e Progresit, hartoni plan veprimi

A mund të bëhet fryrje e buzëve dhe rritje e gjoksit në QKUK?

A mund të bëhet fryrje e buzëve dhe rritje e gjoksit në QKUK?

Për 24 orë: 84 aktakuza kundër 104 personave dhe 12 të ndaluar

Për 24 orë: 84 aktakuza kundër 104 personave dhe 12 të ndaluar

Sindikata e RTK-së mirëpret votimin në parim të ligjit për transmetuesin publik

Sindikata e RTK-së mirëpret votimin në parim të ligjit për transmetuesin publik

Bushati kritika Ramës për Kosovën: Mbështeti tezën serbe të shekullit të 19-të

Bushati kritika Ramës për Kosovën: Mbështeti tezën serbe të shekullit të 19-të

Pesë vjet punë, miliona euro të shpenzuara dhe punëtorë të vdekur – fakte interesante rreth Autostradës “Arbën Xhaferi”

Pesë vjet punë, miliona euro të shpenzuara dhe punëtorë të vdekur – fakte interesante rreth Autostradës “Arbën Xhaferi”

Biserko: Serbia është dashur ta njohë e para Kosovën

Biserko: Serbia është dashur ta njohë e para Kosovën

Themelorja nuk pranon t’i hetojë aferat e korrupsionit në Telekom, rasti i kthehet Speciales

Themelorja nuk pranon t’i hetojë aferat e korrupsionit në Telekom, rasti i kthehet Speciales

Shala: Një kompani serbe na furnizon me infuzion, duhet ta hetojmë

Shala: Një kompani serbe na furnizon me infuzion, duhet ta hetojmë