Veseli prezanton paktin kundër korrupsionit, fton partitë tjera që ta nënshkruajnë

03.09.2019 11:45
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Veseli prezanton paktin kundër korrupsionit, fton partitë tjera që ta nënshkruajnë

Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli në një konferencë për media ka prezantuar paktin prej 10 pikave që sipas tij do të jetë një hap konkret për luftimin e korrupsionit.

Veseli në konferencë tha se i bën thirrje të gjithë liderëve të partive politike që ta nënshkruajnë një pakt të tillë.

Ai thotë se njëra nga pikat e këtij pakti mund të materializohet këtë javë, që liderët e partive të mos fusin në lista zgjedhore askënd që ka aktakuzë për korrupsion.

Kryetari i PDK-së tha se shkak i korrupsionit të rinjtë po largohen nga Kosova.

“Korrupsioni një e keqe që duhet të luftohet për arsye se shumë të rinj po largohen nga vendi shumica e tyre për shkak të mundësive jo të barabarta”, ka thënë Veseli.

Veseli prezantoi paktin prej 10 pikave që është pakt kundër korrupsionit.

“Unë sot propozoj një hap te prekshëm, prezantoj paktin kundër korrupsionit. Për të luftuar korrupsionit duhet të vendosim një kod të ri etik.”, u shpreh Veseli.

Ai tha se njëra nga pikat e këtij pakti mund të materializohet këtë javë.

“Njëra prej tyre mund te materializohet qe këtë jave. Pastrojmë listat e kandidateve që kanë aktakuza për nepotizëm dhe korrupsion”, ka deklaruar kreu i PDK-së.

Veseli ka nënshkruar këtë pakt, duke i ftuar edhe liderët e partive tjera që ta nënshkruajnë.

“Unë iu bëj thirrje të gjithë liderëve për të nënshkruar këtë pakt. Unë do ta nënshkruaj këtë pakt dhe do jau dorërzoj partive politike”, tha Veseli./GazetaExpress/

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Përfaqësuesit e Luginës të përçarë, Ragmi Mustafa i thotë Shqiprim Arifit “mos iu zgërdhij Vulinit”

Përfaqësuesit e Luginës të përçarë, Ragmi Mustafa i thotë Shqiprim Arifit “mos iu zgërdhij Vulinit”

Të gjitha vendimet që mori sot Qeveria

Të gjitha vendimet që mori sot Qeveria

Rishfaqet Shefqet Krasniqi ka një kërkesë për Kurtin e Osmanin

Rishfaqet Shefqet Krasniqi ka një kërkesë për Kurtin e Osmanin

Shoqata e Gastronomëve jep detaje për masat e reja, muzika do të jetë e lejuar deri në 21:45

Shoqata e Gastronomëve jep detaje për masat e reja, muzika do të jetë e lejuar deri në 21:45

Qeveria e Kosovës vendos masat e reja anti-Covid-19

Qeveria e Kosovës vendos masat e reja anti-Covid-19

Vonesat me sigurimin e vaksinave, ministri Vitia e fton në takim Bekim Haxhiun e PDK’së që tha se ka kontakt me një kompani

Vonesat me sigurimin e vaksinave, ministri Vitia e fton në takim Bekim Haxhiun e PDK’së që tha se ka kontakt me një kompani

Rama në Kukës: Më mungon Thaçi, i dërgoj një përqafim, ja pse aeroporti quhet “Zayed”

Rama në Kukës: Më mungon Thaçi, i dërgoj një përqafim, ja pse aeroporti quhet “Zayed”

Belgjika bën thirrje për përfundimin e dialogut Kosovë – Serbi me një marrëveshje historike

Belgjika bën thirrje për përfundimin e dialogut Kosovë – Serbi me një marrëveshje historike

Obradoviq: Dokumenti jozyrtar për ndryshimin e kufijve i jep karburant Kurtit

Obradoviq: Dokumenti jozyrtar për ndryshimin e kufijve i jep karburant Kurtit

11 viktima e 364 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

11 viktima e 364 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Mbyllet spitali Covid-3 në Tiranë, shkak bëhet ulja e numrit të pacientëve

Mbyllet spitali Covid-3 në Tiranë, shkak bëhet ulja e numrit të pacientëve

A do t’iu konfiskohet pasuria edhe qytetareve të zakonshëm me ligjin e ri?

A do t’iu konfiskohet pasuria edhe qytetareve të zakonshëm me ligjin e ri?

Të ndryshojë preambula për Kosovën në kushtetutën serbe, Daçiq: Histori boshe

Të ndryshojë preambula për Kosovën në kushtetutën serbe, Daçiq: Histori boshe

Mbetet ora policore, hapet gastronomia – këto janë masat që pritet t’i miratojë sot Qeveria

Mbetet ora policore, hapet gastronomia – këto janë masat që pritet t’i miratojë sot Qeveria

Izraeli shfuqizon masën për vendosje të maskës në ambiente të jashtme

Izraeli shfuqizon masën për vendosje të maskës në ambiente të jashtme

Vuçiq flet për mundësinë e ndryshimit të kufijve në Ballkan dhe bashkimin e Kosovës me Shqipërinë

Vuçiq flet për mundësinë e ndryshimit të kufijve në Ballkan dhe bashkimin e Kosovës me Shqipërinë