Veseli takon të rinjtë që u larguan nga Kosova: Vetëm lufta kundër korrupsionit e mbanë rininë këtu

12.08.2019 14:24
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Veseli takon të rinjtë që u larguan nga Kosova: Vetëm lufta kundër korrupsionit e mbanë rininë këtu

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka takuar sot në ditën ndërkombëtare të rinisë disa të rinj nga Kosova që janë larguar nga vendi e aktualisht janë me pushime në vendlindje.

Lideri i PDK-së ka dëgjuar nga të rinjtë arsyet që i kanë shtyrë të emigrojnë dhe arsyet që do të ndikonin në kthimin e tyre për të jetuar në Kosovë.

Veseli tha se si kryeministër i ardhshëm i Kosovës, prioritet kryesor do ta ketë luftën kundër korrupsionit dhe nepotizmit, për të krijuar shanse të barabarta për të gjithë qytetarët në punësim.

Nëpërmjet një shkrimi në Facebook, Veseli tha se do të krijohet fondi për autostradën e punësimit, që do t’i bindi këta të rinj e shumë të tjerë që të kthehen e shpërfaqin aftësitë dhe energjitë në Kosovë, përcjell lajmi.net.

Postimi i plotë:

“Sot është Dita Ndërkombëtare e Rinisë dhe largimi i të rinjve është një ndër problemet më shqetësuese të Kosovës. Me këtë rast, vendosa të takoj disa të rinj që kanë emigruar kohëve të fundit e që gjenden për pushime në Kosovë. Me ta bisedova për shkaqet që i kanë detyruar të ikin dhe për çfarë duhet bërë që të nxisim kthimin e tyre. Argjendi më tregoi se e kishte lënë shkollën para tre vjetësh dhe ishte larguar në Itali sepse mendonte që pozitat e punës merren me të njohur e jo me meritë. Shqiprimi po ashtu më tregoi se ka ikur para tre muajsh në Gjermani pasi nuk pati mundësi ta mbante hapur biznesin e tij, ndërsa Redoni i diplomuar në marketing, është detyruar të shkoj në Austri. Është më se e qartë që për t’u ofruar atyre mundësi brenda Kosovës, duhet të luftojmë nepotizmin në punësimet publike si dhe korrupsionin që po pengon investimet dhe hapjen e vendeve të reja të punës. Po ashtu, si kryeministër i ardhshëm do të kem prioritet krijimin e fondit për autostradën e punësimit, që do t’i bindi këta të rinj e shumë të tjerë që të kthehen e shpërfaqin aftësitë dhe energjitë në Kosovë”, ka shkruar Veseli.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Eksperti amerikan: Për Trumpin, më e lehtë është që të trajtojë çështjen e Kosovës, sesa Iranin

Eksperti amerikan: Për Trumpin, më e lehtë është që të trajtojë çështjen e Kosovës, sesa Iranin

I ftuari i radhës nga Gjykata Speciale

I ftuari i radhës nga Gjykata Speciale

Shifra alarmante, 113 persona vdiqën vitin e kaluar nëpër aksidente trafiku në Kosovë

Shifra alarmante, 113 persona vdiqën vitin e kaluar nëpër aksidente trafiku në Kosovë

Grenell fton Prishtinën dhe Beogradin ta finalizojnë marrëveshjen për hekurudhat

Grenell fton Prishtinën dhe Beogradin ta finalizojnë marrëveshjen për hekurudhat

I kërkuar për vrasje nga hakmarrja, lajmëroni policinë nëse e shihni këtë person

I kërkuar për vrasje nga hakmarrja, lajmëroni policinë nëse e shihni këtë person

Pas linjës ajrore do ketë edhe linjë hekurudhore Prishtinë-Beograd

Pas linjës ajrore do ketë edhe linjë hekurudhore Prishtinë-Beograd

​Siguria në trafik vazhdon të jetë sfidë për Kosovën

​Siguria në trafik vazhdon të jetë sfidë për Kosovën

Dënohet me burg kosovarja që pranoi se ishte pjesë e ISIS-it

Dënohet me burg kosovarja që pranoi se ishte pjesë e ISIS-it

Vuçiqit nuk i pëlqen kërkesa nga Grenell: Nuk e pranoj shenjën e barazisë mes tërheqjes së njohjeve dhe taksës

Vuçiqit nuk i pëlqen kërkesa nga Grenell: Nuk e pranoj shenjën e barazisë mes tërheqjes së njohjeve dhe taksës

Agim Veliu: S’futemi në koalicion me VV-në si të nënshtruar!

Agim Veliu: S’futemi në koalicion me VV-në si të nënshtruar!

VV: Glauk Konjufca nuk jep dorëheqje

VV: Glauk Konjufca nuk jep dorëheqje

Grenelli – liderëve kosovarë: Lërini përleshjet

Grenelli – liderëve kosovarë: Lërini përleshjet

Haradinaj përplaset me Baton Haxhiun: “Ti ke qenë i përfshirë në ndarjen e Kosovës”

Haradinaj përplaset me Baton Haxhiun: “Ti ke qenë i përfshirë në ndarjen e Kosovës”

Haradinaj në Tiranë: Edi Rama është ideator dhe ka lobuar për ndarjen e Kosovës

Haradinaj në Tiranë: Edi Rama është ideator dhe ka lobuar për ndarjen e Kosovës

Haradinaj në Open: Rama një ‘hajgarexhi’

Haradinaj në Open: Rama një ‘hajgarexhi’

Halil Matoshi: Atyre që po turren për heqjen e tarifës, Daçiq sot ua bëri 8 me 2

Halil Matoshi: Atyre që po turren për heqjen e tarifës, Daçiq sot ua bëri 8 me 2