Vetëm gjashtë shtete në botë ofrojnë të drejta të barabarta në punë për burrat dhe gratë

02.03.2019 18:30
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Vetëm gjashtë shtete në botë ofrojnë të drejta të barabarta në punë për burrat dhe gratë

Nëse jeni grua dhe dëshironi të keni të drejta të barabarta në punë në krahasim me burrat, vendet më të mira për të punuar janë Belgjika, Danimarka, Franca, Letonia, Luksemburgu dhe Suedia.

Sipas një raporti të Bankës Botërore, ku janë analizuar ligjet për barazi gjinore në punë, shumica e shteteve në botë nuk ofrojnë të drejta të barabarta për të dy gjinitë. Ky raport përfshin 187 shtete, ndërsa në të thuhet se asnjë shtet para dhjetë vjetëve nuk ka ofruar të drejta të barabarta në punë për burrat dhe gratë.

Në metodologjinë e vlerësimit të shteteve u përfshinë tetë faktorë që ndikojnë në vendimet ekonomike për gratë gjatë punës, duke nisur nga liria e lëvizjes deri te marrja e pensionit. Secili shtet është vlerësuar me një numër të caktuar të pikëve, ndërsa vetëm gjashtë shtete kanë marrë pikë maksimale nga ky vlerësim.

Në mesin e 39 shteteve me më shumë se 90 pikë nga 100 të mundshme, 26 prej tyre janë shtete me të ardhura të larta vjetore për kokë banori. Pjesa jugore e Azisë ka shënuar përparimin më të madh në këtë vlerësim, ku shtetet e këtij rajoni kanë marrë mesatarisht nga 58 pikë, krahasuar me 50 pikë para një dekade.

“Barazia gjinore është një faktor i rëndësishëm për rritjen ekonomike. Gratë përbëjnë gjysmën e popullsisë së botës dhe ne kemi rol në krijimin e një bote me më shumë mirëqenie, por nuk do të arrijmë ta plotësojmë këtë nëse ligjet na diskriminojnë”, tha presidentja e përkohshme e Bankës Botërore, Kristina Geogieva, shkruan “The Guardian”, transmeton Gazeta Express.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Haradinaj insiston në “kontratë për njohje” nga Serbia

Haradinaj insiston në “kontratë për njohje” nga Serbia

Rritet prapë çmimi i naftës në Kosovë

Rritet prapë çmimi i naftës në Kosovë

Haradinaj e ripërsërit: Shkëmbimi i territoreve, ide ruse e serbe

Haradinaj e ripërsërit: Shkëmbimi i territoreve, ide ruse e serbe

Haradinaj deklarohet pas fjalëve të Britanisë së Madhe kundër prekjes së kufijve

Haradinaj deklarohet pas fjalëve të Britanisë së Madhe kundër prekjes së kufijve

Deklarohet Radojiçiq: Po, jam takuar edhe me Thaçin, edhe me Haradinajn

Deklarohet Radojiçiq: Po, jam takuar edhe me Thaçin, edhe me Haradinajn

Djegia e mandateve sjell përplasje edhe në PE. Doris Pack: Masa ndaj Fleckenstein, nëse…

Djegia e mandateve sjell përplasje edhe në PE. Doris Pack: Masa ndaj Fleckenstein, nëse…

Britania e Madhe: Prekja e kufijve, e rrezikshme

Britania e Madhe: Prekja e kufijve, e rrezikshme

Kërkesë për paraburgim ndaj personit që dyshohet që ka sulmuar bashkëshorten dhe nënën e tij

Kërkesë për paraburgim ndaj personit që dyshohet që ka sulmuar bashkëshorten dhe nënën e tij

Veseli: Askush dhe asgjë nuk mund të na ndajë me SHBA-të

Veseli: Askush dhe asgjë nuk mund të na ndajë me SHBA-të

Qeveria ndan 100 mijë euro për themelimin e Qendrës Përkujtimore “Bllaca 1999”

Qeveria ndan 100 mijë euro për themelimin e Qendrës Përkujtimore “Bllaca 1999”

Kosova radhitet lart në indeksin e Bankës Botërore për politikëbërje

Kosova radhitet lart në indeksin e Bankës Botërore për politikëbërje

Pas zgjidhjes së emrit, fokusi në përmbushjen e reformave

Pas zgjidhjes së emrit, fokusi në përmbushjen e reformave

Kërkesë për paraburgim ndaj të dyshuarit për tentim vrasje dhe armëmbajtje pa leje

Kërkesë për paraburgim ndaj të dyshuarit për tentim vrasje dhe armëmbajtje pa leje

Këshilli për Trashëgimi Kulturore reagon rreth Kullës së Sulejman Vokshit

Këshilli për Trashëgimi Kulturore reagon rreth Kullës së Sulejman Vokshit

Hoti nënshkruan memorandum me Universitetin e Ferizajt

Hoti nënshkruan memorandum me Universitetin e Ferizajt

Haziri: Jemi afër për t`i zgjidhur problemet që ky qytet i ka trashëguar me shekuj

Haziri: Jemi afër për t`i zgjidhur problemet që ky qytet i ka trashëguar me shekuj