Veseli: Fitoren në luftën kundër korrupsionit do e arrijmë duke forcuar pjesëmarrjen e qytetarëve

16.09.2019 13:42
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Veseli: Fitoren në luftën kundër korrupsionit do e arrijmë duke forcuar pjesëmarrjen e qytetarëve

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës Kadri Veseli në Ditën Ndërkombëtare të Demokracisë tha se ndihet krenar që institucioni i Kuvendit është institucioni më transparent në Republikën e Kosovës.

“Ne krenohemi që kemi ndërtuar një demokraci funksionale, me zgjedhje të lira e të ndershme, me procese zgjedhore të pakontestuara me standarde të larta që certifikohen nga institucionet ndërkombëtare monitoruese më prestigjioze. Ne krenohemi edhe me lirinë e fjalës dhe të mediave, që i jep dinamizëm e pasuri lulëzimit të demokracisë sonë”, tha Veseli në fjalën e tij në hapje të Ditës Ndërkombëtare të Demokracisë.

Duke folur për rrugëtimin që Kosova ka bërë për të arritur këtu ku është Veseli nuk ka harruar t’i përmend të gjithë ata që kanë sakrifikuar, ndërsa tha se ka ende punë për t’u bërë.

“ Republika e Kosovës, falë ndihmës dhe partneritetit të ngushtë me Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimin Evropian ka bërë shumë në ndërtimin e institucioneve demokratike në vend. Por shumë ende ngelet për t’u bërë, dhe një ndër kërcënimet më të mëdha që i kanoset demokracisë sonë dhe të gjithë arritjeve që ka bërë shteti ynë në këto 11 vjet jetë është korrupsioni”, tha Veseli.

Veseli tha se klasa politike duhet që të bëjë çmos që të përballen me këtë fenomen por jo me retorika por me plane dhe nisma konkrete.

Me këtë rast ai foli për planin e tij konkret për ta çrrënjosur këtë fenomen.

“Prandaj kam propozuar një plan gjithëpërfshirës për ta çrrënjosur korrupsionin dhe nepotizmin dhe pjesë thelbësore pa dyshim është forcimi i pjesëmarrjes së qytetarëve në luftimin e kësaj dukurie. Me ne bashkë do ta fitojmë këtë luftë, me ne bashkë do ta bëjmë ekonominë më të mirë, sovranitetin tonë më të fuqishëm dhe lidhjen tonë me SHBA dhe BE edhe më të ngushtë”, tha kryeparlamentari Veseli.

Kryetari Veseli ka folur edhe për zgjedhjet parlamentare që do të mbahen më 6 tetor. Ai ka ftuar të gjitha partitë politikë që të bëjnë një fushatë sa më të qetë dhe dinjitoze për të pasur një proces sa më të rregullt elektoral./Infosot/

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Historia e Remzijes, tetë ditë pa bukë në bodrumin e një shtëpie — flasin fëmijët e saj

Historia e Remzijes, tetë ditë pa bukë në bodrumin e një shtëpie — flasin fëmijët e saj

Daçiq ia rreh shpinën kryeministrit të Shqipërisë: Rama po më pëlqen më shumë se Kurti për minishengenin

Daçiq ia rreh shpinën kryeministrit të Shqipërisë: Rama po më pëlqen më shumë se Kurti për minishengenin

Kurti takon Hahnin në Bruksel, diskutojnë për dialogun Kosovë-Serbi

Kurti takon Hahnin në Bruksel, diskutojnë për dialogun Kosovë-Serbi

Bashkimi Evropian mesazh VV-së e LDK-së: Mos provokoni me deklarata për reciprocitet

Bashkimi Evropian mesazh VV-së e LDK-së: Mos provokoni me deklarata për reciprocitet

Ankesa e grupit ‘’Drenica’’, Ambasadori Kosnett flet për vendimin e Kushtetueses

Ankesa e grupit ‘’Drenica’’, Ambasadori Kosnett flet për vendimin e Kushtetueses

MPJ: Liberalizimi i vizave nuk ndërlidhet me dialogun, po ngatërrohen temat

MPJ: Liberalizimi i vizave nuk ndërlidhet me dialogun, po ngatërrohen temat

Azizi: Nuk ka kompromis ndaj kryerësve të veprave penale

Azizi: Nuk ka kompromis ndaj kryerësve të veprave penale

Nënkryetarja Osmani takohet me Ambasadoren e Francës, Butel

Nënkryetarja Osmani takohet me Ambasadoren e Francës, Butel

Aktakuzë për posedim të narkotikëve dhe armëmbajtje pa leje

Aktakuzë për posedim të narkotikëve dhe armëmbajtje pa leje

Vetëvendosja thotë se do ta mbrojë votën gjatë rinumërimit, akuzon Nismën për presion ndaj KQZ-së

Vetëvendosja thotë se do ta mbrojë votën gjatë rinumërimit, akuzon Nismën për presion ndaj KQZ-së

Aksident i rëndë në Podujevë, një i vdekur – dy të lënduar dërgohen në QKUK

Aksident i rëndë në Podujevë, një i vdekur – dy të lënduar dërgohen në QKUK

Në Kukës ndalohen 15 sirianë e kurdë, synonin Kosovën

Në Kukës ndalohen 15 sirianë e kurdë, synonin Kosovën

Në prag të zgjedhjeve shtohen punësimet në administratë

Në prag të zgjedhjeve shtohen punësimet në administratë

Ministria e Infrastrukturës  shënon Ditën Botërore të përkujtimit të viktimave në trafikun rrugor

Ministria e Infrastrukturës shënon Ditën Botërore të përkujtimit të viktimave në trafikun rrugor

Arrestohet një 33 vjeçar për shmangie nga tatimi, dyshohet se dëmtoi buxhetin për 750 mijë euro

Arrestohet një 33 vjeçar për shmangie nga tatimi, dyshohet se dëmtoi buxhetin për 750 mijë euro

Carpenter: Kosova nuk do të jetë suksesi i politikës së jashtme të presidentit Trump në vitin 2020

Carpenter: Kosova nuk do të jetë suksesi i politikës së jashtme të presidentit Trump në vitin 2020